Sirup zo smrekových výhonkov: Priprav si ho doma a objav jeho liečivú silu!

Sirup zo smrekových výhonkov: Priprav si ho doma a objav jeho liečivú silu!

Jar je obdobím, v ktorom môžeme dosýta zberať všetky dary prírody, a to od zeleniny či ovocia po najrozličnejšie bylinky a rastlinky. Vedeli ste o tom, že mnohí sa tiež vyberajú na zber smrekových výhonkov? Smrek obyčajný, ihličnan z čeľade borovicovité, je na našom území jedným z najrozšírenejších stromov. Veľký význam má hlavne jeho drevo, ktoré sa u nás či v susednom Česku hojne využíva v papiernictve, staviteľstve či nábytkárstve.

Smrek dorastá do výšky okolo 25 až 50 metrov. Charakteristický je skôr užšou kuželovitou korunou a tmavozelenými špicatými a na priereze hranatými ihlicami, ktoré vyrastajú z konárikov po jednom a celé ich obrastajú. A práve aj ihličie môže byť predmetom zberu, a to konkrétne jasnozelené čerstvé jarné ihličie. Zber zvyčajne prebieha v mesiacoch apríl až jún, pričom sa získavajú asi 5 centimetrové nové výhonky, ktoré na konci konárikov stromu takmer svietia. Čo však s nazbieraným mladým smrekovým ihličím urobiť? Tradične sa z neho pripravuje sirup, ktorý má blahodarný vplyv na naše zdravie. Ako jednoducho si ho pripraviť a aké sú jeho účinky, to sa dozviete v nasledujúcom článku!

Odporúčame: Ako podporiť zdravie dýchacích ciest? Zoznám sa s tým najlepším pomocníkom!

smrekové výhonky

Zdroj: Shutterstock®

Hurá na zber!

Keď sa vrátite zo zberu smrekových výhonkov, pripravte si ešte citróny, cukor, a to obyčajný, trstinový alebo iný obľúbený, no a taktiež i vhodné nádoby, napríklad väčšie zaváraninové poháre. Ihličie najskôr poriadne opláchneme pod tečúcou vodou a potom osušíme pomocou utierky. Následne si pripravíme nádobu, ktorú začneme napĺňať. Ako prvé navrstvíme ihličie, a to do výšky asi piatich centimetrov. Poriadne ho utlačíme, pokojne rukami či varechou, ľahšie tak bude púšťať šťavu. Na výhonky poukladáme zopár koliesok nakrájaného a dobre umytého citróna a následne asi centimetrovú vrstvu cukru. 

Po cukre znova nasledujú výhonky. Takýmto spôsobom naplníme všetky nádoby, pričom poslednou vrstvou musí byť cukor. Ihličie nezabúdajte vždy poriadne pritlačiť! Plné poháre prekryjeme celofánom a ten pripevníme gumičkou. Teraz už len stačí poháre s výhonkami umiestniť na slnečné miesto a počkať asi 2 až 4 týždne. Počas lúhovania môžete do nádob v prípade potreby cukor aj dosypávať. Postupom času môžete sledovať, ako sa v pohároch začne tvoriť hustá šťava. Nakoniec zmes scedíme cez plátno či sitko a hotový sirup prelejeme do čistých nádob. Sirup zo smrekových výhonkov skladujeme v chladničke. Ak si nejaké množstvo chcete nechať do zásoby, môžete sirup prevariť, naliať do sklenených fliaš a sterilizovať.  

recept na sirup zo smrekových výhonkov

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky tohto sirupu?

Smrekové výhonky sú bohaté na mnohé minerály aj éterické oleje, vitamín C, antioxidanty či flavonoidy. Sirup z mladého smrekového ihličia má dezinfekčné aj protizápalové účinky a je výborným pomocníkom na posilnenie imunity. Najviac sa osvedčil pri rozličných ochoreniach respiračného systému. V prvom rade ide o úžasný prírodný liek na nepríjemný kašeľ, a to dráždivý prieduškový aj suchý kašeľ. Oplatí sa po ňom siahnuť pri prechladnutí a nádche, zápale priedušiek či opakovaných angínach. Rýchlo prispieva k čisteniu a uvoľňovaniu dýchacích ciest.

Nápomocný môže byť aj pri migrénach či bolestiach svalov. Pri zdravotných ťažkostiach sa zvyčajne odporúča dávkovať 1 až 2 lyžice tohto smrekového sirupu 2 až 3 razy denne. Pri prevencii v rizikových obdobiach je možné podávať malú lyžičku dvakrát denne. Sirup zo smrekových výhonkov však nemusíte používať len ako liek. Môžete ho využiť aj pri príprave osviežujúcich letných limonád, na ktorých si pochutí celá rodina. Počas zimy si s ním zase môžete ochutiť  čaj.  

Pozri aj: Zelené stopky z jahôd už nikdy nevyhadzuj! Nevídané, ako tvojmu telu pomôžu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 13.06.19 07:17

ĽŠ
karma
100.00

O jeho blahodarných účinkoch na zdravie už som počula, zostáva len vyskúšať.

  • 0
Odpovedať

Anton Gavel 13.06.19 09:24

AG
karma
-1.00

Neuveriteľný objav. Robila mi to mama pre 50 rokmi. Sám ako malý chlapec som odtrhával bledozelené výhonky na smreku. Dnes objav...Všetko sa vracia ako napr. sóda . Boli jednoduché bombičky za 5,40 sk. atď..atď.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 13.06.19 14:34

DB
karma
114.00

moja dcérka tento sirup robí už niekoľko rokov a je výborným pomocníkom pri nachladnutí a kašli.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.06.19 22:17

JK
karma
100.00

Ešte som ho nerobila no rada vyskúšam

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 17.06.19 10:53

MC
karma
109.00

tento rok som nestihla, škoda.

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 18.06.19 08:18

AK
karma
100.00

stojí za vyskúšanie

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 18.06.19 22:04

IM
karma
100.00

už som o tom počula musíme ho niekedy spravit

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 27.06.19 03:47

MD
karma
132.00

Tento sirup robieval môj starý otec. Tiež vlastnoručne zbieral bylinky a robil z nich špeciálnu čajovú zmes. Ten čajík potom sladil týmto smrekovým sirupom. Bol to neskutočne lahodný čaj, nikdy v živote som už chutnejší nepila . Škoda že neviem, aké bylinky ten čaj tvorili. Už sa to nikdy nedozviem..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní