Ako spoznať sebavedomého človeka? Toto je 10 vecí, ktoré určite nerobí!

Ako spoznať sebavedomého človeka? Toto je 10 vecí, ktoré určite nerobí!

  • Zdieľaj:
 • 2

Základom úspešného a pohodového života je sebavedomie. To je postoj človeka k sebe samému – to, ako sa má rád. Taký človek znesie kritiku, tiež si volí primerané ciele a reálne posudzuje svoje možnosti. 

Sebavedomie je alfou a omegou úspechu. Ani krása, ani peniaze a ani dobrá škola, ale sebavedomie. Opakujte si to slovo pomaly. Seba-vedomie. Práve to vyjadruje, aký postoj má človek k sebe samému. Je podstatným regulačným prvkom psychiky a vytvára jeden zo základných predpokladov úspešnosti človeka. Miera sebavedomia je u rôznych ľudí iná. Primerane sebavedomý človek reálne posudzuje svoje možnosti, volí si ciele primerané svojim schopnostiam, znáša kritiku. A tiež:

Neohovára

Človek, ktorý verí sám v seba, nemá potrebu zhadzovať iných a za ich chrbtom o nich škaredo hovoriť. Jednoducho mu to nenapadne, pretože vie, že každý je jedinečný.

Nevyhovára sa

Alebo neobviňuje ostatných za svoje neúspechy. Keď sa mu niečo nepodarí, tak to na rovinu prizná, lebo vie, že chyby k životu patria rovnako ako úspechy.

Prečítaj si: Predsavzatie zdravšie jesť? Tu sú úplné základy zdravého stravovania!

sebavedomá žena

Zdroj: Shutterstock®

Nevzdáva sa

Slabého a málo sebavedomého človeka často spoznáte na prvej prekážke. Akonáhle ju stretne, svoj cieľ vzdá. Sebavedomý človek naopak vie, že prekážky sú na to, aby sa prekonávali.

Nečaká na súhlas

Taký človek sa nepýta, či môže, ale skôr na to, prečo by to nešlo? Nečaká na postrčenie od niekoho iného, ​​na jeho dovolenia, nápad alebo pomoc.

Nevyhľadáva pozornosť

Zdravo sebavedomý človek pozná svoju cenu a nepotrebuje potlesk okolia k tomu, aby si ju uvedomil. Navyše v dnešnej dobe selfíčiek na sociálnych sieťach má taký človek cenu zlata.

Neodkladá veci

Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra, hovorí staré príslovie. Sebavedomí ľudia úlohy neodkladajú, pretože si veria, že ich zvládnu. A tak k odkladu nemajú dôvod.

Odporúčame: Ako sa stať lepším priateľom? Drž sa týchto 7 dôležitých zásad!

sebavedomie žena

Zdroj: Shutterstock®

Nepotrebuje počuť chválu

Istotne tiež poznáte nejakého zakomplexovaného človeka vo svojom okolí, ktorý neustále potrebuje byť presvedčovaný o tom, že na tom nie je tak zle. Takéto uisťovanie sebavedomý človek počuť nepotrebuje.

Nevyhýba sa konfliktu

Neznamená to, že so sebavedomím narastá hádavosť. Sebavedomý človek si len dokáže stáť za vlastnými názormi a v prípade potreby ich tiež obhájiť.

Nezastavia ho prekážky

Ako už sme spomenuli na začiatku, zdravo sebavedomí ľudia sa nevzdávajú pri prvej prekážke. Dalo by sa naopak povedať, že je pre nich takáto úloha možno lákavejšia než jednoduché veci.

Nie je pohodlný

Pohoda, teplúčko, gaučíček, filmíček... S tým asi svoje ciele nedosiahnete. Asi sa ale skrývate, pretože v kútiku duše si na náročné úlohy netrúfate. S tým sebavedomý človek nemá problém.

Iste niekoho takého máte vo svojom okolí. Ak sa vy sami sebavedome necítite, skúste si ho dať za vzor. Nízkym sebavedomím veľmi často trpia ženy po materskej dovolenke.

Neprehliadni: Sebarozvoj s koučkou: Ako pozitívne zmanipulovať hlavu?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 05.01.20 07:24

ĽŠ
karma
100.00

V dnešnej dobe, žiaľ, sebavedomých ľudí so všetkými 10-imi vecami, ktoré nerobia, nie je veľa.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.04.21 10:18

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023
Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek
Vlasy

Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek

 • 0
 • 28.10.2022
Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!
Telo

Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!

 • 0
 • 26.10.2022