Poznáme tajomstvo kvalitného spánku: Neuveríš, v čom je celá veda!

Poznáme tajomstvo kvalitného spánku: Neuveríš, v čom je celá veda!

  • Zdieľaj:
 • 5

Spánok sa radí medzi základné ľudské potreby a odborníci mu prikladajú rovnakú dôležitosť ako pravidelnému pohybu a zdravej strave. Človek by si mal denne dopriať minimálne 7 hodín nerušeného a kvalitného odpočinku práve vo forme spánku, aby sa mohlo jeho telo rýchlejšie regenerovať a nabrať novú energiu. Viete, aké je tajomstvo kvalitného spánku? Odpoveď pochádza až z ďalekej Číny.

Feng Šuej za lepší spánok

S pojmom Feng Šuej (alebo Feng Shui) ste sa už určite stretli. Ak nie, laicky vám vysvetlíme, že tento staroveký koncept sa zaoberá tokom pozitívnej energie v priestore, zohľadňujúc pri tom predmety, ktoré sa v danom priestore nachádzajú a tiež ich usporiadanie. Odborníci na Feng Šuej veria, že vhodné usporiadanie spálne môže pozitívne vplývať na váš spánok a zdôrazňujú i to, že niekedy ide naozaj len o malé a jednoducho vykonateľné zmeny. Pozor! To, že spíte dostatok hodín denne, ešte neznamená, že ste oddýchnutí a že sa váš spánok dá považovať za naozaj kvalitný. Aj tu dokáže Feng Šuej zasiahnuť a údajne tiež dokáže pozitívne vplývať na medziľudské vzťahy.

Pozri aj: Očista bytu od negatívnej energie podľa Feng Šuej: Ako na to?

spálňa podľa Feng Shui

Zdroj: Shutterstock®

Posteľ, symetria a farby

Posteľ je elementárnym prvkom spálne a je tiež nesmierne dôležitá pre dobrý spánok. Podľa Feng Šuej by mala mať posteľ kvalitné čelo poskytujúce oporu počas spánku a tiež by mala byť vo vzduchu, teda minimálne na nožičkách, aby pod ňou krúžila pozitívna energia. Posteľ by nemala byť umiestnená pri dverách a nemala by zdieľať stenu s kúpeľňou. Pokiaľ je to možné, mali by ste z nej však na dvere vidieť.

Feng Šuej v spálni uznáva aj symetriu. Ak vám v spálni vychádza miesto na nočné stolíky, nikdy by ste napríklad nemali mať len jeden, ale dva. Je to dobré i pre vzťah s partnerom, s ktorým posteľ zdieľate. Stolíky zároveň nemusia byť identické, no mali by ladiť.

K harmonizácii spálne ďalej pomôžu neutrálne farby stien. Odborníci na Feng Šuej odporúčajú ísť do svetlejších farieb stien v prípade, keď máte so spánkom vyslovene problémy. Svetlejšie farby totiž upokojujú. Ak však v živote hľadáte skôr vzrušenie a okorenenie partnerského života, dajte pokojne priestor sýtejším farbám, napríklad tmavoružovej či červenej.

knihy v spálni

Zdroj: Shutterstock®

Zbohom, neporiadok... a knihy!

Neporiadok sa nenosí nikde, a to ani vo Feng Šuej, podľa ktorého blokuje pozitívnu energiu a s ňou i pozitívne pocity. A čo ešte nikdy nerobte? Pod posteľ neukladajte nechcené predmety. Môže to mať efekt „spánku na problémoch”. Na záver sa dostávame k poslednému druhu predmetov, ktoré by ste v spálni nemali uskladňovať. Sú nimi knihy. Zo spálne však odstráňte najmä knihy a papiere, ktoré sa týkajú práce a mohli by rušiť váš odpočinok. Podľa odborníkov na Feng Šuej je v poriadku v spálni nechať knihy, o ktorých príbehoch si viete predstaviť snívať.

Inšpiruj sa: Význam farieb vo Feng Šuej: Ako vďaka nim zlepšiť svoju náladu?


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Reibergerová 25.02.20 08:07

MR
karma
104.00

verím, že správne umiestnená posteľ má vplyv na spánok

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 25.02.20 10:56

MC
karma
109.00

Naša spálňa asi nie je podľa pravidiel Feng Šuej.

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 25.02.20 15:36

AT
karma
118.00

Neverím na tieto pravidla

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 25.02.20 18:47

MM
karma
106.00

ja som zmenila izbu, v pôvodnej bolo veľa rušivej energie

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 25.02.20 22:48

karma
100.00

Skoro všetko dodržiavam, ale aj tak mám rušivý spánok.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023
Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek
Vlasy

Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek

 • 0
 • 28.10.2022
Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!
Telo

Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!

 • 0
 • 26.10.2022