5 vecí z romantických filmov, ktoré môžu sabotovať zdravý vzťah

5 vecí z romantických filmov, ktoré môžu sabotovať zdravý vzťah
  • 13.07.2022
  • Zuzana Andrášová

Takmer všetky ženy milujú romantické knihy, filmy či seriály. Pri ich sledovaní si určite každá povieme, že berieme na vedomie, že to, čo je v televízií nie je skutočný svet. Jednoducho, takto to nefunguje.

Na druhej strane však mnohé ženy dúfajú, že krásne romantické scény či búrlivú hádku, ktorá povedie k úžasnému zmiereniu, zažijú aj vo svojom vzťahu. Lenže práve scény z filmov a seriálov môžu narušiť fungovanie aj zdravých vzťahov.

Odporúčame: Vzťah a tolerancia: Je správne pomenovať to, čo nechceme tolerovať?

romantické filmy

Zdroj: Shutterstock®

Filmové postavy nie sú vzorom pre vzťahy

Koučka Mitzi Bockmann vo svojom blogu pripomína, že filmové postavy sú len a len postavy, ktoré hrajú podľa vymysleného scenára. Nie sú to vzory reálnych vzťahov. A preto, aby ste si nepokazili svoj fungujúci vzťah, dáva koučka 5 odporúčaní, ktoré by ste z filmov nemali prenášať do svojho manželstva či nového vzťahu.

1. Povedať niečo dôležité a odísť

Mitzi Bockmann vysvetľuje, že akokoľvek sú dialógy filmových postáv ľudské a dojímavé, je chybou, ak napríklad hlavná hrdinka mužovi svojich snov povie niečo dôležité, mätúce, romantické a následne odíde. „Dlho som si myslela, že takto sa vo vzťahu komunikuje,“ priznala koučka.

Povedať niečo múdre, drzé a pôsobivé, a potom sa otočiť na päte a odísť v očakávaní, že ma muž bude nasledovať a bude chcieť vedieť, čo to malo znamenať – takéto scenáre sa však v živote nestávajú. Naopak.

Ak odídete a nikto sa za vami nerozbehne, môžete sa cítiť, že nie ste pre muža dôležitá. V reálnom živote teda neodchádzajte. Zostaňte a diskutujte o problémoch, pretože komunikácia rieši problémy a udržiava zdravé vzťahy.

2. Rýchle riešenia

Mnohé seriály trvajú približne 50 minút, filmy do 120 minút. Do tohto krátkeho časového úseku sú osadené niektoré dôležité udalosti. Takže sa pokojne môže stať, že kým v prvých minútach vzniká nový vzťah, na konci je už svadba alebo koniec vzťahu.

V reálnom živote je však dostatok času na spoznávanie sa, dvojica tiež spoznáva členov rodiny, diskutuje o rôznych problémoch, ktoré nastávajú v bežnom živote. Problémy sa buď diskusiou a spoluprácou vyriešia alebo nastáva ukončenie vzťahu.

Rýchly sled udalostí vo filme môže u ľudí vyvolať dojem, že aj ich nový vzťah bude plný rýchlych a bezbolestných riešení. Ak to v reálnom živote nenastane, sú sklamaní.

Neprehliadni: Reverzná alebo prevrátená diéta: Dá sa schudnúť tým, že budeme jesť viac?!

romantický vzťah

Zdroj: Shutterstock®

3. Nereálna intimita

Bockmann tiež vníma, že sexuálne problémy vo vzťahoch sú v dnešnom modernom svete epidémiou. Verí, že čiastočne je to dôsledok všadeprítomného porna a sexuálnych scén v televízii.

Za posledných 15 rokov sa totiž zobrazovanie sexu značne posunulo. Kým v minulosti sa vo filmoch zobrazovali len bozky a sex bol len naznačený, dnes mnohé sexuálne scény hraničia s ľahkým pornom. Následne vznikajú vo vzťahu problémy, pretože dvojica môže mať v dôsledku filmov a seriálov nereálne očakávania v sexe.

4. Ľudia sa zmenia

Ľudia sa môžu zmeniť a aj sa menia. Zmena však nastáva vtedy, ak sa dotyčná osoba chce zmeniť.

Zmeny, ktoré vidíme v televízii sú transformácie, ktoré v skutočnom živote nefungujú. Koučka vysvetľuje, že mnoho jej klientov zostáva v toxických vzťahoch, pretože veria, že ak budú toho druhého dostatočne milovať, zmení sa k lepšiemu. Prestane ich napríklad biť či psychicky týrať a budú spolu šťastní až do smrti. Žiaľ, v reálnom živote to týmto spôsobom nefunguje.

Ľudia sa dokážu zmeniť aj v reálnom živote, ale musia to chcieť oni sami.

5. Láska všetko premôže

„Ach, ako by som si priala, aby to posledné bolo pravdivé. Láska je liek na všetko, čo trápi svet,“ zdieľa svoje pocity koučka.

Mnoho klientiek Bockmannovej hovorí, že „keby ich muž miloval, urobil by túto jedinú vec,“ alebo „keby ma milovala, zmenila by sa“. Zmeny však aj napriek láske neprichádzajú. Okrem lásky sú totiž vo vzťahu potrebné aj ďalšie vlastnosti ako je tolerantnosť, zodpovednosť či humor.

Pozri aj: Čo je pre ženu vo vzťahu dôležitejšie – zdvorilosť či humor?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní