Ako zvládnuť stres bez stresu? Tento prírodný liek zaručene funguje!

Ako zvládnuť stres bez stresu? Tento prírodný liek zaručene funguje!

V dnešnej uponáhľanej dobe je úplne bežné, že sa z času na čas cítime vystresovaní. Nadmerný stres však predstavuje pre organizmus z dlhodobého hľadiska obrovskú hrozbu. Môže negatívne vplývať na imunitný systém, krvný tlak či dokonca spôsobiť tráviace ťažkosti aj problémy so žlčníkom. Spôsobov, ako sa zbaviť stresu a eliminovať ho aspoň čiastočne, je určite mnoho. Veľkým pomocníkom sú však aj rôzne bylinky, ktoré pôsobia upokojujúco na nervový systém. V tomto smere je veľmi účinná i takzvaná rozchodnica. 

Poznáte rozchodnicu?

Rozchodnica ružová, nazývaná i rodiola, ľudovo tiež zlatý koreň či latinsky Rhodiola rosea, je rastlina z čeľade tučnolistovité. Za jej domovinu je považovaný Ďaleký východ aj Sibír. Dodnes sa vyskytuje najmä vo vyšších nadmorských výškach, a to na území Európy či Ázie aj v Severnej Amerike. Hojne sa rozrastá v Karpatoch, Alpách aj Pyrenejách. Rastie i v Japonsku, Číne či Mongolsku. Na Slovensku sa vyskytuje najmä vo Vysokých Tatrách a Malej Fatre a je zákonom chránená.

Nájsť je ju možné na vysokohorských lúkach aj v okolí riek či v listnatých a zmiešaných lesoch. Dorastá do výšky okolo 70 centimetrov. Rozchodnica je charakteristická zhrubnutými dužinatými listami sivozelenej farby. Žlté kvety sú usporiadané do chocholíka. Jej vôňa pripomína vôňu ruže, na základe čoho dostala i svoj názov. Na liečebné účely sa však zberá primárne hrubý podzemok rastliny.

Pozri aj: Pomoc pri problémoch s močovými cestami a tráviacim traktom: Poznáš tento prírodný liek?

účinky rozchodnice

Zdroj: Shutterstock®

Ako pôsobí na ľudský organizmus?

Koreň rozchodnice ružovej bol na lekárske účely využívaný už od nepamäti. Je súčasťou tradičnej čínskej medicíny, no dopustiť naň nedali napríklad ani v škandinávskych oblastiach. Rozchodnica je označovaná za adaptogénnu rastlinu, čo znamená, že značne zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu. Droga z tejto bylinky napomáha človeku lepšie zvládať ťažké situácie, nedostatok spánku, psychické vyčerpanie, depresívne nálady či napätie a pocity tlaku. Výrazne stimuluje nervový systém, podporuje duševnú aj fyzickú výkonnosť, zlepšuje pamäť i schopnosť sústrediť sa.

Pôsobí antioxidačne aj protizápalovo, zlepšuje obranyschopnosť, podporuje proces rekonvalescencie a zlepšuje výkon pri cvičení. Napomáha ľahšie spaľovať tuky a môže tak podporiť chudnutie. Okrem toho má pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém, pričom prispieva k dobrej hladine krvného tlaku a podporuje krvný obeh. Dokonca harmonizuje sexuálnu funkciu u oboch pohlaví. Rozchodnica nakoniec prospieva aj tráviacemu traktu, pečeni či štítnej žľaze.

použitie rozchodnice

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa rozchodnica používa?

Na zber rozchodnice sa u nás asi tak ľahko nevyberiete, no je ju možné zohnať vo viacerých formách. Dostupná je na internete, v lekárňach aj predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinami. Ako sme spomenuli vyššie, na liečebné účely sa využíva koreň, ktorý sa predáva v sušenej forme. Z neho sa pripravuje spravidla nálev za studena. Tento nápoj eliminuje stres aj únavu, podporuje okysličenie tela, zlepšuje kondíciu a upravuje trávenie.

Okrem toho je možné vyskúšať aj tinktúru z rozchodnice ružovej. Nie je však vhodná pre deti ani tehotné či dojčiace ženy. Užíva sa po kvapkách, pričom je vždy potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie, ktoré je uvedené na obale produktu či v príbalovom letáčiku. Rozchodnicová tinktúra má podobné účinky, aké sme spomínali už vyššie. Siahnuť po nej môžete v ťažkom a stresovom období alebo preventívne pre podporu psychických funkcií a činnosti srdca.

Odporúčame: Ako sa zbaviť ploštíc a štípancov od nich? Tieto triky pomôžu na 100 %!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 06.01.20 08:06

ĽŠ
karma
100.00

O rozchodnici som už počula, no zatiaľ som ešte nemala možnosť vyskúšať.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní