Staň sa meteorológom: Spoznaj význam oblakov a vyhni sa zlému počasiu

Staň sa meteorológom: Spoznaj význam oblakov a vyhni sa zlému počasiu
 • 21.06.2018
 • Simona Kostková

Leto nám so sebou prináša, okrem krásnych a dlhých dní, aj zaujímavé prírodné úkazy. Tým najkrajším je určite dúha, avšak ranné vtáčatá si naopak užívajú východ slnka a za pohľad stojí aj tá nočná obloha. Každú romantickú dušu potešia aj oblaky, v ktorých si každý nájde to svoje. A nielen ich, oblaky sú fenoménom, ktorý zaujímal ľudí od nepamäti. Vyznáte sa do oblakov?

Nemusíte byť meteorológ na to, aby ste zistili, čo nám oblaky, vďaka rôznym tvarom či sfarbením, chcú povedať. Mraky nám totiž okrem krásnych obrazcov, dokážu prezradiť, aké počasie bude, či sa blíži dážď, aký silný bude, a v zimných dňoch nás informujú o snehových prehánkach. Rozlúštite spolu s nami atlas mrakov a majte dáždnik poruke iba vtedy, ak to bude potrebné!

Aké bude zajtra počasie?

Čo sú to vlastne oblaky? Možno vás to prekvapí, ale oblaky nie sú ničím iným, než časticami vody alebo ľadu, ktoré sa vyskytujú vo výške asi 14 000 km nad zemou. Vznikajú jednoduchou kondenzáciou vodnej pary a pokiaľ sú tieto častice už dostatočne veľké a ťažké, spadnú späť na zem vo forme dažďa alebo snehu. Poprípade sa môžu zmeniť opäť na vodnú paru, ktorá sa meria ako vlhkosť vzduchu. Zaujímavosťou je, že práve táto spätná premena mraku na vodnú paru signalizuje oteplenie a zlepšenie počasia.

Oblaky alebo mraky sú zaujímavým prírodným javom, ktorý odzrkadľuje aktuálne alebo nastávajúce počasie. Niekedy sa hovorí, že barančeky na oblohe znamenajú pokojné a teplé počasie, avšak aj tie sa niekedy môžu zmeniť na čierne mračná, z ktorých prší celé dni. Pekné počasie vraj predpovedá aj riasa, napriek tomu iba z jediného pohľadu na oblohu nedokážeme určiť, aké počasie nás čaká. To totiž závisí od vývoja oblakov v priebehu dňa, od smeru a sily vetra aj od teploty. Vďaka týmto radám budete presne vedieť, z ktorého mraku zaprší a z ktorého nie!

Musíš vidieť: Kôpor voňavý: Prečo by ho mali jesť hlavne čerstvé mamičky?

aké bude počasie

Zdroj: Shutterstock®

Cirrostratus

Typická belavá obloha sa vyskytuje počas leta pomerne často. Pozostáva z jemných ľadových kryštálikov, ktoré vytvárajú tzv. halové efekty. Väčšinou tieto oblaky prekrývajú slnko, čo nám pokazí opaľovanie a jediné, čo očakávame, je dážď. A nemýlime sa, na jednej strane síce dochádza k prísunu teplého vzduchu, ale na ťažší studený, a to signalizuje zhoršenie počasia.

letná dovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Stratocumulus

Často sa vyskytujúce tmavé a svetlé, mohutné biele mraky, ktoré sú pokope a pokrývajú skoro celú oblohu. Báť sa ich však nemusíme, pretože väčšinou z nich iba jemne zaprší. Ak by však zošedli, očakávajte krúpy a v zime sneh.

Kukni sem: Totarol: Najsilnejší antioxidant, ktorý musíš vyskúšať!

stratocumulus

Zdroj: Shutterstock®

Cirrus

Asi jedny z najzaujímavejších oblakov, ktoré vytvárajú rôzne riasy, čiary ako od lietadla či iné vláknité tvary, pôsobia celkom neškodne. Nenachádza sa ich na oblohe veľa, avšak pokiaľ sú na oblohe celý deň, signalizujú zhoršenie počasia. Často sa vyskytujú dokonca len pár hodín pred búrkou.

počasie cez leto

Zdroj: Shutterstock®

Stratus

Najkrajšie oblaky, ktoré pripomínajú hmlu, sú typické hlavne pre horské oblasti, kde sa skoro dotýkajú až zeme. Často vznikajú z hmly a prinášajú so sebou jemné mrholenie alebo slabé snehové prehánky počas zimy. Aj napriek romantickému nádychu, ktorý tieto oblaky majú, vplývajú na našu psychiku skôr v negatívnom zmysle a môžu spôsobovať depresiu rovnako ako sychravé, upršané počasie. 

Neprehliadni: Jedinečné miesta: Hitachi Seaside Park a rozkvitnutých 4,5 milióna kvetov

kedy bude snežiť

Zdroj: Shutterstock®

Cumulus

Klasické mraky, ktoré vidíme na oblohe po celý rok a sú pre nás veľkou záhadou, pretože niekedy z nich prší niekoľko dní vkuse a inokedy spoza nich vykúka ostré slnko. Sú to väčšinou husté mraky, tvorené ostro ohraničenými okrajmi. Ak by ste chceli rozlúštiť, aké počasie nám prinesú, všímajte si, kedy sa vytvorili a ako rýchlo sa zbiehajú. Čím skôr, počas dňa, sa vytvoria a čím rýchlejšie sa zbiehajú, tým je väčšia pravdepodobnosť, že z nich bude pršať, dokonca sa môžu vyskytnúť aj veľmi silné prehánky. Zaujímavosťou je tiež ich tvar, podlhovasté oblaky značia, že sa počasie nezmení.

ako predpovedať počasie

Zdroj: Shutterstock®

Cumulonimbus

Posledný typ oblakov patrí k veľmi rozporuplným. Jeden typ ľudí ich prítomnosť náramne teší a iní sa ich boja, a to najmä počas horúcich letných dní. Z týchto mrakov totiž môžete očakávať výdatné, intenzívne zrážky a celkové ochladenie. Avšak po daždi z týchto oblakov, môžeme najčastejšie vidieť krásnu, farebnú dúhu.

Zaujme ťa: Príroda priamo v kúpeľni - inšpirácie!

- Anketa

VYSKÚŠATE SA RIADIŤ TÝMITO RADAMI?

Odpovedalo 33 ľudí  

Áno
55%
Neverím tomu
6%
Nie
39%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Tomáš Kamenár 21.06.18 10:53

TK
karma
105.00

dnes ani meteorológovia nevedia poriadne predpovedať počasie, mení sa z minúty na minútu

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 21.06.18 17:53

MG
karma
104.00

Som ukážkou toho, že popolievam a ...nečakane prší :)

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 21.06.18 20:21

DB
karma
117.00

oblaky- to je hotová veda, aj tak mám najradšej krásnu bezoblačnú modrú oblohu

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 21.06.18 21:28

karma
109.00

Ja mám meteorológa priamo doma...ked manžela bolí hlava,viem,že bude na druhý deň pršať :-)

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 21.06.18 23:17

MD
karma
132.00

Moja hlava má presnejšie predpovede, ako meteorológ. Pred dažďom dostávam migrény . Pravdaže- kto počasie necíti v kostiach, je odkázaný na oblaky :)

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 21.06.18 23:40

karma
132.00

Aký milý článok. :) Pobavilo ma to!

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 22.06.18 08:31

MZ
karma
92.00

určite je zaujímavé vedieť tieto veci a aj keď sa na to nedá stopercentne spoľahnúť určite sa tomu oplatí venovať pozornosť

 • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 08.07.18 16:41

MP
karma
111.00

Neviem či by som sa dokázal riadiť podľa týchto rád. Myslím, že dnes, keď aj skúsení meteorológovia nie sú si istí vlastnými predpoveďami, nám, laikom tieto riadky veľa nenahovoria.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní