Acai: Zázračná bobuľa alebo škandalózny klamár?

Acai: Zázračná bobuľa alebo škandalózny klamár?
 • 17.03.2018
 • Simona Kostková

Ovocie, ktoré patrí medzi superpotraviny a za posledné roky si získalo milióny fanúšikov. Sladké, drobné bobuľky, ktoré by ste len veľmi ťažko rozoznali od čučoriedok, a predsa sú výnimočné. Prečo?

Acai patrí medzi populárne exotické druhy ovocia. Môžete ho ochutnať v osviežujúcom smoothie, v bio tyčinkách, v koláčoch alebo si ho len tak vyjedať z misky. Jeho pozitívny vplyv na ľudský organizmus je vraj nekonečný. Avšak acai ovocie je výnimočné nielen pre svoje pozitívne vlastnosti, ale aj pre množstvo škandálov, ktoré sa s ním už navždy budú spájať. Máme dôvod acai naďalej užívať alebo sa mu máme radšej vyhnúť? Predstavujeme vám škandalózne acai berry so všetkým, čo k nemu patrí.

Exotická čučoriedka

Prvým rozdielom medzi našou čučoriedkou a exotickým acai je v tom, že acai rastie na vysokých palmách v dažďových pralesoch Brazílie. Druhým, zásadným rozdielom je, že acai obsahuje kôstku, ale inak tvarovo presne zodpovedá čučoriedke. Tretí rozdiel je v jeho chuti – pripomína totiž čokoládu. Zaujímavosťou je, že väčšina ľudí ho volá tak, ako vidí – „akaj“, avšak podľa správnosti by sme ho mali nazývať „asají“.

Do sveta preniklo pred necelými desiatimi rokmi ako zázračný všeliek z džungle a postupne si začalo získavať milovníkov, ale aj odporcov. Domorodci si z neho však stále pripravujú energetické nápoje, ktoré im pomáhajú nielen pri love či práci, ale aj pri sexe. Dodáva im pozitívnu náladu a zvyšuje imunitu. Pravdepodobne toto boli hlavné dôvody, prečo bol ako superpotravina predstavený svetu.

Vyskúšaj: Nadýchané čučoriedkové mafiny

acai berry

Zdroj: Shutterstock®

Prečo superpotravina?

Acai zožal úspech hlavne po preskúmaní jeho jednotlivých zložiek. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, 40% vlákniny, bielkoviny, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Ďalej má bohatú zásobu vitamínov, ako sú A, B1, B2, B3, C, D, E a minerálne látky, ako sú vápnik, železo, horčík, meď, mangán a draslík. Práve tieto látky v ich špecifických pomeroch súvisia so siahodlhým zoznamom pozitívnych účinkov.

Napriek tomu ho vedci nezaradili ani do prvej desiatky superpotravín, v ktorej sa napríklad nachádzajú čučoriedky. A práve v tom je problém, kvôli ktorému vzniklo toľko škandálov. Acai má jednoznačne pozitívne účinky na telo, avšak nie až také prehnané ako každý jeden predajca na obale sľubuje. Lekári sa zhodujú, že skoro každé ovocie má blahodarné účinky na telo, len to netreba preháňať.

acai prášok

Zdroj: Shutterstock®

Prehnané účinky

Množstvo ľudí začalo acai vo veľkom jesť pre jeho jedinečné detoxikačné schopnosti, pre jeho schopnosť spomaliť proces starnutia a to najdôležitejšie – radikálne chudnutie. Avšak postupne sa začalo zbierať množstvo nespokojných zákazníkov, ktorí neschudli ani kilo a ani neomladli. To tejto sladkej čučoriedke vôbec neprospelo. Počet jej priaznivcov sa rýchlo znižoval.

Vedci si postupne začali overovať jeho „zázračné“ schopnosti a vyvracať ich. Zhodli sa, že acai má rovnaké vlastnosti ako napríklad mango či hrozno. Má do určitej miery výborné schopnosti, hlavne čo sa týka liečby aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú ale stále v procese výskumu. Rovnako spomalenie starnutia bolo potlačené u experimentálnych mušiek, takže na oficiálne závery, čo sa týka tohto ovocia a jeho účinkov, si budeme musieť ešte pár rokov počkať.

Zaujme ťa: 10 superpotravín, ktoré by ste mali určite jesť

dreň z acai

Zdroj: Shutterstock®

Napriek tomu je stále jednotka

Aj napriek veľmi zlej reklame, ktorá spôsobila zníženie nakupovania produktov s acai, je ako ovocie výborná voľba. Jeho pozitívne účinky sú:

 • Bohatý zdroj energie
 • Posilňuje pamäť
 • Znižuje hladinu cholesterolu
 • Zlepšuje trávenie a je prevenciou voči rakovine hrubého čreva
 • Zmierňuje depresiu
 • Zvyšuje sexuálnu aktivitu
 • Posilňuje imunitu
smoothie z acai

Zdroj: Shutterstock®

Na záver, milé dámy, platí, že všetkého s mierou. Či už sa rozhodnete zdravo stravovať alebo si len chcete zlepšiť imunitu a siahnete po akomkoľvek ovocí, nepreháňajte to. Pri acai si dajte hlavne pozor, ak podstupujete chemoterapeutickú liečbu, ktorú môže čiastočne ovplyvniť. Rovnako si dajte pozor na možnú alergiu, v prípade, ak ste alergické na kokosové orechy alebo datle, je pravdepodobné, že budete aj na acai. A posledným negatívom tohto ovocia je jeho vysoká cena. Ako dokonalá náhrada vám vo všetkých ohľadoch určite postačí čučoriedka. 

Ak chcete acai predsa len vyskúšať, doprajte si ho ráno, pretože vďaka teobromínu, ktorý má podobné účinky ako kofeín, vám dodá energiu na celý deň. V Európe sa väčšinou s čerstvým ovocím nestretnete, takže si ho môžete kúpiť vo forme prášku, sušené mrazom vo forme drene alebo ako sirup. Na zdravie!

Pozri aj: Superpotraviny - chia a konopné semienka


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

14 komentárov

Milka Damašková 17.03.18 01:05

MD
karma
132.00

Jedla som ho len vo forme drene, nebolo to nič extra. Myslím že v takejto forme by som ho musela užívať vo veľkých množstvách, aby som pocítila nejaké pozitíva..rada by som vyskúšala, ako chutí v čerstvom stave.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.03.18 08:06

ĽŠ
karma
100.00

Vyskúšali sme už acai v rôznych formách a patrí k našim obľúbeným, nielen kvôli benefitom.

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 17.03.18 10:52

KK
karma
89.00

nejedla som a myslím, že v prvom rade treba jesť ovocie ktoré sa u nás dá dopestovať lebo aj to má veľa pozitívnych účinkov...v poslednej dobe som už alergická na slovo detoxikácia, sa mi zdá že je všade

 • 3
Odpovedať

Mária Maxianová 17.03.18 15:51

MM
karma
100.00

zatiaľ som ho neokúsila, tiež si myslím, že máme veľa vlastných druhov ovocia s vynikajúcimi účinkami

 • 4
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 17.03.18 16:18

PV
karma
113.00

Nepoznám Acai ovocie. Chcem ho ochutnať . To smoothie vyzerá super.. !!! Naše čučoriedky, a lesné ovocie milujem ..

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 17.03.18 20:18

LM
karma
82.00

Skusali sme uz dren a aj smoothie. Oboje fajn ale nic za cim by som smutila.

 • 1
Odpovedať

Monika Červinková 17.03.18 21:23

karma
87.00

niečo som už započula o tom..

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 17.03.18 23:30

karma
115.00

článok ma celkom pobavil...acai som zatiaľ neskúšala a ani moc po ňom netúžim.Máme predsa naše ovocie a možno aj zdravšie.

 • 3
Odpovedať

Soňa Krátka 18.03.18 20:17

SK
karma
114.00

skúsila som iba pleťovú masku, kde jedna zo zložiek bolo aj acai, maska mala takú fialovú farbu a bola celkom fajn...

 • 0
Odpovedať

Karin Szabóová 21.03.18 18:02

KS
karma
-1.00

zázračná...

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 26.03.18 17:01

DB
karma
114.00

toto ovocie nepoznám a ani som ho doteraz nikde nevidela.škoda,ale raz ho určite niekde objavím.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 04.04.18 19:30

DB
karma
117.00

skúšala som toto ovocie, ale nejako ma neohromilo...

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 22.06.18 10:38

AK
karma
100.00

asi ovocie ako každé iné

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.06.18 15:32

JK
karma
100.00

Ešte som ho nejedla no naše čučoriedky sú tiež skvelé

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní