Čo môžu znamenať vaše tráviace problémy?

Čo môžu znamenať vaše tráviace problémy?
  • 22.04.2016
  • Lucia Hausknechtová

Mnohí z nás nevenujú tráviacim problémom dostatočné množstvo pozornosti. Časté bolesti brucha, hnačky alebo nepravidelná stolica sú však znakom toho, že niečo vo vašom tele nie je v poriadku.

V niektorých prípadoch môže ísť o infekčné ochorenie či podráždenie žalúdka, v horšom prípade sa môže jednať o vážnejšiu chorobu. 

Gastritída

Zápal žalúdka čiže gastritída sa môže prejavovať okrem tráviacich problémov aj zvýšenou únavou, malátnosťou a v neskorších štádiách aj zvracaním krvi. Príčiny tohto ochorenia sú rôzne. Nadmerná konzumácia mastných jedál, alkohol, stres a v konečnom dôsledku nezdravý životný štýl dokážu negatívnym spôsobom ovplyvniť celý tráviaci systém. Ak máte podozrenie na toto ochorenie, návštevu lekára by ste nemali odkladať.

Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš

Čo môžu znamenať vaše tráviace problémy?

Zdroj: Shutterstock®

Celiakia

Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom lepok spôsobuje zápaly v črevách. V dnešnej dobe pomerne rozšírené ochorenie vám lekári dokážu zistiť pomocou jedného či dvoch vyšetrení. Medzi najznámejšie príznaky patria nadúvanie, kŕče v bruchu, hnačky, zápcha alebo aj kožné problémy. Liečba spočíva vysadením lepku zo stravy, čím by sa stav pacienta mal výrazne zlepšiť.

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Čo môžu znamenať vaše tráviace problémy?

Zdroj: Shutterstock®

Crohnova choroba

Toto chronické ochorenie sa vyskytuje najčastejšie u ľudí vo veku 20 až 40 rokov. Postihuje tenké a hrubé črevo, čím vznikajú tráviace problémy a veľké bolesti brucha. Priebeh choroby môže ovplyvniť aj samotný pacient vyhýbaním sa stravy s rafinovaným cukrom, fajčeniu či užívaniu antibiotík. Toto ochorenie úplne liečiteľné nie je, ale lekári v dnešnej dobe dokážu nastaviť vhodnú liečbu na zmiernenie nepríjemných príznakov. 

Odporúčame prečítať: Takto si pripravíte pravé mexické guacamole

Čo môžu znamenať vaše tráviace problémy?

Zdroj: Shutterstock®

Syndróm dráždivého čreva

IBS inak nazývaný syndróm dráždivého čreva je funkčná porucha čriev, ktorá môže spôsobovať veľké tráviace problémy. Ľudia s touto diagnózou mávajú problémy s vyprázdňovaním hrubého čreva.  Jej liečba spočíva v zmene životného štýlu. Do jedálnička by ste mali zaradiť viac ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a k lepšej funkcii čriev prispeje aj pravidelné cvičenie. 

Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?

Čo môžu znamenať vaše tráviace problémy?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 22.04.16 10:21

SK
karma
113.00

dobry clanok, stres je asi njvacsi nepriatel

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 22.04.16 11:38

SK
karma
86.00

nepríjemné v živote....

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 22.04.16 15:37

karma
113.00

co to je různých problémů, které nás dovedou vykolejit

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní