Neprehliadni zmeny u ženy v 30-tke: Smutná alebo veselá realita?

Neprehliadni zmeny u ženy v 30-tke: Smutná alebo veselá realita?

Vekom vo všeobecnosti u ľudí dochádza k mnohým zmenám, no a zatiaľ, čo v dvadsiatke sme ešte celkovo bezstarostní a povedzme, že akosi bez „ukotvenia“, tak okolo tridsiatky sa začína situácia niekedy aj dramatickejšie meniť. Či ide o zmeny k horšiemu, alebo k lepšiemu, to už posúďte aj na základe článku, v ktorom sme sa ich snažili zhrnúť.

Samozrejme, že posúdiť pravdivosť týchto spomínaných životných posunov môžete aj na základe vlastnej skúsenosti, keď sa už viete na situáciu pozrieť s istým odstupom. V tom prípade sa určite zapojte aj do našej ankety na konci článku alebo do diskusie. Potešíme sa vašim osobným postrehom zo života, pretože každý človek má svoje jedinečné skúsenosti, ktoré ho ovplyvňujú a formujú.

Končí obdobie „hľadania sa“ a búrlivej mladosti

V období medzi 30. a 40. rokom života sú vo všeobecnosti ľudia na vrchole svojich fyzických a psychických síl. Majú väčšinou za sebou búrlivú aj menej búrlivú mladosť, obdobie experimentov a „hľadania sa“. Usádzajú sa, tvoria rodiny a smerujú k stabilite. Povedzme si však na rovinu, toto obdobie sa v mnohom líši pre ženy a pre mužov. Muži si často budujú kariéru a upevňujú pozície v spoločnosti aj zamestnaní, žena je viac zamestnaná rodinou, starostlivosťou o deti a domácnosť a popritom (hlavne ak má viac detí) môže byť výrazne narušená aj jej kontinuita v práci.

Po tridsiatke je už človek úplne dospelý, no starnutie ešte nie je tak viditeľné. Ale i napriek tomu sa nachádza na akomsi pomyselnom vrchole svojho života a, pravdupovediac, čaká ho zostup, aj preto si začína čoraz viac uvedomovať svoju pominuteľnosť. No toto uvedomenie si nie je na škodu, pretože vedie k nachádzaniu zmysluplnosti a trvalejších hodnôt.

Zaujme ťa: Čo spôsobuje zamilovanosť? Zamiluje sa do teba aj pre tieto „detaily“

tridsaťročná žena

Zdroj: Shutterstock®

Ženy si už vedia viac presadiť „to svoje“

Po tridsiatke sú ženy skúsenejšie, už si niečo „preskákali“, nabrali vedomosti aj životnú prax. Vedia sa taktiež „oprieť o to“, čo medzičasom dosiahli, no a s veľkou pravdepodobnosťou si už začínajú viac a viac uvedomovať, že za svoje názory sa nemusia hanbiť, vedia ich odkomunikovať, a to aj svoje oprávnené nároky a požiadavky. Niektoré ženy majú cestu k vyššiemu sebavedomiu o čosi viac „zarúbanú“, ale vo všeobecnosti možno konštatovať, že dochádza k akémusi vnútornému vyprofilovaniu sa a dozretiu. A mnohým začína byť v dobrom už čoraz viac jedno, čo si myslia tí druhí. Jednoducho povedané, idú si svojou cestou a nenechajú sa výraznejšie ovplyvňovať okolím v zásadných životných otázkach.

Priority sa menia a do centra sa dostáva rodina

Ľuďom v dvadsiatke sa môže zdať, že „svet je gombička“ a i keď ženy predsa len dozrievajú skôr ako muži, i tak je ich zmýšľanie v tomto období trošku povrchnejšie v porovnaní s neskorším obdobím, keď už začínajú myslieť viac komplexnejšie a hlbšie, a to aj v rámci medziľudských vzťahov. Začínajú si vážiť aj drobnosti, ktoré pre nich pred tým nemali až taký veľký význam, napríklad chvíle so súrodencami, rodičmi... A do centra pozornosti sa časom dostáva aj manžel/partner a deti. Rola matky taktiež ženu výrazným spôsobom pozmení, dalo by sa povedať, že aj „upgraduje“. Musí toho napríklad stíhať oveľa viac za oveľa menej času. Jej time management tak začne dosahovať excelentnú úroveň. A taktiež sa do popredia dostáva čoraz viac pocit zodpovednosti.

starostlivosť o druhých

Zdroj: Shutterstock®

Špeciálna kapitola – starostlivosť o seba

Ďalšia dekáda so sebou, samozrejme, prináša aj zmeny na tele a na tvári. Bohužiaľ, vo veľkej miere nebývajú lichotivé – pribúdajú kilá aj vrásky. Ženy si už čoraz viac uvedomujú, že bez lepšej a kvalitnejšej starostlivosti o pleť sa jednoducho nezaobídu. Začínajú poctivo používať opaľovacie krémy, ale aj očné krémy, telový krém či mlieko po každej sprche, bez dôkladného odlíčenia už nechodia spávať. V líčení však už väčšina žien po tridsiatke skôr uberá z intenzity a striedmejší býva aj ich šatník. Na experimentovanie ani veľmi nemávajú čas, takže zostávajú do veľkej miery pri tom, čo sa im osvedčilo a čo funguje.

zmena v starostlivosti o pleť

Zdroj: Shutterstock®

Prichádza uvedomenie si, že netreba byť kamarátkou pre každého

Štandardy výberu bližších priateľov sa časom u žien akoby sprísňujú, majú už na nich či skôr na ne väčšie nároky a namiesto kvantity im býva bližšia kvalita. Dôležitá je hĺbka vzťahu, či sa o priateľku možno oprieť a či s ňou možno rozoberať aj iné veci ako len módu alebo kozmetiku. V tomto období vo veľkej miere nemajú ženy väčší problém prerušiť neproduktívny, zaťažujúci, ba dokonca toxický vzťah. Všetko to súvisí s uvedomovaním si vlastnej sebahodnoty ženy. Rovnako im už začína byť jasné, že nemôžu byť priateľkou pre každého a že s niektorými ľuďmi v zásade len musia vedieť fungovať a vyjsť.

- Anketa

MYSLÍTE SI, ŽE JE ŽIVOT PRED TRIDSIATKOU VO VŠEOBECNOSTI LEPŠÍ AKO POTOM?

Odpovedalo 108 ľudí  

Áno
33%
Nie
67%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 13.09.19 07:46

ĽŠ
karma
100.00

Toto obdobie sa naozaj v mnohom líši pre ženy a pre mužov; veľmi dobrý článok!

  • 2
Odpovedať

Jana Komadová 01.05.20 21:58

JK
karma
100.00

Super článok ja mám po 50siatke a snažím sa v rámci možností o seba starať a rada sa elegantne obliekam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní