Ako sa zbaviť závislosti od cigariet?

Ako sa zbaviť závislosti od cigariet?
  • 26.04.2016
  • Lucia Hausknechtová

Odvyknúť si od nikotínu môže byť pre dlhoročného fajčiara skutočne ťažká skúška. Vo svete trpia touto závislosťou milióny ľudí a takmer šesť miliónov z nich ročne zomrie na následky fajčenia. 

Prestať s touto závislosťou je síce ťažké, ale nie je to nereálne. Stačí silné odhodlanie a vaša pevná vôľa. Následné zlepšenie zdravotného stavu a vašej kondície bude stáť určite za to. 

Zdravotné riziká fajčenia

Fajčenie patrí medzi silné závislosti, ktoré sa dajú prirovnať k závislosti od heroínu či kokaínu. Pri dlhodobom fajčení môže človek trpieť chronickými ochoreniami pľúc, dvojnásobne sa mu zvýši riziko infarktu a aj hladina cholesterolu v krvi. Medzi vážne zdravotné následky patrí rakovina pľúc, pažeráka, pankreasu, obličiek alebo močového mechúra. Zo srdcovo-cievnych ochorení sú fajčiari ohrození cievnou mozgovou príhodou, aterosklerózou a upchávaním tepien.

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Ako sa zbaviť závislosti od cigariet?

Zdroj: Shutterstock®

Ako prestať fajčiť?

Ak sa chcete zbaviť tejto závislosti úplne, prestaňte fajčiť zo dňa na deň. Pre väčšiu motiváciu si napíšte dôvody, prečo ste sa rozhodli s fajčením skončiť a nalepte si ich na viditeľné miesto vo vašom byte.

Väčšina ľudí sa obáva toho, že keď prestanú fajčiť, začnú rýchlo priberať. Tento efekt sa dostaví vtedy, ak budete cigarety nahrádzať jedlom. Ak dostanete chuť na cigaretu, siahnite radšej po žuvačkách bez cukru alebo si umyte zuby. Pocit čistej ústnej dutiny by mal na istú chvíľu utlmiť chuť na fajčenie. 

Odporúčame prečítať: Ako zdravo nahradiť klasické kalorické prílohy?

Ako sa zbaviť závislosti od cigariet?

Zdroj: Shutterstock®

A zase to cvičenie...

Fyzická aktivita pomáha odpútať pozornosť od chuti na cigaretu, zlepšuje náladu a tým zároveň odbúrava aj stres. V prvých dňoch abstinencie by ste mali svoju myseľ čo najviac zamestnávať rôznymi pohybovými aktivitami, športom a obľúbenými činnosťami.

Závislosti od nikotínu sa podarilo zbaviť už miliónom ľudom po celom svete a dokážete to aj vy. Okrem zlepšenia zdravotného stavu vás môže tešiť aj pocit ušetrených peňazí za desiatky cigariet mesačne.

Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?

Ako sa zbaviť závislosti od cigariet?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com, www.shutterstock.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 26.04.16 08:10

SK
karma
114.00

nastastie, toto riesit nemusim, som tomu velmi rada

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 26.04.16 09:18

SK
karma
86.00

práve toto riešim teraz.... darí sa mi

  • 0
Odpovedať

Pavol Čambál 26.04.16 13:00

karma
-1.00

Prestal som fajčiť vďaka OSHO-vej meditácií s cigaretou.Fajčenie (kúsanie nechtov, jedenie ,žutie žuvačky a x ďalších)je vlastne simulovanie pocitu bezpečia pri matke(ten bol spravidla pri kojení). Hovorí sa tomu orálny stimul. Následne som zhodil 4 kg za 6 mesiacov pri normálnom jedení. Pri technikách ako je táto hore, je ten problém že len jeden stimul nahrádzate druhým ale problém stále ostáva. Osho-vá meditácia s cigaretou vás odnaučí pred sebou utekať.

  • 0
Odpovedať

27.04.16 07:09

karma
-1.00

Nie je nič ľahšie, ako prestať fajčiť. Ja som prestal fajčiť najmenej
šesť krát.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní