Zdravé náhrady kávy skutočne existujú! Pozri, ako si doplniť energiu!

Zdravé náhrady kávy skutočne existujú! Pozri, ako si doplniť energiu!

Aj váš ranný rituál spočíva v tom, že si hneď, ako rozlepíte oči, nalejete šálku voňavej kávičky a pomaličky si ju vychutnávate počas celej prípravy do práce? Nie ste sami! Ranná kávička je neodmysliteľnou súčasťou dňa mnohých ľudí a niektorí si život bez nej ani nevedia predstaviť.

No potom si prečítate články o tom, že káva vlastne nie je až taká zdravá, že je návyková a že sa z nej priberá a rozhodnete sa dať rannej kávičke raz a navždy zbohom. V tom prípade ste na správnom mieste, pretože my vás presvedčíme o tom, že zdravé náhrady kávy existujú…

Zaujme ťa: Ako sa dostať do formy? Táto jar je v znamení bubliniek!

ranná šálka kávy

Zdroj: Shutterstock®

Prečo nahradiť kávu?

Aby sme uviedli veci na správnu mieru. Denný odporúčaný limit kofeínu je 400 miligramov, čo predstavuje asi 3-4 stredne silné kávičky za 24 hodín. Odborníci tvrdia, že toto množstvo je pre človeka ideálne a ak ho neprekročíte, nemali by ste sa s negatívnymi účinkami kávy stretnúť. Nalejme si však čistého vína… Pri troch šálkach kávy sa dnes už zastaví málokto a preto sa stáva, že vedľajšími účinkami trpí podstatná časť populácie. Patrí sem problém so spaním, paradoxne menej energie, nedostatok minerálov v tele aj spomínané priberanie. Tak čo, ideme kávu nahradiť niečím zdravším?

matcha čaj ako náhrada kávy

Zdroj: Shutterstock®

Zdravé náhrady kávy

1. Matcha čaj

Spoliehajú sa naň Japonci aj budhistickí mnísi, tak prečo nedať zelenému prášku Matcha šancu? Dnes sa pridáva aj do latté, koláčov a jedál, no ako náhrada kávy vám postačí čajík. Matcha je vlastne zelený čaj, no 10-krát silnejší, ako ho poznáte z bežného života. Ide o rozdrvený čajový list, vďaka ktorému získate nápoj, preplnený minerálmi, vitamínmi a antioxidantmi. To je presne to, čo naše telo po vysadení kávy potrebuje. Matcha obsahuje v polke malej lyžičky kofeín, ekvivalentný k pätine vašej šálky kávy, no telu dodá oveľa viac energie. Kofeín sa však do tela dostáva pomaly, počas niekoľkých hodín.

Bude sa ti páčiť: Malinový jazyk: Nedostatky akých vitamínov či ochorení signalizuje?

voda ako náhrada kávy

Zdroj: Shutterstock®

2. Voda

Asi vás prekvapí, že na tomto zozname sa nachádza aj obyčajná voda, no telo postráda energiu vtedy, keď je dehydratované. Pite veľa vody po celý deň, nielen vtedy, keď ste smädní! Vtedy je už telo tak vysušené, ako sušená slivka, čo sa prejavuje ako smäd. Jedným z hlavných znakov dehydratácia je teda únava, čo je opozitum energie.

zelená smoothie ako náhrada kávy

Zdroj: Shutterstock®

3. Niečo zelené

Treťou skvelou energetickou alternatívou kávy je, jednoducho povedané, niečo zelené. Pod týmto slovným spojením rozumieme zelenú smoothie alebo šťavu. Zelené šťavy obsahujú antioxidanty a vitamíny, ktoré vaše telo pre energiu potrebuje. Okrem toho ich pravidelnou konzumáciou môžete vášmu telu len a len pomôcť, napríklad znížiť hladinu zlého LDL cholesterolu. Pri zelenej smoothie či šťave sa držte jedinej zásady – 95% zeleniny a len 5% ovocia, aby ste udržali hladinu cukru pod kontrolou.

- Anketa

VIETE SI PREDSTAVIŤ, ŽE BY STE PRESTALI PIŤ KÁVU?

Odpovedalo 128 ľudí  

Jasné! Možno to aj vyskúšam s niektorou z alternatív...
45%
Už dávno kávu nepijem.
23%
Nie, káva je môj život!
33%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Helena Zobková Šimurdová 21.05.18 13:35

HZŠ
karma
102.00

Kávu už neraňajkujem, ale jednu kávičku denne si vždy doprajem. Článok ma motivuje k zmene...

  • 1
Odpovedať

Mária Liščinská 22.05.18 01:15

karma
132.00

Báječné 3 alternatívy, o ktorých som už počula . . . no kávička, ak nie teda hneď ráno, tak jedna dopoludnia u mňa musí byť. Ale do budúcna, sa nebudem strániť ani skvelých alternatív. :)

  • 1
Odpovedať

Jana Pitonakova 02.01.19 14:23

JP
karma
100.00

Pre mňa káva znamená caffe late, alebo ľadová káva = vanilková zmrzlina zaliata kávou, šlahačka ... takúto bombu si doprajem tak 2 - 3x za rok. Inak som čajová - bylinkové čaje, ovocné a zelené. Vodu pijem na hektoliltre. Ježiško mi priniesol filtračnú kanvicu s magnéziovými filtrami ...tak snáď to bude osožné :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní