Vieš, ako sa menštruácia mení s vekom? Zisti, čo ťa čaká

Vieš, ako sa menštruácia mení s vekom? Zisti, čo ťa čaká

Každá žena prežíva obdobie menštruácie inak. Niektoré z nás bolí brucho, iné hlava, s niektorými to zasa poriadne máva na emocionálnej úrovni. Menštruácia vie ženu poriadne vykoľajiť a dokonca jej aj znepríjemniť bežné povinnosti, a to pracovné aj súkromné. Bez menštruácie to ale nejde, a preto by ste sa mali pripraviť na to, ako sa menštruácia mení s vekom. Prečo? Pretože vás to určite čaká a neminie.

Zmena je život

Zmena je život, a to aj v menštruačnom cykle. Preto sa príliš neupínajte na skutočnosť, že momentálne vaša menštruácia trvá napríklad 4 dni. O niekoľko rokov môže byť všetko inak. Menštruácia sa, podobne ako človek, neustále vyvíja a mení, za čo môžu rôzne okolnosti, napríklad tehotenstvo, menopauza či perimenopauza. Za všetkým teda stoja hormonálne výkyvy, ktoré sú, ako dobre vieme, v živote ženy úplne bežné.

Pozri aj: TOP 5 dôvodov, prečo jesť kapustu: Nie je to len obyčajná zelenina!

nepravidelná menštruácia

Zdroj: Shutterstock®

Menštruácia v dvadsiatke

Menštruáciu ste pravdepodobne aj vy dostali po prvý raz v tínedžerskom veku, jednoducho vtedy, keď ste mali „násť”. V tomto období býva menštruácia nepravidelná a podobá sa na počasie. Je teda veľmi nestabilná. Máme dobrú správu. V období okolo dvadsiatky by sa mala menštruácia zastabilizovať a byť pomerne rovnaká. Dvadsiatničky zvyknú ovulovať veľmi pravidelne, čo prináša aj pravidelnú menštruáciu. Mnoho dvadsiatničiek sa však v tomto veku po prvý raz stretne s kŕčmi v podbrušku, výkyvmi nálady a s napätými prsiami.

Pozor! Ak ste sa v tomto veku rozhodli začať brať hormonálnu antikoncepciu, vaša menštruácia sa pravdepodobne zmení. Vo väčšine prípadov k lepšiemu: menej bolesti, slabšia menštruácia a pravidelný cyklus.

Menštruácia v tridsiatke

Ako vyzerá menštruácia po tridsiatke? V tomto veku je celkom stabilizovaná, pravidelná a nič by vás počas nej nemalo priveľmi prekvapiť. Ak máte nezvyčajné bolesti alebo zrazu príliš krvácate, prediskutujte problém so svojím gynekológom, pretože to môže znamenať vážnejšie zdravotné ťažkosti. Tridsiatničky v súčasnosti štatisticky rodia najčastejšie, preto v tomto období môžu tehuľky počítať s pauzou od menštruácie počas tehotenstva a minimálne po koniec šestonedelia (v prípade, ak dojčíte, tak aj dlhšie).

Dobrá správa! Ak ste mali pred tehotenstvom bolestivú a nepravidelnú menštruáciu, po pôrode sa to zvykne výrazne zlepšiť.

problémy s menštruáciou

Zdroj: Shutterstock®

Menštruácia v štyridsiatke

Veľmi by sme chceli všetkým štyridsiatničkam povedať, že menštruácia v tomto veku je ako prechádzka parkom. Nie je to však pravda. Tento vek znamená pre mnohé ženy obdobie perimenopauzy, ktorá prichádza asi 8 až 10 rokov pred nástupom samotnej menopauzy (tá prichádza približne v 50-tke). Menštruácia sa v tomto veku vyznačuje nepravidelnosťou, rôznou intenzitou (zväčša býva oveľa silnejšia) a dokonca aj miernym krvácaním medzi jednotlivými menštruáciami.

Majte na pamäti! Žena v období perimenopauzy je schopná otehotnieť. Žena sa stáva neplodnou až v období menopauzy, a to vtedy, keď nedostane menštruáciu aspoň rok.

Inšpiruj sa: Toto sú najpopulárnejšie druhy jogy na svete: Tak, ktorou začať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní