Menštruačné kŕče: Toto je prvá pomoc, ako sa ich účinne zbavíš!

Menštruačné kŕče: Toto je prvá pomoc, ako sa ich účinne zbavíš!

Menštruačné kŕče je pojem, ktorý len stačí vysloviť a už sa mnohým ženám skriví úsmev. A aj keď ide o bez debaty jednu z najhorších ťažkostí, ktorým sme my ženy vystavené, stále je tu množstvo spôsobov, ktorými si môžeme pomôcť. Nie, nehovoríme o žiadnych ibalginoch a iných chemických pomocníkoch, ktorí nám môžu, v konečnom dôsledku, privodiť žalúdočné vredy. Reč je o prírode samotnej, ktorá je schopná spraviť maximum pre to, aby sa nám uľavilo. Nebudeme vás viac napínať – toto je najlepšia nechemická úľava od nepríjemných menštruačných kŕčov!

Menštruačné kŕče. Niekto ich má len občas, aj to iba slabé, niekoho zase trápia mesiac čo mesiac, a to tak, že si musí vziať voľno z práce. Nech už patríte do ktorejkoľvek kategórie, vedzte, že existujú možnosti, ako si pomôcť. Menštruačný kŕč (dysmenorea) je v zásade kontrakcia maternice v čase menštruácie. Za tieto sťahy môže látka s názvom prostaglandín.

Menštruačné kŕče sa neobjavujú len v panvovej oblasti, ale aj vyššie, v bruchu, dokonca aj v boku alebo v spodnej časti chrbta. Často bývajú sprevádzané nechutenstvom, nevoľnosťou, častým močením, zápchou alebo hnačkou, bolesťou hlavy či zvracaním. Sprievodným znakom je však aj ospalosť, únava, ojedinele aj strata vedomia.

Pozri aj: Sú menštruačné bolesti peklo? Predmenštruačná chrípka je horšia!

menštruačné bolesti

Zdroj: Shutterstock®

U niekoho bývajú menštruačné bolesti len mierne, u niekoho, naopak, veľmi výrazné. Môžu nastúpiť ešte pred samotným krvácaním, najčastejšie ho však už sprevádzajú. Je len logické, že pokiaľ tieto ťažkosti narúšajú bežné denné aktivity, ide o problém, ktorý treba neodkladne riešiť. Dôležité je spomenúť, že živnou pôdou pre vznik menštruačných bolestí, sú faktory, ako genetika, fajčenie, alkohol, drogy, ale aj nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie. Kŕče bývajú zosilnené vtedy, ak sa z maternice uvoľňujú väčšie zrazeniny, ak je kanál krčka maternice zúžený, prípadne pri zápale alebo ochorení s názvom endometrióza. 

bolesti ženských orgánov

Zdroj: Shutterstock®

V mnohých prípadoch silné menštruačné bolesti ustupujú po prvom pôrode. Pomôcť si môžete preventívne, ideálne cvičením, napríklad hormonálnej jogy alebo takzvaným intímnym telocvikom. Pomáha aj rýchla chôdza. My sa však zameriame na úľavu od menštruačných kŕčov, keď už nastanú.

Teplo

Ohrievaciu podložku, termofor alebo nahriaty vankúšik si priložte na spodnú časť chrbta a držte priložený aspoň desať minút. Následne si podložku alebo vankúšik priložte na spodnú časť brucha a opäť nechajte pôsobiť.

Masáž

Masírujte si brucho, avšak len jemným tlakom.

Zaujme ťa: Nie je hnedý cukor ako hnedý cukor: Nenechaj sa pomýliť!

ženské bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Kúpeľ

Od menštruačných kŕčov vám uľaví kúpeľ s pridaním týchto byliniek: alchemilka, hluchavka biela, malinové listy, harmanček, rebríček obyčajný (myší chvost), ale aj nátržník husí.

Strava

Nezaťažujte si žalúdok ťažkými, slanými jedlami a sýtenými nápojmi, práve naopak, počas menštruácie konzumujte predovšetkým potraviny, bohaté na vlákninu a vitamín E. Skvelým pomocníkom proti menštruačným kŕčom je zázvor (čaj pite trikrát denne), bazalka (ako čaj alebo čerstvé lístky v jedle) a škorica. Uľaví sa vám aj vtedy, ak budete jesť čučoriedky. Ak je to možné, vypustite kofeín, ktorý kŕče posilňuje.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Helena Zobková Šimurdová 26.04.18 10:09

HZŠ
karma
100.00

Ja som si toho počas menštruácie vytrpela, skúšala som kde čo, ale u mne akosi nič nezabralo. Stále som skončila užitím lieku. Ovšem skúšať treba.

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 26.04.18 18:45

PV
karma
113.00

Ja som počula,že sa nesmie kúpať počas týchto dní ,iba sprchovať .! Nemávam ,chválabohu, krče . Niekedy za "mládi" som mala.. Pomohlo teplo ,a kľud v posteli .. Máme my to ženy ťažký život ..!!!!!

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 27.04.18 00:48

MD
karma
132.00

Odkedy moja dcéra striktne vypustila z jedálnička rafinovaný cukor, aj menštruačné kŕče sa jej výrazne zmiernili. A pritom ona toho cukru konzumovala aj predtým dosť málo.Takže strava tiež robí svoje.

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 27.04.18 10:48

MR
karma
109.00

kŕče nemávam, no trápia ma návaly tepla a v noci nespím.. určite tieto rady zabrali..

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní