Rastlinné mlieka môžu klamať. Myslíš, že je ovsené mlieko zdravé?

Rastlinné mlieka môžu klamať. Myslíš, že je ovsené mlieko zdravé?

Rastlinné mlieka sa ako náhrady toho živočíšneho tešia veľkej popularite. Pravdepodobne k tomu prispievajú mnohé ochorenia, intolerancie a alergie, ktorými v súčasnosti ľudia trpia čoraz častejšie, ale aj snaha žiť inak, o čosi zdravšie. Najpopulárnejším rastlinným mliekom je celkom určite ovsené, o ktorom si v dnešnom článku povieme viac. Aj vás zaujíma, či je ovsené mlieko zdravé?

Najkrémovejšie z rastlinných mliek

Medzi rastlinné mlieka zaraďujeme všetky, ktoré sa vyrábajú z rastlín a nie sú živočíšneho pôvodu. Patrí sem aj sojové, ryžové, kokosové alebo mandľové mlieko, ktoré sa tiež tešia veľkej popularite, no nezaostávajú ani klasiky – kravské alebo kozie mlieko, na ktoré, napriek ich  živočíšnemu pôvodu, nedajú ľudia stále dopustiť. Ovsené mlieko sa vyrába z ovsa či ovsených vločiek namáčaných vo vode a neskôr rozmixovaných do riedkej konzistencie. Je azda najobľúbenejším rastlinným mliekom, a to najmä pre svoje krémové vlastnosti, vďaka ktorým sa často využíva na prípravu obľúbených kávových nápojov – cappucina a latté bez laktózy.

Zaujme ťa: Chceš ho mať pevné a ploché? Osvoj si tieto účinné cviky na brucho!

druhy rastlinného mlieka

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na kalórie a sacharidy

Nie je všetko zlato, čo sa blyští… Toto múdre porekadlo platí aj pri ovsenom mlieku, ktoré nepochybne obsahuje veľmi veľa živín a dôležitých minerálov, no na druhej strane môže vo veľkom množstve aj uškodiť. Odborníci preto vystríhajú pred každodenným a nekontrolovaným pitím ovseného mlieka.

Prečo? Ovsené mlieko je na rozdiel od iných rastlinných mliek, ako je kokosové či nesladené mandľové mlieko, veľmi bohaté aj na sacharidy, ktorých denný príjem si mnohí ľudia úzkostlivo strážia. Preto je vhodné pred zavedením ovseného mlieka do každodenného jedálnička študovať samotné zloženie uvedené na obale. Ovsené mlieko môže byť navyše veľmi kalorické. V porovnaní so spomínaným nesladeným mandľovým mliekom niekedy až štvornásobne!

Viac o benefitoch ovseného mlieka: Hľadáš rastlinnú náhradu kravského mlieka? Vyskúšaj ovsené mlieko!

benefity ovsených vločiek

Zdroj: Shutterstock®

Radšej ovsené vločky

Výživoví odborníci sa pri ovsenom mlieku zhodujú aj v tom, že z neho ani zďaleka nezískate toľko nutrientov ako z kvalitných ovsených vločiek. Tie sú bohaté na vlákninu a bielkoviny, no presne o tieto živiny môže byť ovsené mlieko ochudobnené. Takže jeho pitím často nezískavate to, čo by ste chceli.

Do mnohých rastlinných mliek, pričom výnimkou nie je ani ovsené, sa navyše pridáva cukor, aby zlepšil ich chuť. Aj na to si dávajte pozor už pri samotnom výbere ovseného mlieka v obchode. Ovsené mlieko sa preto odporúča konzumovať v obmedzenom množstve, teda skôr raz za čas.

- Anketa

HOLDUJETE RASTLINNÝM MLIEKAM?

Odpovedalo 851 ľudí  

Pijem ich pravidelne.
22%
Preferujem živočíšne.
65%
Mlieko nepijem vôbec.
13%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 26.02.19 06:22

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé, ďakujem za článok!

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 26.02.19 14:42

SH
karma
119.00

ovsené mlieko mi nechutí...

 • 0
Odpovedať

Adriena Krzeminská 26.02.19 18:18

karma
103.00

Osobne som sa ešte s ovseným mliekom nestretla, jedine so sojovým, kokosovým a mandľovým, ale inak je to veľmi zaujímavý článok.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.02.19 18:48

MM
karma
100.00

Ovsené vločky mám rada, ale mlieko? Myslím, že sa to už preháňa s tou zdravou výživou.

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 27.02.19 08:01

karma
110.00

Tak o ovsenom mlieku som ani netušila. Mandlové a kokosové si robievam, aj o konopnom som počula, ale to by mi nechutilo...konopne semienka majú svoju zvláštnu prichuť.

 • 0
Odpovedať

Patrícia Paškanová 27.02.19 14:45

PP
karma
91.00

Niekedy už nevieme, čo konzumujeme.

 • 0
Odpovedať

Alena Ďurechová 28.02.19 23:44

karma
92.00

Zatiaľ som si robila len kokosové a makové. Keď chce človek prejsť na rastlinné mliečka, odporúčam v začiatku miešať napr. kravské 1/2:1/2 alebo aj menej v prospech kravského. Všetko je o zvyku. Makové mlieko obsahuje údajne až 12-násobok vápnika oproti kravskému mlieku.

 • 1
Odpovedať

Jana Čipková 01.03.19 22:33

karma
106.00

Z ovsených vločieki varím chutnú polievku. Vyskúšam aj ovsené mlieko do jedla, lebo doma máme alergika na kravské mlieko.

 • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 02.05.19 19:18

IG
karma
-1.00

Pijem pravidelne rastlinné mlieka,ale stále ich striedam a robím doma.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní