Vymeň kancelársku stoličku za sedenie na fitlopte! Pozri prečo

Vymeň kancelársku stoličku za sedenie na fitlopte! Pozri prečo

  • Zdieľaj:
 • 5

Dobre vieme, že sedenie na fitlopte je oveľa viac prospešné než na bežnej stoličke. Ak chcete teda pracovať a cvičiť zároveň, odložte bokom svoju kancelársku stoličku a nahraďte ju fitloptou! Spojíte tak príjemné s užitočným. Predovšetkým v tejto dobe sedavých zamestnaní trpia všetky svaly, kĺby, no najmä chrbtica. Štatistiky tvrdia, že väčšina z nás presedí až 60% dňa – v aute, autobuse, vlaku, v práci, na obede, po práci doma. Napravte to, veď aj sedieť sa dá zdravo!

Aj sedenie na fitlopte má svoje pravidlá

Vďaka fitlopte dochádza k takzvanému dynamickému sedu s pohybmi panvy a zapojením svalov okolo chrbtice. Ortopédi a rehabilitační lekári sa síce zhodujú na tom, že sedenie na fitlopte je zdraviu prospešné, no na druhej strane si treba starostlivo vybrať správnu fitloptu a aj sedieť na nej sa treba naučiť. Myslite teda na to, že nesprávne sedenie na fitlopte vám môže spôsobiť oveľa viac škody než úžitku. Nacvičte si sedenie na fitlopte tak, aby ste nemali predsunutú hlavu a zhrbený chrbát. Vaše telo má byť pevné, nie ochabnuté.

Pozri aj: Toto je recept, ako si udržať zdravé a pevné kosti celý život!

zdravé sedenie pri práci

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Nohy si položte chodidlami na zem, ideálne je, ak sa lýtkami nedotýkate lopty, seďte vzpriamene a ťahajte sa smerom nahor, ako keby ste mali na hlave povrázok, ktorý vás vyťahuje smerom hore. Nohy neprekrižujte a monitor majte vo výške očí. Panvu nepredsúvajte, ale ani nezasúvajte dozadu. Ak sa aj na chvíľu pozabudnete a skĺznete do pohodlnejšej polohy, cielene sa vráťte do spomínanej vzpriamenej pozície. Vždy myslite na zásadu deväťdesiat stupňového uhla. To vám zároveň pomôže získať balans, potrebný aj pri iných činnostiach. 

bolesť chrbta zo sedenia

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Fitlopta blahodarne pôsobí aj na psychiku

Počas sedenia na fitlopte zároveň intenzívne zapájate aj brušné svalstvo. Keďže fitlopta nemá operadlo, núti vás zapájať aj svaly trupu. Nehovoriac už o tom, že týmto spôsobom síce nenápadne, ale isto spaľujete kalórie. Nuž a keďže preložiť si nohu cez nohu na fitlopte je takmer nemožné, výrazne vám pomôže zbaviť sa tohto zlozvyku pri dlhodobom sedení. Pohupovanie na fitlopte pôsobí blahodarne aj na psychiku – uvoľňuje napätie, znižuje nervozitu, hnev, nepokoj a stres a dvíha náladu.

Odporúčame: Ako na kruhy pod očami? Takto ich zmierniš a účinne zamaskuješ!

ako správne sedieť

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Kombinované sedenie na stoličke a fitlopte

Ak na fitlopte nevydržíte sedieť celý deň, pokojne si na ňu sadnite len na niekoľko minút a vráťte sa ku klasickej stoličke. Toto striedanie rozhodne nie je na škodu. Ukazuje sa, že práve takáto kombinácia statického sedenia na stoličke a toho dynamického na fitlopte je tým najúčinnejším spôsobom. V prípade, že máte ochabnuté chrbtové svalstvo, je vysoko pravdepodobné, že zo začiatku sedenia na fitlopte budete pociťovať rovnaké bolesti ako pri klasickej stoličke. Na začiatok teda úplne postačí, ak budete sedieť na fitlopte desať až päťnásť minút a postupne tento čas predlžujte.

pomoc pri bolestiach chrbta

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Po akej fitlopte treba siahnuť?

V prípade, že sa rozhodnete kombinovať sedenie na fitlopte s klasickou stoličkou, malo by ísť o stoličku s opierkami na ruky a na bedrovú časť chrbta. Pri bežnom niekoľkohodinovom sedení na stoličke dochádza k podsadenému zadku a skrivenému telu, vrátane chrbtice. Všeobecne známym faktom je aj skracovanie svalov ako dôsledok nesprávneho sedenia. A akú fitloptu si vybrať? Namiesto lacných napodobenín siahnite radšej po certifikovaných výrobkoch s dostatočnou nosnosťou. Kvalitná fitlopta má zároveň protišmykový povrch.

Zaujme ťa: Len nefajčiť nestačí: Povieme ti, čo posilňuje pľúca!

cvičenie na fitlopte

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Ak máte menej než 160 cm, vyberte si fitloptu s priemerom 55 cm. Pre ľudí s výškou 160 až 180 cm je vhodná fitlopta s priemerom 65 cm a tí, ktorí merajú nad 180 cm, by si mali zakúpiť loptu s priemerom 75 cm. Dbajte takisto na to, aby bola vaša fitlopta neustále poriadne nafúkaná. Ak bude totiž mäkká, nebude pre vás možné dosiahnuť správnu sedaciu polohu.

- Anketa

POUŽÍVATE NA SEDENIE FITLOPTU?

Odpovedalo 41 ľudí  

Áno, v práci aj doma
56%
Nie, len na cvičenie
10%
Nie, ale teraz už začnem
22%
Nie, neláka ma to
12%

  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Zdena Paňková 09.03.18 11:49

ZP
karma
100.00

Nemám fit loptu a ani som to nikdy neskúšala, ale mala som kolegynku v kancelárii, ktorá nepoužívala vôbec stoličku a nahradila ju touto loptou. Bola spokojná a teraz si uvedomujem, že svojim spôsobom môže byť aj zdraviu prospešná, možno skúsim.

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 09.03.18 17:26

MD
karma
132.00

Antistresové pohupovanie na fitlopte- to je synova špecialita, ten na ňu sadne a hneď nadskakuje. Zato manžel z toho má vždy nervy, lebo ho to rozptyľuje pri pozeraní telky :D

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 09.03.18 19:44

PV
karma
110.00

Práve som rozmýšľala ,že idem kúpiť Fitloptu.. Chodila som na rehabilitáciu ,a zaujalo ma to , koľko cvičení sa dá previesť s ňou. Veľmi dobrá na brušné svaly, okrem iného.. Hlavne na tú moju chrbticu perfektná.. !

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 09.03.18 20:08

LM
karma
82.00

Velmi ma zaujalo kombinovane sedenie

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 11.03.18 13:40

AK
karma
100.00

to by boli kancelárie s fitloptami

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhrajte dobroty od Mixit.sk, ktoré môžete darovať (ak im vy sami odoláte)
SÚŤAŽE

Vyhrajte dobroty od Mixit.sk, ktoré môžete darovať (ak im vy sami odoláte)

 • 14
 • 02.12.2022
Vyhraj 3x kozmetiku Nivea ROSE TOUCH pre krásnu a žiarivú pleť
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x kozmetiku Nivea ROSE TOUCH pre krásnu a žiarivú pleť

 • 2
 • 27.03.2023
Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk

 • 5
 • 05.12.2022