Prášok, gél alebo kapsuly? Podľa čoho si vybrať prací prostriedok?

Prášok, gél alebo kapsuly? Podľa čoho si vybrať prací prostriedok?
 • 17.03.2018
 • Simona Kostková

Stojíte v obchode, prechádzate očami jednotlivé regály a hľadáte... Čo vlastne? Kapsuly, ktoré sa rýchlo rozpustia a jednoducho dávkujú? Alebo starý dobrý prášok, ktorý je lacný a vydrží vám dlhšie? Nie ste sama. Pri výbere prostriedku na pranie pritom často rozhoduje cena. A to nemusí byť vždy správne.

Ponuka pracích prostriedkov dnes doslova prevyšuje dopyt. Rôzne tvary kapsúl, vône gélov či farba prášku nám vôbec neuľahčujú výber. Je rozhodujúce, čo použijeme na pranie alebo nie? Čítajte a dozviete sa, ako si správne vybrať a či je vôbec dôvod vyberať si.

Je v tom nejaký rozdiel?

Množstvo pracích prostriedkov nás dokáže často dopliesť a my si radšej vyberieme ten, ktorý poznáme a používame. I keď by sme radi vyskúšali niečo nové. Alebo nám výber uľahčí cena. Ako si vybrať? Veľmi jednoducho! Ak dodržíme zásady správneho prania, nezáleží, ktorý z prostriedkov použijeme. Platí, že ani typ prádla, ani typ práčky nerozhoduje o forme prostriedku, takže na bavlnené tričká môžeme použiť aj gél aj prášok. A často ani cena nezaručuje kvalitný výsledok prania.

Dôležité pri výbere je iba to, čo od daného prostriedku očakávate. Každý z nich totiž obsahuje inú aktívnu látku, čo znamená, že zloženie prášku nie je rovnaké ako gélu. A to nám značne uľahčuje výber! Vyberajte si preto prostriedok, ktorý obsahuje čo najviac aktívnych zložiek, ktoré vám zaručia účinnejší výsledok. Pozrite sa spolu s nami na výhody a nevýhody jednotlivých pracích prostriedkov a už nikdy sa nestraťte v obchode pri ich výbere!

Musíš vidieť:  Prečo používať pracie orechy namiesto prášku? Tu sú dôvody!

ako si vybrať prací prostriedok

Zdroj: Shutterstock®

Prací prášok

Mnohé z nás naň aj po toľkých rokoch stále nevedia dopustiť. Hlavný dôvod je pomer cena – množstvo. Dávkujete si ho podľa potreby, vydrží vám oveľa dlhšie – ak ho skladujete v suchom prostredí a samozrejme cena je najprijateľnejšia. Cena je teda prvou obrovskou výhodou tejto formy pracieho prostriedku. Ďalšou dôležitou výhodou je, že prací prášok je vhodný aj na pranie v tvrdej vode, vďaka prísade, ktorú obsahuje.

Rozhodujúci dôvod je aj ten, že prací prášok je vynikajúci na čistenie veľkých či zaschnutých škvŕn, ktoré dokáže vyčistiť. Je vhodný na pranie bielej bielizne, nakoľko obsahuje látky, ktoré zachovajú bielu bielou a dokážu ju aj mierne vybieliť, čo napríklad gél nedokáže. Nevýhodou je zároveň jeho dávkovanie, ktoré môžeme prehnať a na oblečení nám následne zostanú biele škvrny. Rovnako môžu vzniknúť pri praní pri nízkej teplote, kedy sa prášok dostatočne nerozpustí.

prací prášok

Zdroj: Shutterstock®

Prací gél

Populárnosť gélu postupne zakrýva prací prášok. Veľa ľudí si obľúbilo gél nielen pre jednoduchú manipuláciu, dávkovanie či rýchlu rozpustnosť, ale aj kvôli ich rôznym vôňam. Gél na pranie je účinný hlavne v boji s mastnými a olejovými škvrnami, pretože dokáže ľahko preniknúť cez vlákna látky. Cena je, v porovnaní s kapsulami, ešte stále výhodná.

Nepatrnou nevýhodou môže byť zle viditeľná mierka na dávkovači, a preto často dáte o niečo viac či menej gélu. Avšak kvôli jeho vôni mu to určite prepáčime. Nie je až tak vhodný na bielu bielizeň, pretože nemá bieliace účinky ako prací prášok. Používajte ho preto skôr na farebné oblečenie.

Pozri aj: Už žiadny bordel! Vyskúšaj naše rady, ako si udržať poriadok v skrini

gél na pranie

Zdroj: Shutterstock®

Pracie kapsuly

Najväčšou výhodou najmladšieho pracieho prostriedku je jeho presné dávkovanie. Kapsuly s presným, koncentrovanejším obsahom aktívnych zložiek, si môžete vziať kamkoľvek so sebou a rovnako ich aj v praktickej krabičke môžete uskladniť kdekoľvek v byte. Pri praní nemusíte rozmýšľať, koľko prostriedku použiť, stačí vhodiť kapsulu a spustiť pranie. Zázračné kapsuly v sebe často obsahujú ďalšie zložky, ako je aviváž či zmäkčovače vody, takže už nič ďalšie na pranie nepotrebujete. Rýchlo sa rozpustia, dokážu si poradiť aj s odolnými škvrnami.

Nevýhodou je, že pri veľmi znečistenej bielizni budete potrebovať o jednu kapsulu naviac. V domácnosti s malými deťmi si musíte na lákavo vyzerajúce kapsuly dať pozor, respektíve dať ich do bezpečnej skrýše, kam sa malé deti nedostanú. Za nevýhodu môže byť považovaná aj cena, ktorá je zo všetkých troch foriem pracích prostriedkov najvyššia práve u kapsúl.

pracie kapsule

Zdroj: Shutterstock®

Aký je záver?

 • Ak vás ako jediné zaujíma cena, prací prášok je favorit číslo jeden. Čo sa týka kvality prania, množstva prášku, ktorý miniete a veľkosti balenia, tak určite zvoľte tento prací prostriedok. 
 • Ak idete prať bielu bielizeň, opäť zvoľte prací prášok, ktorý obsahuje najúčinnejšie zložky na bielenie. 
 • Ak idete prať farebnú bielizeň, máte možnosť vybrať si kapsuly alebo gél. 
 • Ak ste praktický človek, kapsuly sú presne pre vás. Zmestia sa kamkoľvek, obsahujú presné množstvo pracieho prostriedku a bielizeň po nich úžasne vonia. 

Neprehliadni: Ako šetrne na pranie a sušenie bielizne, podľa jej druhu


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

14 komentárov

Milka Damašková 17.03.18 00:59

MD
karma
132.00

Kapsuly moc neobľubujem, najradšej mám prášok, ten vyperie dôkladne.. používam aj gél, ten je vraj šetrnejší k farbám, takže ho používam najmä na farebné šatstvo.

 • 4
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.03.18 08:07

ĽŠ
karma
100.00

Super článok, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 17.03.18 10:32

SK
karma
114.00

najviac používam prací gél, prášok používam na biele a tiež som už vyskúšala aj kapsuly, celkom sa mi páčili, boli praktické

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 17.03.18 10:43

KK
karma
89.00

do práčky používam prášok, lebo väčšinou periem na polovičné pranie takže sa dá nadávkovať, s gélom periem ručne lebo sa ľahšie rozpustí vo vode

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 17.03.18 15:42

MM
karma
100.00

na bielu bielizeň mám najradšej prášok, na jemné a farebné a čierne veci používam gél, testovala som aj kapsuly, zdali sa mi prevoňané

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 17.03.18 16:31

PV
karma
113.00

Ja už 5 rokov používam pracie kapsule.Tak som si ich obľúbila,lebo nemusím už kupovať aviváž.! A je to praktické.Vždy nájdem v nejakom obchode zľavu,tak nemám problém ,že sú drahé..!!Prací prášok som používala ako prvý pred rokmi..Potom prací gél. Ale veľa krát sa tieto predošlé prostriedky nerozpustili a na prádle ostali.. !!

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 17.03.18 19:17

LM
karma
82.00

Dakujem za clanok

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 17.03.18 21:21

karma
87.00

Veľmi dlho som používala gél, ale začínam sa vracať k "starému dobrému" prášku

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 18.03.18 22:41

karma
115.00

do pračky používam prášok.Najradšej mám Ariel,ten vyhral v teste práškov.Gél používam pri ručnom praní a kapsule som zatiaľ neskúšala.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 19.03.18 08:47

SK
karma
86.00

ja používam gélové kapsuly....

 • 0
Odpovedať

Michaela Horváthová 21.03.18 15:37

MH
karma
89.00

Ja už roky používam gélové kapsuly.

 • 0
Odpovedať

Patrícia Hettešová 29.03.18 11:03

PH
karma
-1.00

Kapsule uz používam len na farebné oblečenie, ale pri škrvnách aj tak musím použiť odstraňovač škrvn, lebo škrvny nevyperu. a inak sa postupne vraciam k prášku alebo ku gélu. Na biele pradlo praci prášok.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 03.04.18 11:53

DB
karma
114.00

roky používam prací prášok OMO,ale dcérka používa kapsule a je s nimi veľmi spokojná,tak uvažujem o zmene aj ja.

 • 0
Odpovedať

Andrea Petrušková 09.07.18 15:28

AP
karma
104.00

Rada si nechám poradiť pri výbere prášku, kapsúl alebo gélu na pranie. Ďakujem za poučný článok.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní