Týka sa ťa neznášanlivosť čokolády a kakaa? Máme pre teba riešenie!

Týka sa ťa neznášanlivosť čokolády a kakaa? Máme pre teba riešenie!

 • 63
 • 9

Máte pocit, že s náhradami bežne používaných surovín sa roztrhlo vrece? Nie ste vôbec ďaleko od pravdy, hoci zdravé varianty potravín, o ktorých vás denne informujeme, tu boli vždy. To len osveta je čím ďalej, tým rozšírenejšia. A to je dobre. Mať na výber je predsa skvelé a v dnešnej dobe to platí dvojnásobne. Je medzi nami totiž čoraz viac takých, ktorým záleží na svojom zdraví, či už tom vnútornom alebo vonkajšom. Prečo tento úvod? Pretože sa dnes bližšie pozrieme na surovinu, ktorá už síce nie je žiadnou novinkou, no predsa len ešte stále sedí nesmelo v kúte a čaká na svojich priaznivcov. Karob je však niečo, po čom by ste rozhodne mali siahnuť, najmä ak sa vás týka neznášanlivosť čokolády a kakaa.

Pozri aj: Dámy, pozor - kvasinková mykóza útočí! Ako sa jej ubrániť?

náhrada kakaa

Zdroj: Shutterstock®

Pre tých, čo si myslia, že bez kakaa sa nedá zaobísť...

Pečiete rady, často a s kakaom? Prípadne máte alergiu na kakao, no chuť na čokoľvek kakaové vás prepadáva aj v snoch? V tom prípade zbystrite pozornosť! Na trhu je už totiž nejaký ten piatok zdravá a plnohodnotná alternatíva kakaa – karob. Hovorí sa mu aj svätojánsky chlieb a pre nás – spotrebiteľov sú zaujímavé predovšetkým jeho tmavohnedé struky, podobné tým fazuľovým.

Pochádza zo vždy zelenej dreviny s názvom rohovník obyčajný (lat. Ceratonia siliqua). Mimochodom, prečo práve pomenovanie svätojánsky chlieb? Legenda hovorí, že ho obľuboval práve svätý Ján Krstiteľ, pretože práve karob mu vraj zachránil život. Skutočnosť? Marketingový ťah? To už sa zrejme nedozvieme, ale na kvalite a prospešnosti karobu to ani nepridáva, ani neuberá.

kakao verzus karob

Zdroj: Shutterstock®

Spomenuli sme, že z plodov karobu nás zaujímajú len struky, ktoré sa melú na prášok. Áno, je to tak, avšak zabudnúť nemôžeme ani na semená týchto plodov, z ktorých sa zase vyrába takzvaná karobová guma alebo karubín. Domovom tejto plodiny je Stredozemné more, čiže my Slováci sme opäť len odkázaní na jej dovoz. Na trhu sú však dostupné aj rôzne produkty, postavené na karobe, napríklad sirupy alebo pálenka.

Zaujal vás? Karob môžete odteraz pridávať všade tam, kde ste doposiaľ používali bežné kakao.

Prečítaj si: Dosť bolo trápenia! Skús triky, ako sa zbaviť kruhov pod očami

čím nahradiť kakao

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa dá zohnať?

Zakúpiť si ho môžete dnes už v mnohých internetových obchodoch alebo v kamenných bio predajniach, ako inak, vo forme prášku. Karob je vhodný tak pre vegánov, spomínaných alergikov na kakao, ako aj ľudí s bezlaktózovou či bezvaječnou diétou. Neobsahuje žiadny kofeín. Karobový prášok je absolútne vhodný na prípravu zmrzliny, sladkých krémových dezertov, palaciniek a všetkých zákuskov, tort či koláčov, do ktorých bežne pridávate kakao.

Tam, kde inak kakao dochucujete cukrom, v prípade karobu už nemusíte, vďaka jeho prirodzenej sladkosti (upresníme nižšie). A keď už porovnávame, pokiaľ ide o chuť, zatiaľ, čo kakao je horkasté, karob je skôr sladkastý.

zdravé pečenie

Zdroj: Shutterstock®

Zoznam chvál sa ešte nekončí...

Jeho veľkým esom v rukáve je, že nespôsobuje alergie a teda plnohodnotne zastúpi kakao predovšetkým ľuďom, ktorí sa ho museli vzdať kvôli alergickej reakcii. Zatiaľ, čo kakao obsahuje približne 23 % tuku, karob necelých 7 %. V prípade cukru je skóre opačné – kakao iba 5 %, no karob takmer 50 %! Aj preto sa kedysi karob používal tiež ako náhrada cukru.

Paradoxne, pokiaľ sa chceme baviť o kalóriách, v karobe ich nájdete oveľa menej, než v kakau. Čo karobu príroda ubrala na tuku (vďaka za to!), to mu pridala na vláknine, mineráloch (vápnik, železo, horčík) a vitamínoch (A, B, D). Vďaka svojmu obsahu karob prospeje vášmu tráveniu a dokonca má schopnosť znižovať hladinu zlého cholesterolu. Ešte váhate, či sa naozaj oplatí zaobstarať si ho?

- Anketa

POUŽÍVATE KAROB?

Odpovedalo 14 ľudí  

Áno
29%
Nie, ale začnem
43%
Nie, kakao nič nenahradí
29%

 • 63
 • 9
Návrat hore
Autor článku

9 komentárov

Jana Mariaková 10.09.18 07:03

JM
karma
86.00

O karobe som nielen počula, ale som ho aj ochutnala v podobe sladkých guličiek (dezertu). Chutná naozaj dobre a ešte k tomu je to zdravé ;) Ale čo sa týka kakaa, tak to v mojej kuchyni určite zostane :)

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 10.09.18 11:21

AS
karma
105.00

tie guličky ste robila vy, alebo sa dajú kúpiť v obchode? pre dcéru som chcela

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 10.09.18 11:20

AS
karma
105.00

tak cukrovkári si asi nepochutia na koláčikoch pečené s karobom - škoda, lebo sa mi surovina veľmi páči

 • 0
Odpovedať

Lucia Valková 10.09.18 17:34

LV
karma
130.00

Už som o nom počula aj jedla,ale nie je to ono...

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 10.09.18 18:48

DB
karma
127.00

karob poznám i používam, mne chutí

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 10.09.18 19:34

MM
karma
127.00

nepoznám karob, ale s kakaom i čokoládou nemáme problémy

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 10.09.18 20:19

karma
150.00

Našťastie nie som alergická,tak si čokoládu môžem vychutnať hocikedy,kedy mám na ňu chuť.Karob nepoznám.Počula som,že kvôli klimatickým zmenám ubúdajú vo svete kakaovníky,takže za pár rokov budeme jesť len náhrady čokolád.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 10.09.18 21:25

JK
karma
100.00

Kakao vždy bude kakao a náhražka je len napodobenina no je na každom z nás čomu dá prednosť

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 10.09.18 21:29

karma
129.00

Karob som doposiaľ nepoznala, preto VEĽKÁ VĎAKA za úžasný TIP! Bratov synček má alergiu na kakao a čokoládu, a pravdepodobne aj ja, (nakoľko sa mi po konzumácii tejto suroviny vytvorí stále nepríjemný atopický exém..) takže najbližšie viem čo mám hľadať ako alternatívu. :)

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Voľný čas

Naj(ne)užitočnejšie rady, aké si kedy počula: Zasmej sa s nami!

 • 78
 • 0
 • 04.07.2020
Zdravie

Citrónová voda s kurkumou: Čo spraví s telom, keď ju budeš piť každý deň?

 • 68
 • 7
 • 16.06.2020
Zdravie

Čím si ťa získa olej z pekanových orechov? Využiješ ho v kuchyni i kúpeľni!

 • 52
 • 4
 • 20.09.2020
TOPlist