Vyskúšaj najchutnejší liek proti žalúdočným ťažkostiam. A nielen to!

Vyskúšaj najchutnejší liek proti žalúdočným ťažkostiam. A nielen to!

Kto by to bol povedal, že nejaké ovocie dokáže naozaj efektívne liečiť žalúdočné a črevné ochorenia? My už teraz áno. Navyše ide o veľkú exotiku, dostupnú i v našich končinách. Väčšina Slovákov ju registruje ako sušené ovocie, pretože to už je údel exotického ovocia – skôr sa k nám dostane v sušenej a balenej forme, ako čerstvé. Papája, napriek tomu, že ju máme, dá sa povedať, takto zaškatuľkovanú, znamená oveľa viac, pokiaľ ide o jej využitie a v neposlednom rade vzácne liečivé účinky. Nahliadnite s nami do vnútra tohto sladkého aromatického plodu a spoznajte najchutnejší liek proti žalúdočným ťažkostiam!

Vyskúšajte čerstvú papáju!

Ako sme už spomenuli vyššie, papája (Carica Papaya) nie je len sušené ovocie, ale v niektorých slovenských obchodoch si ju viete kúpiť aj čerstvú. A keďže napohľad nepôsobí extra lukratívne, je ľahké ju prehliadnuť. Je to však škoda. Napríklad na dovolenke v exotickej krajine vám papáju pokojne naservírujú už na raňajky, čím dostanete do tela doslova vitamínovú bombu. Za všetky vzácne látky, ktoré papája obsahuje, spomeňme aspoň vitamín A a C, draslík, enzým bromelín a papaín.

Pozri aj: Trápi vás zápcha? Spoľahnite sa na týchto 8 potravín!

účinky papáje na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Ovocie, ktoré netreba prehliadať

Papáju rozpoznáte pomerne ľahko – má elipsovitý tvar, váhu maximálne jedno kilo a farebne sa pohybuje medzi žltou, oranžovou a červenou. Ak na ňu nabudúce natrafíte na pultoch obchodov, určite si ju zakúpte, je totiž plná zdravia, a to bez akéhokoľvek preháňania. Jednoducho si ju doma ošúpte, vnútro očistite rovnako ako žltý melón, nakrájajte na plátky či mesiačiky a jedzte buď „len tak“ alebo pokvapkanú citrónovou, prípadne limetkovou šťavou. Poslúži vám aj ako skvelý a netradičný snack, a to v kombinácii s čerstvým syrom – spoznáte tak úplne novú a unikátnu chuť, ktorú si zamilujete.

dužina papáje

Zdroj: Shutterstock®

Využiť môžete aj semienka papáje

Mimochodom, vnútorné semienka papáje si môžete usušiť a pridávať do najrôznejších jedál. Majú mierne pikantnú chuť, ale nemusíte sa obávať – sú jedlé, dokonca majú výrazné protiparazitné účinky, čo vaše telo ocení predovšetkým teraz, pred rôznymi cestami do exotických krajín. Dužinu papáje si môžete nakrájať a samy nasušiť alebo ju čerstvú pridávať do šalátov.

Ak máte dlhodobé alebo opakované problémy so žalúdkom alebo črevami, papáju rozhodne zaraďte do svojho jedálnička, a to na pravidelnej báze! Pozor, papája nie je vhodná pre tehotné ženy – vo vysokom množstve môže vyvolať potrat.

Prečítaj si: Ľahké ovocné potešenia

sušená papája

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú najvýraznejšie liečivé účinky papáje:

  • podporuje srdce, trávenie a krvný obeh
  • pomáha pri Crohnovej chorobe, žalúdočných vredoch a kŕčoch, aj pri ochoreniach pečene
  • zlepšuje kvalitu bielkovín v tele
- Anketa

JEDLI STE UŽ ČERSTVÚ PAPÁJU?

Odpovedalo 73 ľudí  

Áno a veľmi mi chutila
30%
Áno, ale nechutila mi
18%
Ešte nie
52%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Konečná 05.07.18 10:29

KK
karma
111.00

mango, papaja a veci podobné mi moc nechutia, z exotiky zjem akurát tak klasiku banány, pomaranče, mandarinky, najradšej mám "naše" ovocie ako jablká, hrušky, ríbezle, marhule .... aj to sú vitamínové bomby

  • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 07.07.18 10:32

IM
karma
100.00

ešte som to nejedla, ale vyskušame

  • 1
Odpovedať

Marián Podmanický 08.07.18 15:38

MP
karma
111.00

Článok s príchuťou exotiky. Zaujal ma pre liečivé účinky tohto ovocia, lebo sa ma to dotýka. Žiaľ, všetko, čo je pre Slováka zdravé je aj drahé. Preto si len musíme všímať ovocie blízke našej domovine ako sú jablká, marhule, egreše, čučoriedky, černice, ostružiny a rôzne iné a hlavne, nám blízke.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní