Bylina na zápaly močových ciest: Poznáš tradičné liečivo peruánskej medicíny?

Bylina na zápaly močových ciest: Poznáš tradičné liečivo peruánskej medicíny?

  • Zdieľaj:
 • 9

Nepríjemné zápaly močových ciest sú častým zdravotným problémom mnohých žien. Niektoré s nimi musia bojovať len raz či dvakrát, mnohé ženy však to šťastie nemajú a trápia ich pravidelne. Pri problémoch s močovým ústrojenstvom pritom môžu byť veľmi užitočné aj rozličné bylinky, ktoré vhodne a účinne doplnia a podporia liečbu. Medzi najlepšie bylinky na močové cesty môžeme zaradiť napríklad prasličku roľnú, medvedicu lekársku či kapucínku väčšiu. Aj taký čaj z pŕhľavy dvojdomej dokáže podporiť liečbu ochorení močových ciest. Spomenuté bylinky sú veľmi známe a dobre dostupné i v našej prírode. Čo však ponúka tradičná peruánska medicína? Jej veľkým pokladom je rastlina známa ako achiote, ktorá je charakteristická výraznými protizápalovými účinkami. Zistite o nej viac!

Poznáte orelánik či achiote?

Achiote, annatto či urucum – týmito a mnohými ďalšími ľudovými a miestnymi názvami je označovaná rastlina s latinským menom Bixa orellana. U nás je to takzvaný orelánik farbiarsky. Ide o rastlinu, respektíve dlhoveký ker dorastajúci do výšky okolo 5 až 10 metrov. Jeho domovinou sú viaceré oblasti Amazónie. Tento amazonský krík sa vyskytuje najmä v Peru, kde je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej peruánskej medicíny. Okrem toho ho nájdeme v Brazílii aj Kolumbii, taktiež v Mexiku. U nás je ho možné pestovať aj ako izbovú rastlinu. Týmto malým stromom sa však najlepšie darí v tropických a subtropických oblastiach, pestované sú tak i v niektorých oblastiach Ázie či Afriky. 

Orelánik farbiarsky je charakteristický hlavne svojimi plodmi. Rastlina plodí skutočne bohato, dokáže vyprodukovať až okolo 270 kg plodov. Plody sú nejedlé, majú srdiečkovitý tvar a ukrývajú veľké množstvo semien. Rastlina, respektíve plody so semenami sú zdrojom žltooranžového farbiva. Už pôvodní obyvatelia Južnej Ameriky našli achiote rozličné využitie, či už v tradičnej medicíne, kuchyni aj ako farbivo. Domorodé kmene napríklad dodnes používajú semená na maľovanie a zdobenie tiel aj farbenie látok, vlasov a podobne. Taktiež sa z nich vyrába pasta, ktorá sa pridáva do polievok, syrov i ďalších potravín. Z kríka sa však hojne využívajú listy, z ktorých sa pripravujú rôzne nálevy, tinktúry či obklady. 

Pozri aj: TOP bylina na zvýšenie fyzickej sily a odolnosti voči stresu: Poznáš ju?

účinky achiote

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky bylinky?

Sušené listy achiote, respektíve orelánika farbiarskeho obsahujú množstvo účinných látok. Ide hlavne o rôzne flavonoidy, saponíny, karotény či rozličné alkaloidy. Droga pôsobí hlavne výrazne protizápalovo, taktiež antioxidačne, antisepticky a antibakteriálne. Listy achiote majú priaznivý vplyv v prvom rade na močové ústrojenstvo. Podporujú správnu činnosť močového mechúra, obličiek a rovnako môžu byť nápomocné pri liečbe ochorení, ktoré s nimi súvisia. Rastlina je osožná hlavne pri infekciách a zápaloch močových ciest. Vo všeobecnosti sa ju však odporúča vyskúšať pri rôznorodých zápaloch v dolnej časti tela, napríklad pri zápaloch prostaty, pošvy aj pohlavných orgánov.

Achiote však blahodarne pôsobí aj na tráviace procesy v tele a metabolizmus. Môže pomôcť pri nevoľnosti, hnačkách či žalúdočných a črevných ťažkostiach. Rovnako môže osožiť pri liečbe ochorení respiračného systému, opäť hlavne pri zápaloch dýchacích ciest, mandlí, hrtana, pri zápaloch v ústnej dutine a podobne. Podporuje vykašliavanie, priaznivo pôsobí pri prechladnutí aj horúčkach. Taktiež sa využíva ako podporný prostriedok pri redukčných diétach, rovnako môže osožiť pri problémoch s vysokým cholesterolom. Okrem toho sa hovorí aj o protinádorových účinkoch bylinky a jej využití pri onkologických ochoreniach, čo je však stále predmetom mnohých výskumov. 

amazonský čaj

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju použiť pri zdravotných ťažkostiach?

Rastlinku Bixa orellana je možné u nás zohnať v sušenej forme v obchodoch so zdravými potravinami, na internete či v lekárňach. Okrem toho sú dostupné aj rôzne kvapky bez alkoholu či tinktúry z tejto bylinky, taktiež kapsule. Tradične sa však pripravuje najmä nálev zo sušených listov. Ten je charakteristický svetložltou farbou a sladkastou bylinnou arómou. Chuť je skôr jemná, príjemne bylinková. Pri príprave nálevu z achiote vždy dodržujte postup aj dávkovanie uvedené na obale konkrétneho produktu. Čaj z tejto bylinky je možné použiť ako podporný prostriedok pri liečbe vyššie spomenutých ťažkostí, a to najmä pri liečbe urologických problémov, pri rôznych zápaloch, poruchách trávenia či prechladnutí aj angínach.

Zvonka je nálev rovnako možné použiť na ošetrenie pokožky pri rôznych kožných problémoch. Na záver je ešte potrebné spomenúť, že achiote môže zvyšovať hladinu cukru v krvi, preto sa ju neodporúča používať osobám s cukrovkou. Taktiež bylinka nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Použitie byliny pri danom zdravotnom probléme vždy možno konzultovať s lekárom či odborníkom, napríklad i vtedy, ak užívate na predpis nejaké konkrétne lieky. 

Odporúčame: Prírodný liek na ženské problémy: Objav silu kvetov z juhoamerických Ánd!


  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 09.09.20 06:49

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá bylinka; nepoznám!

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 09.09.20 08:49

MC
karma
111.00

čo všetko príroda nevyčarí...

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 09.09.20 09:24

KK
karma
113.00

koľko všelijakých zaujímavých rastlín je na svete

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 09.09.20 16:05

AT
karma
118.00

Nepoznala som túto bylinu

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 09.09.20 17:58

MM
karma
118.00

toto je článok pre mňa, ale zatiaľ si vystačím našimi domácimi bylinkami

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 09.09.20 19:01

ĽU
karma
100.00

zaujímavá rastlina

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 09.09.20 22:37

karma
100.00

Zatiaľ som vyššie spomenuté rastlinky nepotrebovala.Nemám problémy s močovými cestami.

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 14.09.20 10:31

karma
107.00

Ďakujem za skvelý článok ... doteraz som ju nepoznala.

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 29.09.20 15:51

karma
70.00

vôbec som rastlinku nepoznala ,zaujímavý článok dakujem pekne

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TOP 5 vecí, ktoré sme sa naučili od mamy alebo by sme sa mali naučiť
Voľný čas

TOP 5 vecí, ktoré sme sa naučili od mamy alebo by sme sa mali naučiť

 • 2
 • 08.05.2022
Známe šoubiznisové klany: Poznáš ich všetky?
LIFESTYLE

Známe šoubiznisové klany: Poznáš ich všetky?

 • 1
 • 14.04.2022
Potri listy izbových rastlín olivovým olejom a uvidíš, čo sa stane!
Inšpirácie

Potri listy izbových rastlín olivovým olejom a uvidíš, čo sa stane!

 • 2
 • 30.04.2022
TOPlist