Veľké jarné upratovanie podľa Feng Šuej: Kde začať a na čo nezabúdať?

Veľké jarné upratovanie podľa Feng Šuej: Kde začať a na čo nezabúdať?
 • 06.03.2020
 • Darina Veen-Kaššová

  • Zdieľaj:
 • 1

Marec je tu a s ním prichádza najkrajšie ročné obdobie. Po dlhej zime sa nám žiada upratať naše príbytky a vpustiť do nich slniečko, teplo a svieži jarný vánok, aby dýchali čistotou.

Má jarné upratovanie hlbší zmysel?

Podľa Feng Šuej je jar obdobím, ktoré sa nesie pod vplyvom prvku DREVO a to symbolizuje sviežosť, mladosť, nádej, obnovu, nové začiatky, zdravie a optimizmus. Ak sa chceme na základe Feng Šuej otvoriť novým zážitkom a privítať nové možnosti a príležitosti, musíme im „vypratať“ cestu, aby nám mohli vstúpiť do života. Potrebujeme sa teda najprv zbaviť zbytočných a nepotrebných vecí, aby sme mohli urobiť miesto pre nové.

Jar je presne ten čas, kedy to môžete urobiť! Čerstvá jarná energia má priamo zázračné účinky na nás a náš dom. Preto má jarné upratovanie veľký význam.

Pozri aj: Ako zariadiť pracovňu podľa Feng Šuej, aby sa ti darilo?

jarné upratovanie

Zdroj: Shutterstock®

Vo Feng-šuej je na túto tému množstvo zaujímavých rád a doporučení

Všetko, čím sa obklopujeme, nás na podvedomej úrovni ovplyvňuje. Ak si chceme doma oddýchnuť a načerpať novú energiu, potrebujeme najprv zabezpečiť jej harmonické prúdenie v dome alebo v byte.

Pokiaľ sa nám doma hromadí prach a rozhádzané, nepoužívané či nefunkčné veci, vytvára to stagnáciu, energia nemôže prúdiť. Zbytočné kuchynské prístroje, prázdne darčekové balíčky, darčeky, ktoré nenávidíme, alebo z ktorých sme vyrástli, zdedené predmety, s ktorými sa z rozpakov alebo z piety nevieme rozlúčiť. Ak sa máme otvoriť novým zážitkom, tieto veci nepotrebujeme. Zbytočnosti v našom byte predstavujú mŕtvu energiu, ktorá bráni priechodu tej dobrej.

Rozhodovanie, čo si ponechať a čo vyhodiť, môže byť ťažké. Energia vecí, ktoré vôbec nepoužívame a skladujeme, nás môže ovplyvňovať. Bráni totiž plynulému toku čchi v našom domove. Ak sa obklopíte vecami, ktoré chcete a máte radi, bude rásť aj vaša energia, kedykoľvek sa ne pozriete.  

Rozdiel medzi tým, ako sa javí miestnosť pred odstránením prebytočných veci a po ňom, je zjavný – miestnosti, ktoré sa oslobodili od negatívneho pôsobenia, vyžarujú ľahkosť a jas.

ako na umývanie okien

Zdroj: Shutterstock®

Okná a prach

Pre prúdenie životodarnej energie (čchi) sú okná veľmi dôležité, preto poriadne umyte vnútorné i vonkajšie okná, dajte vymeniť prasknuté alebo rozbité okenné tabule. Odstráňte pavučiny zo stropu a stien, vyčistite všetky podlahy. Vyperte záclony a nezabudnite poutierať aj garniže. Poriadne utrite prach z nábytku a všetkých predmetov, aby mohli voľne dýchať.

Knihy

Pozrite sa aj na svoju knižnicu. Ak sú v nej knihy nahádzané jedna cez druhú a priam hrozí, že sa celá skriňa zosype na zem, je čas pustiť sa do triedenia. Niektoré knihy môžete darovať priateľom alebo ich ponúknite v antikvariáte. Knižiek sa zbavujeme ťažšie, pretože veríme, že ich vyhadzovanie je svätokrádež. Ak knihy ležia na jednom mieste nečítané, neotvárané a sadá na ne celé roky prach, zadržuje to energiu, takže by sme ich mali dať preč. Police s knihami nepreplňujte, nechajte ich „dýchať“ a urobte na polici sem-tam voľné miesto, dajte tam napríklad povznášajúce predmety, ktoré sa vám páčia – figúrky, vázy, kvety, kryštály a pod.

Koberce a kuchyňa

Venujte pozornosť aj kobercom, po zime si zaslúžia očistu. Ak ich nechcete tepovať sami, objednajte si na profesionálne čistenie firmu. Z kuchyne vyhoďte poškodené a prasknuté taniere a poháre a skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú zásoby po dobe spotreby, ktoré bez milosti vyhoďte. Vyleštite sklenené poháre a vyčistite drevené dosky, ktoré používate na prípravu jedál.

Po dôkladnom jarnom upratovaní si určite všimnete, ako sa vás život začína hýbať dopredu.

upratovanie domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Prúdenie energie čchi? Ako tomu máme rozumieť?

Čchi energia je životodarná kozmická a zemská energia, ktorá k nám prúdi z okolitej prírody.  Je to i energia, ktorá cirkuluje v celom našom organizme. Získavame ju z vesmíru, zo slnka, z rastlín a z vody.

Dávne národy vedeli, že všetko živé disponuje vlastnou energiou. Slovania pojem čchi nepoznali, ale mali jednoduché porekadlo: všetko, čo žije, má dušu. Takže nielen človek – dušu má i každý strom, pozemok a dom. Slovania to chápali tak, že všetko živé je preniknuté zvláštnym svetlom, ktorému hovorili „zlaté žiarenie“. Prameňom tohto svetla bolo slnko, svetlo pokladali za dušu a ducha všetkého, čo na svete existuje. Ak sa nad tým zamyslíme, je to tá istá energia, ktorá zapĺňa celý svet, všetky predmety, všetky javy – životodarná energia, ktorú Feng Suej nazýva čchi.

Môžeme energiu čchi vidieť?

Niektorí ľudia sú schopní ju vnímať, rozpoznať jej dobrú alebo zlú cirkuláciu a dokonca ju vidieť ako auru, ktorá obklopuje človeka. Väčšina z nás ju však jednoducho len vníma, inštinktívne cíti.

TIP NA ZÁVER: Do čistej upratanej miestnosti postavte na stôl misu s čerstvým ovocím a vázu s čerstvými rezanými kvetmi. Čerstvé kvety sú krásne a nesú v sebe množstvo pozitívnej energie.

Odporúčame: Ako zariadiť detskú izbu? Toto je najlepší ideál podľa Feng Šuej!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 06.03.20 06:01

ĽŠ
karma
100.00

Jarné upratovanie má určite význam; inšpiratívny článok!

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Viete, kto je to ghost writer? Alexandra si tak zarobila státisíce a o dôchodok má postarané!
LIFESTYLE

Viete, kto je to ghost writer? Alexandra si tak zarobila státisíce a o dôchodok má postarané!

 • 0
 • 06.11.2022
Vitamín B9 v ľudskom tele – prečo ho potrebujú nielen tehotné ženy?
Zdravie

Vitamín B9 v ľudskom tele – prečo ho potrebujú nielen tehotné ženy?

 • 4
 • 07.08.2022
Ako vybrať zdravú školskú tašku pre vaše dieťa?
Rodina

Ako vybrať zdravú školskú tašku pre vaše dieťa?

 • 1
 • 15.08.2022