Minizáhradky v šálkach či akváriu? Dodaj svojmu domovu šarm

Minizáhradky v šálkach či akváriu? Dodaj svojmu domovu šarm

V článku o DIY trendoch 2019 sme okrem iných inšpirácií spomínali aj zaujímavé dekoratívne poháre, ktoré dokážu povzniesť interiér domácnosti. Ľubovolné poháre a nádoby zo skla môžete v podstate naplniť tým, čo je vám sympatické, napríklad kamienkami, svetielkami, pieskom a podobne. Alternatívou týchto ozdôb v pohároch sú miniatúrne záhradky. Ich vytvorenie nie je až také komplikované. O tom sa však viac dozviete v článku.

Čo zasadiť do miniatúrnej záhradky?

Trendy rastlinkami sú aj tento rok pomerne nenáročné sukulenty a kaktusy, ktoré vám budú robiť radosť aj vtedy, keď ich zabudnete nejaký ten čas poliať. Naozaj pri nich nepotrebujete výnimočné pestovateľské schopnosti. Mali by ste si však zapamätať, že potrebujú dostatok svetla. Zaobstarajte si viacero druhov, premyslite kompozíciu a... Ešte chýba podstatná vec a tou by mala byť nápaditá nádoba, pohár, šálka, akvárium... Áno, aj v akváriu si môžete založiť svoju okrasnú minizáhradku. Presvedčte sa o tom na obrázku nižšie.

Pozri aj: Jednoduchá, no krásna ozdoba dverí: Sprav si veniec zo sukulentov!

Okrasné akváriá

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Rybičky vraj tieto guľaté akváriá neobľubujú, ale sukulentom a kaktusom to v nich naozaj pristane. Dalo by sa povedať, že sú to už vo svojej podstate tak trochu floráliá so svojou vlastnou klímou. Medzi pestovateľmi sa nájdu ich zástancovia, ale aj tí, ktorí neodporúčajú pestovanie sukulentov a kaktusov v takomto priestore, a to kvôli kondenzácii vody a podmienkam, ktoré by nemuseli týmto suchomilným rastlinkám celkom vyhovovať. Preto odporúčajú pestovať vo floráliách tropické rastliny, ktoré potrebujú vlhkosť. Pokiaľ je však vaše akvárium dostatočne otvorené a cirkulácia vzduchu bezproblémová, nemalo by to sukulentom a kaktusom škodiť.

sukulenty a kaktusy v ozdobných pohároch

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Poďme sa teda pozrieť aj na iné zaujímavé riešenia. Okrem akvárií môžete zvoliť aj rôzne dekoratívne nádoby a poháre, ako máte možnosť vidieť na obrázkoch. V nich už rastlinky nie sú „uzavreté“.

okrasné minizáhradky

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Nás zaujal aj trend minizáhradiek v šálkach. Možno aj vy nájdete doma nekompletný, ale vizuálne stále atraktívny čajový servis. Domácnosť oživíte nielen vystavenými šálkami (úplne postačí aj jedna), ale tiež obsahom v nich. Čo poviete? Aj vás chytili za srdce?

Sukulenty v šálkach

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

sululenty a kaktusy v čajových servisoch

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Ako postupovať?

Pokiaľ si už vyberiete nádobku, ktorá je vhodná do vášho interiéru a pekne ho podčiarkne, mali by ste ďalej pri výsadbe dodržať pár jednoduchých krokov. Pokiaľ nádoba nemá otvor na odtok vody (a to vo väčšine prípadov asi nebude mať, keďže nepôjde o klasický kvetináč), treba dať na dno hrubšiu vrstvu drenáže. Korene sukulentov by nemali byť namočené vo vode, aby nezačali hniť. Preto si na spodnej vrstve dajte naozaj záležať. Na druhej strane sa ale nemusíte báť ani relatívne nízkych nádob, pretože koreňový systém sukulentov je plytký.

Ďalej budete potrebovať substrát na kaktusy a sukulenty, no a na vrch môžete použiť dekoračnú drvinu alebo pekné kamienky. Ako ste si všimli na obrázkoch, niekto používa ozdobnú drvinu aj na dno priehľadných pohárov, aby bol konečný efekt dokonalý. Pri umiestňovaní rastliniek do nádobky musíte byť opatrnejší. Sukulenty či kaktusy (pozor, bude treba rukavice) zasaďte a do medzier dosypte substrát. No a potom už len jemne utlačiť a dozdobiť. Hotovo!

A na záver vám ešte ukážeme aj iné a menej tradičné umiestnenia rastliniek. Efektné nápady, ktoré možno využijete. Veď napokon, každému sa páči niečo iné.

netradičné umiestnenia pre sukulenty

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Tak ako? Dostali ste aj vy chuť urobiť si vlastnú minizáhradku a dodať tak vašej domácnosti zeleň v zaujímavej forme?

Ďalšia inšpirácia: Čo so šupkami z citrusov? Keď to zistíš, už ich nikdy nevyhodíš!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Jana Kladivíková 02.02.19 14:48

JK
karma
-1.00

Veľmi dobré nápady

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 02.02.19 18:16

MM
karma
100.00

krásne, mám podobné vysadené

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 04.02.19 22:51

karma
109.00

Krásnučké...ako dekoráciu by som určite brala.

  • 2
Odpovedať

Jana Komadová 08.02.19 06:55

JK
karma
100.00

Waú skvelá inšpirácia

  • 2
Odpovedať

Darina Božiková 08.02.19 13:32

DB
karma
114.00

je to prekrásne.ten,kto to robil mal veľmi šikovné ruky.obdivuhodné.

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní