Chudnutie a alkohol: Zlá alebo neškodná kombinácia? Zisti pravdu!

Chudnutie a alkohol: Zlá alebo neškodná kombinácia? Zisti pravdu!

Všemožne sa snažíte zhodiť nejaké to kilečko, od rána do večera svojmu telu dodávate len samé nízkokalorické, no zato výživné potraviny a nápoje, poctivo a denne si dávate do tela vo fitku alebo v prírode a potom príde víkend... Vyrazíte si s kamarátmi za zábavou alebo si len v rámci romantickej chvíle s partnerom otvoríte fľašku vína a potom už to ide akosi samo. Jeden pohár, druhý a keď už je dobrá nálada takmer na vrchole, aj tretiemu sa už odoláva ťažko.

A pritom je úplne jedno, či ide o víno, tvrdý alkohol alebo miešaný drink. Chudnutie a alkohol jednoducho nie je tá najšťastnejšia kombinácia. V dnešnom článku vám preto prezradíme, koľko je ešte v poriadku a koľko je už príliš a čo dokáže alkohol narobiť s vašimi redukčnými ambíciami. Buďte pri tom!

Cez víkend sa akosi stráca pevná vôľa...

Pokúšate sa schudnúť, ale ako tvor spoločenský nechcete „trhať partiu“ a tak si nejaký ten pohárik doprajete tiež? Tak potom ste na správnom mieste, pretože vám dnes prezradíme, ako je na tom alkohol z hľadiska kalórií, kedy a v akom množstve (a či vôbec) si ho môžete v rámci redukčnej diéty dopriať a ďalšie užitočné informácie. O negatívnom dopade alkoholu na organizmus sa netreba extrémne rozpisovať, ten nám je všetkým jasný. ALE! Ak človek nepožíva alkohol na dennej báze a vo veľkom množstve, pre organizmus (vrátane štíhlej línie) nepredstavuje nijakú hrozbu.

Obsahuje síce veľké množstvo kalórií a, pochopiteľne, nemá nijakú výživovú hodnotu, no tieto kalórie sa nazývajú prázdnymi – v preklade, nepriberá sa z nich. To však neznamená, že do seba môžete liať alkohol v rámci pitného režimu, pretože hoci sa z neho nepriberá, alkohol má jednu mimoriadne zákernú schopnosť a to nabádať človeka na konzumáciu slaných pokrmov či pochutín.

Pozri aj: Čomu neveriť, keď to preženieš s alkoholom: Aká je pravda o opici?

alkohol počas diéty

Zdroj: Shutterstock®

Vinník číslo jeden: „zajedanie“ alkoholu

Poznáte to – kde sa pije, tam nechýbajú ani čipsy, tučné syry či oriešky. A práve tu je pes zakopaný. V praxi to znamená, že ak si aj doprajete pohár kvalitného vína, tak rozhodne odolajte pokušeniu „brzdiť jeho účinky“ zajedaním presolenými pochúťkami, nakoľko tie sa vám už do tukových zásob nekompromisne ukladajú. Zároveň alkohol odvodňuje organizmus, no zasahuje aj do iných metabolických procesov v organizme. Spôsobuje pocit hladu a zároveň spomaľuje proces spaľovania tuku. Asi preto sa víkendovým nočným fastfood stánkom tak dobre darí... 

chudnutie a miešané drinky

Zdroj: Shutterstock®

Ak alkohol, tak biele suché víno

Ak si teda rady z času na čas doprajete pohár alkoholu, tak radšej siahnite po kvalitnom víne (približne 350 kJ na jeden pohár; cca 100 kcal), než po tvrdom alkohole (asi 450 kJ na jeden „štamperlík“; cca 100 kcal) alebo pive (zhruba 700 kJ na jeden pohár; cca 170 kcal). Na poslednom mieste by mali byť miešané drinky. Tie sú pre vašu štíhlu líniu určite najväčšou hrozbou. Dajte si na firemnom večierku jednu margaritu a chudnutie môže začať odznova... Zlobu tu robia predovšetkým rôzne cukrové sirupy a iné presladené zložky. Vyhnite sa preto aj sladkým ovocným pivám.

Prečítaj si: Ako znížiť denný príjem kalórií? Osvoj si tieto jednoduché triky!

biele víno počas chudnutia

Zdroj: Shutterstock®

Pohár kvalitného suchého bieleho vína raz za čas teda áno, ale radšej pri ňom nejedzte a doprajte si ho skôr večer, ako v priebehu dňa. Ešte vám aj pomôže predísť skôrnateniu tepien a naozaj v malom množstve ochráni aj vašu pečeň. To isté platí o slabšom pive. Ak si malý pohár piva doprajete napríklad po obede, samozrejme, raz za čas a nie pravidelne, vašej línii to nijako neuškodí, naopak, rozprúdi vám krvný obeh a dodá aj trochu vitamínu B alebo kyseliny listovej.

- Anketa

AKÝ ALKOHOL UPREDNOSTŇUJETE?

Odpovedalo 301 ľudí  

Víno
53%
Tvrdý alkohol
14%
Pivo
27%
Miešané drinky
1%
Vôbec žiadny
6%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ingrid Šimoniková 04.11.18 08:41

karma
74.00

Ja alkohol nemusím a ak tak veru pohár kvalitného vínka

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 04.11.18 15:33

PV
karma
113.00

Už je o tom všade písané ,že pohár vínka neuškodí .. Biele na chudnutie , červené na krvinky .. a pivko ,aby dobre trávilo po obede ..!!!

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 04.11.18 18:04

AK
karma
100.00

pohár kvalitného červeného vína to áno

 • 1
Odpovedať

Mária Sivová 05.11.18 08:43

MS
karma
100.00

Mám rada hlavne vínko a myslím, že suché nemôže veľmi uškodiť ani zdraviu ani línii.

 • 1
Odpovedať

Barbora Kubelková 09.11.18 10:28

karma
113.00

U mňa zajedanie bezprostredne po alkohole nehrozí, pretože mi býva potom zle. Ale na druhý deň mávam neskutočnú žravku..takže isto to mojím kilám neuberá.

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.11.18 18:05

AS
karma
108.00

máloktorý alkoholik je tučný

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 19.11.18 10:13

ZP
karma
100.00

Počas týždňa je to asi problém, ale cez víkend pohár dobrého vína alebo pivko po dobrom jedle na trávenie skôr pomôže - len to neprehnať.

 • 1
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 19.11.18 22:28

karma
100.00

diety.... neverím ani jednej.

 • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 26.11.18 19:53

AP
karma
103.00

Samotné chudnutie či už s alkoholom, alebo bez neho, je podľa môjho názoru iba daň za náš pohodlný spôsob života. Naši predkovia sa tým nijako nezaoberali, lebo mali omnoho viac pohybu a hlavne stopercentne zdravé potraviny bez chémie.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní