Nevieš čo s ním? Tu sú tipy, ako skladovať kôpor rôznymi spôsobmi

Nevieš čo s ním? Tu sú tipy, ako skladovať kôpor rôznymi spôsobmi

Taká kôprová omáčka od babičky rozváňajúca široko-ďaleko nie je nikdy na zahodenie, nemyslíte? Našťastie, kôpor je bylinkou, ktorú v súčasnom kulinárskom umení využívame v gastronómii celkom často. Ide o veľmi zdravú bylinku špecifickej a silnej arómy, ktorá dokáže ozvláštniť takmer každé jedlo. Ale čo ak sa nám kôpor v záhradke premnožil a my čelíme rozhodnutiu, čo s ním? Nezúfajte, prinášame vám tipy, ako skladovať kôpor rôznymi spôsobmi tak, aby ste ho nemuseli zvädnutý vyhadzovať do koša.

Kedy zbierať?

Tak, ako u väčšiny byliniek, ktoré si vypestujete sami doma, alebo kúpite v črepníku v obchode, odporúča sa ich zber ráno, kedy sú podľa odborníkov najčerstvejšie. Takto zozbieraný kôpor zo záhradky môžete ešte na približne týždeň umiestniť do hrnčeka s vodou, kde vám pred samotným spracúvaním ešte čosi vydrží. Tento tip sa vám zíde najmä vtedy, ak ste kôpor dostali od niekoho zozbieraný do daru a nemáte čas ho spracovať ihneď.

Pozri aj: RECEPT: Vegánska omeleta bez vajíčka - chutí takmer ako pravá!

sušený kôpor príprava

Zdroj: Shutterstock®

Spracovanie kôpru

1. Mrazenie

Prvý spôsob, ako najjednoduchšie kôpor skladovať, je, samozrejme, mrazenie. Možno sa to zdá ako celkom jasný postup, no predsa len si prejdime niekoľko pravidiel. Kôpor pred mrazením musíte najskôr poriadne umyť, pričom sa mrazí celá stonka aj so samotnými kvetmi. Kôpor umyte, aby ste zničili prach, prípadne zmyli hmyz a potom dôkladne, ale naozaj dôkladne vysušte pomocou papierového obrúska. Kôpor musí byť úplne suchý, no nie vysušený! Potom bylinku umiestnite do nádoby, najlepšie do plastovej, do ktorej sa nedostane žiadny vzduch. Ak nemáte plastovú nádobu, použite plastové vrecká s uzáverom. Takto zamrazený kôpor vám vydrží v mrazničke aj trištvrte roka.

2. Sušenie

Z čerstvého kôpru si hravo vyrobíte sušený, ktorý môžete potom používať do jedál po celý rok. Garantujeme vám, že kupovaný sušený kôpor nie je ani zďaleka taký vynikajúci ako ten domáci, takže sa sušenie naozaj oplatí. Kôpor najskôr zbavte viditeľných nečistôt a potom zviažte do väčších vetvičiek pomocou špagáta. Previažte ho takmer na konci stonky tak, aby ste kôpor mohli zavesiť dolu hlavou kvetnatou časťou. Po približne týždni až dvoch bude kôpor dostatočne suchý, čo zistíte tak, že keď sa ho dotknete, začne opadávať. Je čas na skladovanie. Do misky si pomocou prstov oddeľte kôpor od stonky a poriadne ho nadrobte. Stonky vyhoďte a sušený kôpor umiestnite do nádobky – najlepšie zo skla s tesným uzáverom.

recept z kôpru

Zdroj: Shutterstock®

3. Kôprový ocot

Zaujímavý spôsob, ako zachovať chuť a vôňu kôpru, aj keď práve nie je jeho sezóna, je vyrobiť si kôprový ocot. Do nádobky si pripravte hrsť kôpru bez stonky, ktorý pomocou drevenej varešky podrvte. Potom si pripravte pol litra octu (jablčného alebo vínneho), ktorý rozdeľte napoly a 250 mililitrov začnite zahrievať v hrnci s poriadnou hrsťou čerstvého kôpru aj so stonkou. Zahrievajte, no neprevarte. Po niekoľkých minútach odstráňte kôpor z octu a tekutinu zlejte do pripravenej nádobky s čerstvým drveným kôprom, pomiešajte a nechajte vychladnúť.

Do vychladnutej zmesi pridajte aj zvyšných 250 ml studeného octu. Následne budete potrebovať čistú látku, cez ktorú budete do čistej sklenenej fľaše pomocou lievika prelievať zmes z misy. Ak chcete, aby fľaša aj dobre vyzerala, vhoďte do nej ešte dve stonky čerstvého kôpru. Poriadne uzavrite a používajte ako šalátovú zálievku, do omáčok či do iných receptov.

Inšpiruj sa: Ako vyčistiť pripálenú žehličku? Pomôže ti jedna lacná ingrediencia!

- Anketa

MÁTE RADI KÔPOR?

Odpovedalo 943 ľudí  

Milujem ho!
83%
Nevadí mi.
6%
Ani nie.
3%
Neznášam ho.
8%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 18.02.19 06:33

ĽŠ
karma
100.00

Ocot som ešte nepripravovala, vďaka za tip!

 • 0
Odpovedať

Janka Jurasova 18.02.19 07:41

JJ
karma
90.00

ja osobne mrazím a pamätám starká si ho zvykla davať do flašky so solou a chutil ako čerstvý :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 18.02.19 10:15

MS
karma
118.00

Dakujem za tipy na uskladnenie kôpru.Ja ho najčastejšie iba zmrazujem.

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 18.02.19 13:26

MK
karma
100.00

výborné nápady:-)

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 18.02.19 16:59

MC
karma
109.00

V lete ho mám na záhrade veľa takže zamrazím na zimu.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.02.19 18:34

MM
karma
100.00

máme plnú záhradu kôpru, zásobujeme rodinu i susedov, teraz v zime mám zamrazený, dávala so aj do octu

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 18.02.19 21:59

karma
112.00

Kôpor milujeme,pridávam ho do omáčok.Na zimu si ho zamrazím.Nakrájam na drobno a dám do kelímka a do mrazničky.

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 19.02.19 11:46

MZ
karma
92.00

ja kôpor mrazím ... tak je potom ľahko použiteľný a vydrží pomerne dlho ... až kým nemám nové zásoby :-)

 • 0
Odpovedať

Anna Vargová 19.02.19 15:11

AV
karma
104.00

Ďakujem, dobré nápady sa stále zídu. Zatiaľ som ho iba krajala na drobno a dávala do mrazničky

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 19.02.19 19:30

HZŠ
karma
100.00

Nemala som rada kôpor, ale teraz ho zbožňujem.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní