Bakteriálna vaginóza: Rozpoznáš ju od kvasinkovej infekcie?

Bakteriálna vaginóza: Rozpoznáš ju od kvasinkovej infekcie?
 • 04.10.2018
 • Simona Kostková

Jednou z najčastejších ženských chorôb je kvasinková infekcia. Takmer každá žena si ňou prejde aspoň raz za život. Nejde o nič vážne, takže jednoduchou liečbou sme čoskoro fit. Naproti tomu bakteriálna vaginóza, ktorú si s kvasinkovou infekciou často zamieňame, je vážnejší problém. Stretli ste sa s ňou už?

Bakteriálna vaginóza, tak ako väčšina ochorení, je nebezpečná hlavne pre tehotné ženy. To, samozrejme, neznamená, že ženy, ktoré tehotné nie sú, sa báť nemusia. Problémom vaginózy je, že aj keď sa z nej vyliečite, môže sa veľmi rýchlo vrátiť späť a spolu s ňou aj množstvo nepríjemných ťažkostí. Zistite, ako sa táto choroba prejavuje a ako sa jej dá ľahko predísť!

Vaginóza verzus mykóza

Takmer na každom centimetri nášho tela sa nachádzajú nejaké baktérie. Väčšina z nich sú neškodné, ktoré nás chránia pred tými zlými baktériami alebo majú pre nás iný úžitok. Takisto to je aj v rámci mikroflóry vagíny. Nachádza sa tam nespočetné množstvo baktérií, ktoré sú za normálnych okolností v rovnováhe. Akonáhle dôjde k zmene vo vnútri tela, môžu sa niektoré z nich premnožiť a spôsobovať nám nepríjemné bolesti.

Častým prejavom nákazy alebo premnoženia baktérií je výtok, pálenie či svrbenie. Takto vieme ľahko identifikovať napríklad už spomínanú kvasinkovú infekciu, kedy nás všetko svrbí, páli a máme hustý biely výtok. Ale ako to je pri vaginóze?

Musíš vidieť: Chlamýdiová infekcia: Tiché zlo, ktoré vie napáchať obrovské škody

vaginálne problémy

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie príznaky bakteriálnej vaginózy:

 • Hojný vodnatý výtok bielej až sivej farby, ktorý má rybí zápach

 • Výtoku je viac po pohlavnom styku

 • Pálenie a svrbenie pošvy a vonkajších genitálií

 • Bolestivý pohlavný styk

 • Pálenie pri močení

 • Zápach sa zintenzívni po pohlavnom styku

 • Môže prebiehať aj bezpríznakovo

príčiny vaginálneho výtoku

Zdroj: Shutterstock®

Kto za to môže?

Hlavná baktéria, ktorá je zodpovedná za stále pH vagíny, je laktobacil. Ten premieňa cukry na kyselinu mliečnu a udržiava tak mierne kyslé prostredie, ktoré je nehostihnné pre mnohé nebezpečné baktérie. Ak ale dôjde k porušeniu tejto krehkej rovnováhy, tak sa ľahko premnožia niektoré z baktérií a my pociťujeme, že niečo tam dole je zle.

Za vznik vaginózy je zodpovedná hlavne Gardnerella vaginalis. Tá, okrem vyššie spomínaných príznakov, môže zvyšovať riziko samovoľných potratov, predčasných pôrodov, popôrodných zápalov a môže zhoršovať hojenie popôrodných poranení. Tým, že pri vaginóze dochádza k výraznej redukcii až k úplnému vymiznutiu laktobacilov, sa zvyšuje aj riziko nakazenia pohlavne prenosnými ochoreniami.

gardnerella vaginalis

Zdroj: Shutterstock®

Nepodceňujte výtok!

Medzi najviac ohrozené patria sexuálne aktívne ženy v reprodukčnom veku. Je preto veľmi dôležité, aby ste vedeli rozpoznať klasickú kvasinkovú mykózu od vaginózy a to hlavne vďaka konzistencii výtoku. Podľa lekárov je oveľa častejšia, než kvasinková nákaza a nebezpečná je hlavne pre tehotné ženy alebo ženy, ktoré sú čerstvo po pôrode.

Na liečbu sa používajú klasické antibiotiká a nejde o náročnú liečbu. Nepríjemné je iba to, že viac, ako 50-tim percentám žien sa infekcia vráti do pár mesiacov. Tak ako pri mykóze či iných vaginálnych problémoch je vhodné vynechať sex a po antibiotickej liečbe doplniť laktobacily. Ako prevencia slúži nielen používanie ochrany, ale aj redukcia sladkého jedla a pravidelné dopĺňanie vitamínov, pretože toto sú tri najčastejšie príčiny, vďaka ktorým trpíme nielen vaginózou, ale aj mykózou.

Neprehliadni: 5 príznakov zápalu močových ciest


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 04.10.18 06:59

ĽŠ
karma
100.00

Je veľmi dôležité, vedieť rozpoznať klasickú kvasinkovú mykózu od vaginózy; veľmi dobrý článok!

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 05.10.18 19:11

MF
karma
105.00

Nič príjemné, je potrebné sa venovať tomuto problému a riešiť ho, aby sme niečo nezanedbali.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní