Vieš, ako vznikol prvý domáci tehotenský test? Vymyslela ho žena!

Vieš, ako vznikol prvý domáci tehotenský test? Vymyslela ho žena!
  • 26.10.2017
  • Nikola Benkovská

Tehotenský test je účinnou pomôckou pre každú ženu, ktorá ešte presne nevie, ako je na tom. Je vyhľadávaný v spojitosti s pozitívnymi i negatívnymi situáciami. Vďaka nemu zistíme graviditu v priebehu niekoľkých minút.

My ženy by sme si len ťažko vedeli predstaviť, aké by to bolo bez neho. Vieš, kto prišiel s nápadom na prvý domáci tehotenský test? Zaujíma ťa, ako vznikol a ako sa presadil vo svete? Prinášame ti skutočný príbeh Margaret Crane, ktorej cieľom bolo, aby žena o svojom tehotenstve vedela prvá.

Pozri aj: Žehlenie ako relax? Áno, vďaka šikovnej žehličke!

margaret crane

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa zisťovala gravidita v minulosti?

Dnešný tehotenský test funguje na princípe potvrdenia prítomnosti hormónu hCG, ktorý sa nachádza iba v moči tehotnej ženy. V prípade, že je hladina tohto hormónu v moči dostatočne vysoká na uskutočnenie testu, objavia sa na ňom dve čiarky, ktoré znamenajú pozitívny výsledok. Jedna čiarka predstavuje negatívny výsledok a žiadna, že test nebol urobený správne.

Najstaršie záznamy o tehotenských testoch z moču siahajú až do starovekého Egypta, kde sa močom žien polievali vždy ráno zrná pšenice alebo jačmeňa. Ak začali zrná klíčiť, znamenalo to, že žena je tehotná. Pri močení mužov semená týchto obilnín nikdy nevyklíčili. Vedci si tieto výsledky vysvetľujú tak, že zrná reagovali na hormóny v moči žien a na látky špecifické iba pre tehotné ženy.

Ďalšou metódou bolo vkladanie hrdzavého kľúča do nádoby so ženským močom. Ak počas niekoľkých dní hrdza zmizla, žena bola zaručene tehotná. Až na začiatku 60. rokov minulého bol v Univerzitnej nemocnici v Uppsale použitý prvý test, ktorý zisťoval prítomnosť hormónu hCG priamo v moči ženy.

moč tehotnej ženy

Zdroj: Shutterstock®

Ako vznikol prvý domáci tehotenský test?

V roku 1967 bola Margaret Crane 26-ročnou produktovou dizajnérkou v Organon Pharmaceuticals. Jedného dňa spozorovala rad skúmaviek, ktoré sa leskli pod priemyselnými svetlami. Zistila, že to boli tehotenské testy. Lekár zozbiera moč pacientok a pošle ho na analýzu do laboratória. Výsledky sa potom vrátia späť k lekárovi, ktorý následne informuje pacientku. Margaret však nevedela pochopiť, prečo táto informácia musí ísť cez lekára. Po niekoľkých neúspešných pokusoch ju napokon inšpirovala malá plastová priehľadná škatuľka na spinky na jej pracovnom stole. Do nej vložila komponenty potrebné pre test - kvapkadlo na moč a skúmavku, ktorá bola pripevnená priamo nad zrkadlom na dne nádobky. Žene stlačilo dať pár kvapiek moču do skúmavky a potom počkať dve hodiny. V prípade, že sa objavil na dne skúmavky červený kruh, žena bola tehotná.

Zaujme ťa: Vedela si, že existuje čierny cesnak? Zisti, prečo si ho dopriať 

Margaret Crane  priniesla svoj model do práce a prosila svojich manažérov, aby zvážili jej nápad. Všetci povedali nie. Domnievali sa, že by patent spôsobil stratu autority lekárskeho povolania. Dokonca sa báli scenárov, ktoré podľa nich mohli vzniknúť: „Čo keby nezosobášená dcéra senátora zistila, že je tehotná a spáchala by samovraždu?"

Crane pri propagácii svojho výrobku vyhlasovala jediné: „Každá žena má právo dozvedieť sa prvá, že je tehotná. Vo svojom vlastnom dome, v súkromí a za niekoľko minút." Bol to spôsob, ako si žena môže pozrieť svoje vlastné telo a urobiť vlastné rozhodnutia bez toho, aby sa jej niekto iný dostal do cesty. 

Vyskúšaj: Vyskúšajte recept na čiernu zlupovaciu masku 

tehotná žena

Zdroj: Shutterstock®

Po dvoch rokoch požiadala o patentovanie testu, ktorý nazvala „Predictor" – Veštec. Napokon patent predala firme, v ktorej pracovala za jeden dolár. Nikdy jej ho nevyplatili. Jej nápad zožal slávu až keď sa mu začal venovať odborník na reklamu Ira Sturtevant, ktorý sa stal partnerom Craneovej nielen v biznise, ale aj v živote. Zrealizovali kampaň na podporu domácich tehotenských testov v Kanade, kde bol ich test dostupný od roku 1972. V USA sa dostal do predaja o štyri roky neskôr.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Kelemenová 26.10.17 08:23

SK
karma
86.00

Tehotenstvo určovali aj na základe zmiešania vína a moču...ak začalo bublať, žena bola rozhodne v tom....

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.10.17 19:32

MM
karma
100.00

šikulka

  • 0
Odpovedať

Monika Červinková 26.10.17 22:56

karma
87.00

každopádne je to pekný pocit držať ten papierik v ruke a zistiť že sa to podarilo a že je na ceste malý človiečik :)

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 27.10.17 14:41

DB
karma
117.00

to dalo čakať, že to bola žena :-))

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 29.10.17 04:57

karma
108.00

Wau,šikovná to žena!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 12.12.17 09:42

SK
karma
114.00

no teda

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní