Rakovina krčka maternice: Čo by o nej mala vedieť každá žena?

Rakovina krčka maternice: Čo by o nej mala vedieť každá žena?

Rakovina krčka maternice patrí v súčasnej dobe medzi najčastejšie nádorové ochorenia, i keď výskyt tejto choroby má oproti minulosti klesajúcu tendenciu. Dobrou správou je, že rovnako klesá i úmrtnosť. Tento druh rakoviny však stále predstavuje strašiaka pre množstvo žien. Najviac ohrozené sú pritom ženy v strednom veku či staršie, ako 60 rokov. V nasledujúcom článku sa o rakovine krčka maternice dozviete množstvo dôležitých informácií. Ako sa ochorenie prejavuje a aká je prevencia? Zistite viac!

Je známa príčina tohto ochorenia?

Oproti minulému storočiu počet prípadov rakoviny krčka maternice i miera úmrtnosti na toto ochorenie výrazne poklesli. Aj napriek tomu však ide v súčasnosti o jedno z najrozšírenejších rakovinových ochorení. Konkrétne u žien ide o druhý najčastejší typ rakoviny, hneď po rakovine prsníka. Hlavnou a jednou z najčastejších príčin vzniku tejto choroby je infekcia epitelu v danej oblasti, spôsobená ľudským papilomavírusom, ktorý je známy aj pod skratkou HPV. Zo štatistík vyplýva, že týmto vírusom sa niekedy v živote nakazí pokojne až 80 percent pohlavne aktívnych jedincov.

Vírus je však v mnohých prípadoch potlačený imunitným systémom človeka a dochádza takpovediac k spontánnemu vyliečeniu. Problém nastáva, ak HPV v tele pretrváva dlhšiu dobu a podnecuje vznik zmien na krčku maternice. Najväčší výskyt spomínaného nádorového ochorenia je u žien medzi 35. až 45. rokom života a taktiež medzi 60. až 65. rokom života. Rizikovými faktormi rakoviny krčka maternice sú, okrem veku, aj oslabený imunitný systém, genetika či fajčenie. Vplyv má taktiež i nízky vek prvého pohlavného styku.

Odporúčame: Chceš vedieť ako mať kvalitnú vodu z vodovodu? Stačí ti táto vec!

prejavy rakoviny krčka maternice

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy môžu byť spočiatku neurčité

Rakovina krčka maternice je ochorenie, ktoré sa môže vyvíjať pomerne dlhú dobu. Postupne prechádza viacerými stupňami závažnosti. Zákernosť tohto ochorenia, okrem iného, spočíva aj v tom, že v začiatočných štádiách sa zvyčajne vôbec neprejavuje. Napríklad predrakovinové zmeny na krčku maternice zvyčajne nespôsobujú bolesť ani iné ťažkosti. Ak sa určité menšie problémy či zmeny v zdravotnom stave aj vyskytnú, mnohokrát sú pripisované iným príčinám.

V prípade, že nádor postupne prechádza do pokročilejších štádií, môže sa objaviť krvácanie mimo cyklu či po pohlavnom styku. Neskôr sa objavuje i bolesť po pohlavnom styku či močení aj neobvyklý výtok. Taktiež dochádza k náhlej a zdanlivo bezdôvodnej strate telesnej váhy, nechutenstvu, nadmernej únave a zníženiu celkovej fyzickej výkonnosti. V neskorších štádiách sú tiež bežné bolesti v oblasti panvy a krížov či pocity častého naplnenia v podbruší.

prevencia rakoviny krčka maternice

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa dá pred ochorením ochrániť?

Tento druh rakoviny je zvyčajne veľmi dobre identifikovateľný už v raných štádiách, kedy je aj najľahšie liečiteľný. Práve preto sú nesmierne dôležité hlavne preventívne prehliadky, ktoré môžu vznikajúci problém rýchlo odhaliť. Ženy by taktiež nemali ignorovať zmeny vo svojom zdravotnom stave. Pri vyššie zmienených zdravotných ťažkostiach je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom, ktorý ako jediný vie určiť príčinu konkrétneho problému.

Okrem pravidelných preventívnych prehliadok je súčasťou prevencie rakoviny krčka maternice i ochrana pred pohlavnými ochoreniami či pohlavný styk až po 18. roku života. Riziko vzniku ochorenia pomôže znížiť i udržiavanie si vhodnej váhy, nefajčenie a zdravé stravovanie. Proti HPV vírusom je tiež dostupné očkovanie, ktoré je určené primárne pre dievčatá v pubertálnom veku pred prvým pohlavným stykom, keďže má v tomto období ženské telo najlepšiu imunitnú odpoveď. Každé očkovanie však môže so sebou niesť možné riziká. Na základe nich by sa preto každá žena mala rozhodnúť, či očkovanie podstúpi alebo nie.  

Pozri aj: Mliečna pochúťka ako liek: Tvaroh a jeho účinok na zdravie a krásu


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Fedor . 15.10.18 08:01

F.
karma
113.00

Dievčatá POZOR, tá vakcína je nástroj genocídy !
Ak niekedy budete chcieť mať zdravé deti vyhnite sa tej vakcíne veľkým oblúkom !
://rizikaockovania.sk/dok/anh/Zaostrene_na_vakcinu_proti_HPV.pdf

 • 7
Odpovedať

Fedor . 15.10.18 08:05

F.
karma
113.00

opravené linky:


 • 5
Odpovedať

Fedor . 15.10.18 08:19

F.
karma
113.00

Vedeli ste, že:
• Neexistuje dôkaz, že vakcína proti tzv. ľudskému papillomavírusu – HPV – podaná Vašej 12-ročnej dcére bude účinná?
• Aplikáciou HPV vakcíny vystavujete svoje dieťa markantnému riziku?
• HPV vakcíny sú prvými geneticky modifikovanými vakcínami a z toho hľadiska predstavujú značné a nepredvídateľné riziko?
• Bežnou praktikou pri propagovaní týchto výrobkov je neetická reklama spolu so zavádzajúcimi tvrdeniami?
• Máte skutočne možnosť urobiť rozhodnutie dať zaočkovať seba alebo Vašich blízkych na základe plnohodnotných a pravdivých informácií?
Pokiaľ ste aspoň na jednu z vyššie uvedených otázok odpovedali „nie“, dlžíte sebe, či svojej dcére, dočítanie článkov na predošlých linkoch

 • 6
Odpovedať

Nikola Turková 15.10.18 10:55

karma
110.00

Dobrý deň,
ďakujeme za Váš podnet. Na základe neho sme v článku doplnili upozornenie o možných rizikách. Či však niekto očkovanie podstúpi alebo nie, je už len na rozhodnutí jedinca, ktorý, samozrejme, musí zvážiť všetky pre a proti. Článok má len informatívny charakter a nikomu nerozkazuje tak učiniť.
Ďakujeme a želáme pekný deň.

 • 0
Odpovedať

Fedor . 15.10.18 22:45

F.
karma
113.00

Ďakujem Vám, že ste ma nevymazali. Isteže je rozhodnutie na každom z nás, ale takto závažné veci by mal vykonať, alebo nevykonať človek až po zobratí zodpovednosti do vlastných rúk = naštudovaní si problematiky. Referencie vo svete, obrovský tlak na predaje vakcín verzus nemalé množstvo závažných komplikácií (vrátane prípadov končiacich smrťou) tvrdo zametaných pod koberec...
Jeden známy bol na kongrese kde to predstavovali lekárom. Profi agentúra zabezpečila všetko.
Zvážanie , perfektné pohostenie, program na večer po kongrese, aj profi moderátora.
Keď sa našiel počas diskusie Lekár, ktorý to mal naštudované a dal veľmi nepríjemnú otázku na telo výrobcovi vakcíny, profi moderátor pohotovo "To je výborná otázka, ale pre rozsah sa k tomu vrátime neskôr" - DO TERAZ !

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 15.10.18 08:55

ĽŠ
karma
100.00

Základ, ktorý by mala vedieť každá žena a jednoznačne nezanedbávať preventívne prehliadky.

 • 2
Odpovedať

Nikola Turková 15.10.18 10:58

karma
110.00

Dobrý deň, máte veľkú pravdu. Prehliadky sú veľmi dôležité. Želáme pekný deň :)

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 15.10.18 22:19

karma
106.00

p.Fedor ma celkom správny názor na túto tému ohľadom vakcíny.

 • 0
Odpovedať

Fedor . 15.10.18 22:48

F.
karma
113.00

Ďakujem, v dnešnej dobe je u slušných Sloveniek zázrak ak tehotenstvo jednak nastane a ak prebehne bez komplikácií, významné % je rizikové, je to stále horšie...... niektorí tento trend pripisujú aj spomínanej vakcíne.

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 16.10.18 15:42

MR
karma
109.00

prevencia je dôležitá, mám zákrok takého druhu 2 krát sa sebou..

 • 0
Odpovedať

Fedor . 16.10.18 21:16

F.
karma
113.00

už Vám dám pokoj... no ešte som našiel závažný link v angličtine, Bývalý doktor z Merck predpovedá,
že Gardasil sa stane najväčším lekárskym škandálom všetkých čias • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní