Sezóna kliešťov (I. časť): Odkedy a kde striehne nebezpečenstvo?

Sezóna kliešťov (I. časť): Odkedy a kde striehne nebezpečenstvo?

Teplé a príjemné obdobie, ktoré tak túžobne očakávame, aby sme sa vybrali na turistiku, huby či prechádzky krásnou prírodou alebo pikniky v tráve, je tu. Z pobytu vonku si však môžeme celkom nebadane priniesť domov spoločnosť, po ktorej rozhodne netúžime. Prisatý na koži a možno aj dlho nespozorovaný nás medzičasom môže infikovať nebezpečnými vírusmi či baktériami. Kliešť.

O tom, aké choroby kliešte prenášajú na ľudí a tiež o spôsobe, ako sa ich čo najefektívnejšie zbaviť, ale aj niečo o prevencii, si povieme v pokračovaniach tohto článku. Dnes sa však zameriame na to, odkedy a kde sa vyskytujú kliešte najčastejše a tiež si rozoberieme pár chybných informácií, ktoré sa šíria medzi ľuďmi a oslabujú ich ostražitosť voči týmto síce malým, ale o to nebezpečnejším živočíchom.

Myslíte si, že sa s kliešťami možno stretnúť len v lete?

Ak ste doteraz žili v tom, že vám stačí vytiahnuť a použiť repelent a ochranu proti kliešťom až v lete, tak by ste to veru mali prehodnotiť a využiť preventívne kroky proti týmto malým parazitom pri pobyte v prírode už oveľa skôr. Kliešte totiž začínajú byť aktívne pri teplote 8 – 10 °C. Ich výskyt bol dokonca zaznamenaný aj rekordne skoro – vo februári.

Pozri aj: Tri oblasti tela náchylné na rakovinu kože: Tu opaľovákom nešetri!

Výskyt kliešťov

Zdroj: Shutterstock®

Kliešte neskáču zo stromov!

Pomerne rozšíreným mýtom je ten, že kliešte padajú, resp. skáču na ľudí či zvieratá zo stromov. To však nie je pravdou! Nebezpečenstvo možno očakávať skôr z druhej strany, teda od nôh. Kliešte sa ukrývajú v tráve či húští s výškou od 20 centimetrov do jedného metra a na svojich hostiteľov, ktorí takýmto porastom prechádzajú, jednoducho prelezú. Na človeka prechádzajú väčšinou už dospelé jedince kliešťa, ktoré predtým mohli využiť tzv. medzihostiteľa (hlodavca, mačku...).

Kliešte sú na príchod svojho potenciálneho hostiteľa upozornení prostredníctvom Hallerovho orgánu. Ide o receptor zaznamenávajúci látky, ktoré hostitelia vylučujú dychom či potom. Ten je aktívny, keď kliešte stoja v tzv. vyčkávacej pozícii na zadných troch pároch nôh. Predné páry nôh vystierajú do priestoru a zachytávajú nimi podnety a vibrácie z okolia.

Medzihostitelia kliešťov

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus o výskyte kliešťov výlučne v listnatých lesoch

Ostražitosť návštevníkov lesov býva oslabená aj nesprávnou informáciou o tom, že sa kliešte objavujú len v listnatých oblastiach. Ako sme si však spomínali vyššie, kliešte obľubujú skôr vysokú trávu, húštie a na stromoch im tak veľmi nezáleží. Či je teda les s listnatými alebo ihličnatými stromami, prípadne je zmiešaný, chrániť sa proti kliešťom treba vo všetkých prípadoch. A to nielen v lesoch, výskyt kliešťov je prítomný aj na lúkach, čistinkách, v parkoch, ba dokonca v záhradách.

Inšpiruj sa: Najčastejšie chyby pri príprave smoothie: Toto ti skôr priťaží ako pomôže

Výskyt kliešťov

Zdroj: Shutterstock®

V ktorých oblastiach si treba dávať špeciálny pozor?

Nepríjemné parazity sú zabývané najmä v oblastiach s nadmorskou výškou šesťsto až osemsto metrov. V posledných rokoch však odborníci varujú pred nárastom populácie kliešťov aj v nadmorskej výške nad tisíc metrov, čo sa deje v dôsledku klimatických zmien.

Nie všetky kliešte prenášajú hrozivé choroby, avšak najväčší výskyt nakazených kliešťov bol zaznamenaný v oblasti pozdĺž Váhu a medzi endemické oblasti patrí aj juhozápadná časť Slovenska. Problematické sú v tomto zmysle pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, taktiež oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín.

Vybrali sme: Neuveriteľné syndrómy, o ktorých vie len málokto! Nebudeš tomu veriť! (II. časť)


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 10.06.19 06:06

ĽŠ
karma
100.00

V súčasnosti na nás číhajú už takmer všade, chrániť sa proti nim treba vo všetkých prípadoch.

  • 1
Odpovedať

Soňa Zacharová 10.06.19 10:14

karma
-1.00

S kliešťom sme si svoje užili minulý rok -dcérka si tento neželaný suvenír priniesla z výletu. Doslova dokáže tá malá potvora vycicať človeka, únava, hlávka bolieva, svaly, podráždenosť, všetko s kliešťom toto chodí-borelióza je riadna neplecha!

  • 1
Odpovedať

Zoran Majkovic 11.06.19 21:17

ZM
karma
87.00

Dufam, ze to vies, ale pre istotu upozornujem, ze odstranenim kliesta to nekonci - pozorne kontoluj miesta, kde mala kliesta prisateho. Ak po par dnoch miesto scervenie a v strede je svetlejsie (vyzera ako tercik), takmer isto ide o lymsku boreliozu - extremne nebezpecne a zakerne ochorenie, ktore treba liecit antibiotikami.
PS. Ochorenie sposobuje bakteria/spirocheta Borellia burgdorferi, ktora je pribuzna bakterii Treponema pallidum sposobujucej syfilis, preto su pri zanedbani liecby aj nasledky podobne.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 10.06.19 22:58

karma
109.00

Som z oblasti,kde sa vo veľkej miere vyskytujú kliešte.Aj môj syn bol už infikovaný.Ja sa už bojím chodiť aj na hríby,len aby som si tohto parazita nedoniesla domov.

  • 2
Odpovedať

Zoran Majkovic 11.06.19 21:22

ZM
karma
87.00

Precitaj tento link ...

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 12.06.19 22:52

JK
karma
100.00

Bývam na dedine a je ich tu veľa Žilina okolie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní