Vieš, ako zmierniť návaly horúčav? Toto musí skúsiť každá žena!

Vieš, ako zmierniť návaly horúčav? Toto musí skúsiť každá žena!

Náhle nepríjemné návaly horúčav sú jedným z najčastejších prejavov menopauzy u žien. Poznáme ich najmä ako nečakaný prílev tepla, spojený s prípadným potením a výrazným začervenaním.

S návalmi horúčav sa však nepotýkajú len ženy v menopauze, ale aj oveľa mladšie ženy, napríklad v čase bezprostredne pred menštruáciou alebo počas takzvanej perimenopauzy, ktorá prichádza ako "skúška" niekoľko rokov či mesiacov pred menopauzou. Ak patríte k tým "vyvoleným", prečítajte si, ako zmierniť návaly horúčav.

Bude sa ti páčiť: Samozber marhúľ: Kde na Slovensku kúpiš najlepšie marhule zo sadu?

prečo je mi teplo

Zdroj: Shutterstock®

Trvajú aj celé roky ​

V prípade, že vás návaly horúčav neobišli v niektorom z vyššie vymenovaných životných období, potom vás bude zaujímať to, ako dlho vás budú trápiť. Je to však individuálne a nedá sa to nijako predpovedať. Dve z desiatich žien nimi netrpia vôbec, niektorým ženám strpčujú život len niekoľko mesiacov, možno rok a niektoré si to odskáču naplno. Asi vás sklameme, keď povieme, že niektoré ženy sa s nimi potýkajú dlhých 10 až 11 rokov, pričom priemerná dĺžka ich trvania sa ustálila na 7 rokoch.

z čoho vznikajú návaly tepla

Zdroj: Shutterstock®

Spúšťače návalov horúčav

Máme dobrú a zlú správu. Zlou je, že návaly horúčav sa nedajú vyliečiť, dobrou, že sa dajú zmierniť, a to rôznymi spôsobmi. Najlepšou metódou je vyhýbať sa takzvaným spúšťačom týchto návalov. Medzi ne patrí stres, kofeín, alkohol, ale aj štipľavé jedlá či dym z cigariet.

Čo nosiť? ​

Okrem vzdania sa týchto prehreškov môžete ako prevenciu použiť niekoľko rád, ktoré by mali návaly horúčav taktiež zmierniť. Napríklad by ste si mali dať viac ľahkých vrstiev, a to aj počas leta, aby ste mohli vrstvy postupne zhadzovať a aby sa vám nestalo, že si oblečiete dlhú košeľu a pod ňu nič. Potom už s návalom horúčavy v práci za počítačom nič nespravíte. Vynechajte aj syntetické materiály a vymeňte ich za prírodné, ideálne za bavlnu.

pohybom proti návalom tepla

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie účinné metódy ​

Vyhýbať sa spúšťačom a obliekať sa správne je jedna vec. Existujú však aj akési cvičenia, ktoré s návalmi môžu taktiež pomôcť. V prvom rade sa odporúča hlboké upokojujúce dýchanie do brucha. Praktizovať by ste ho mali aspoň 15 minút ráno a 15 minút večer a potom v prípade, že vás prepadne nával horúčavy. Berte to ako čas pre seba a formu meditácie.

Posledným dôležitým bodom v boji proti návalom je pravidelný pohyb. Mnoho žien totiž dostane návaly tepla práve vtedy, keď sa príliš zadýcha. Preto ľudia s nadváhou bojujú s návalmi horúčav častejšie, ako ľudia v perfektnej kondícii. Aby ste tieto nepríjemné šoky tepla zmiernili, musíte telo viac trénovať. Ideálne je cvičiť, chodiť, bicyklovať, behať či robiť iný šport minimálne pol hodiny denne, a to pre vaše všeobecné zdravie.

- Anketa

MÁVATE NÁVALY HORÚČAV?

Odpovedalo 71 ľudí  

Stále, je to hrozné! Musím s tým niečo robiť...
21%
Len niekedy, ale je to naozaj nepríjemné.
28%
Trápia ma už niekoľko rokov!
51%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 30.06.18 07:15

ĽŠ
karma
100.00

Návaly sú naozaj individuálne, zatiaľ nie sú, našťastie, mojim problémom, no jeden nikdy nevie...

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 30.06.18 22:34

MR
karma
114.00

tak toto dôverne poznám a je to veľmi nepríjemné, používam tobolky, ktoré obsahujú ďatelinu a pijem šalviový čaj , čakám a teším sa keď to prejde

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 30.06.18 22:34

MR
karma
114.00

tak toto dôverne poznám a je to veľmi nepríjemné, používam tobolky, ktoré obsahujú ďatelinu a pijem šalviový čaj , čakám a teším sa keď to prejde

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 01.07.18 10:11

MR
karma
109.00

presne, ako sa píše v článku..bojujem s týmto pri hormonálnych zmenách..

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 01.07.18 20:50

karma
109.00

Dobrá rada sa vždy zíde...

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 06.07.18 10:13

DB
karma
114.00

návaly už mám našťastie zriedkavejšie,ale samozrejme prídu v najnečakanejšej chvíli a sú o to intenzívnejšie a nepríjemnejšie,keď máte pocit,že máte v tvári oheň a naozaj očerveniete ako paprika a pot vám steká už ani nechcete vedieť kade a vy viete,že všetci to vidia a máte pocit,že už už sa spustí smiech na váš účet,no sláva!!!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní