Vysoké podpätky: Ozdoba ženských nôh očami ortopéda

Vysoké podpätky: Ozdoba ženských nôh očami ortopéda

Je krásne byť ženou... pretože môžeme nosiť vysoké podpätky. Niektoré z nás ich doslova zbožňujú a obúvajú si ich aj k teplákom, iné si nimi skrášlia svoj outfit príležitostne, no sú aj ženy, ktoré lodičkám a vysokým podpätkom všeobecne nikdy neprišli na chuť. Tak či onak, prizreli sme sa tejto ženskej ozdobe nôh zblízka. Tentoraz však cez optiku odborníka – ortopéda. Vysoké podpätky totiž spadajú do hesla „pre krásu sa trpí“. Zásadné však je dokázať trpieť s mierou...

„Neviem, kto vymyslel vysoké podpätky, ale všetky ženy mu dĺžia veľa.“

(Marilyn Monroe)

O tom, že vysoké podpätky predlžujú a skrášľujú ženské nohy, niet pochýb. Polemizovať netreba ani o tom, že sú mimoriadne sexy, či už ich skombinujete so šatami alebo s džínsami. Vysoké podpätky zvýrazňujú ženskosť, noha v nich je esteticky krásna, čo doslova lahodí (nielen mužskému) oku. My sme sa však dnes zamerali na odvrátenú stránku vysokých podpätkov. Pretože to, ako pôsobia na nohy vizuálne, to vieme, ale nie vždy sa dostatočne zamýšľame nad tým, ako pôsobia na naše nohy (a nielen nohy) po zdravotnej stránke.

Zaujme ťa: Toto sa ti v lete určite zíde: Vieme, ako zabrániť poteniu nôh!

vplyv vysokých podpätkov na nohy

Zdroj: Shutterstock®

Je správne trpieť pre krásu?

Keďže len máloktoré lodičky si dávajú za cieľ, aby sa v nich nohy cítili naozaj pohodlne, snáď viac, než v iných prípadoch, platí, že my ženy vieme pre krásu neuveriteľne trpieť. Je to však správne? A samozrejme, vôbec nemusí ísť len o lodičky, ale aj čižmy alebo sandále s vysokým podpätkom. Odborníci z radov ortopédov či chirurgov, zameraných na zdravie chodidiel, sa jednoznačne zhodujú, že nosenie podpätkov výrazne zaťažuje kosti v prstoch a chodidlách. Presúvajú totiž celú váhu tela práve na špičky chodidiel. To sme vás zrejme neohúrili žiadnou prevratnou novinkou, koniec koncov, aspoň raz v živote to určite pocítila každá z nás.

obuv a zdravie nôh

Zdroj: Shutterstock®

Vysoké podpätky nás nútia k neprirodzenosti

Je len pochopiteľné, že čím vyšší podpätok, tým väčšia záťaž na kosti. Pritom všetky dobre vieme, že státie na bruškách prstov je absolútne proti prirodzenosti tela. Mozole, pľuzgiere a kurie oká v tomto prípade ani nerozoberáme, pretože to je to najmenšie zlo. Z dlhodobého hľadiska ničia vysoké podpätky nielen naše chodidlá, ale aj kolená (poškodzujú chrupavky, čo často vedie až k operácii) a dokonca aj chrbticu.

Určite ste samy na sebe spozorovali, že akonáhle si obujete topánky s vysokými podpätkami, zmení sa postoj vášho tela. Máte tendenciu podvedome sa viac zakláňať, čo je pre chrbticu doslova utrpením. Dopredu sa pritom posúvajú aj kolená a boky, čo je takisto, z dlhodobého hľadiska, pre telo viac, než škodlivé.

Neprehliadni: Ako byť netradičná nevesta? Črievičky vymeň za svadobné tenisky!

škodlivosť vysokých podpätkov

Zdroj: Shutterstock®

Hrozia vám výrony aj zlomeniny

Ženy, ktoré často nosia vysoké podpätky, sú výrazne náchylnejšie na úrazy, typu výron členku alebo zlomenina. Nie je to len tým, že noha je vtedy menej sebaistá a nestabilná, a tak môže dôjsť k zlému dostúpnutiu, zaseknutiu podpätku alebo pošmyknutiu. Ide skôr o fakt, že dlhodobé nosenie takejto obuvi vaše kosti a kĺby oslabuje, preto sú na úraz náchylnejšie. Pri dlhodobom nosení vysokých podpätkov sa skracuje a oslabuje lýtkový sval aj achilovka, čo je spojené, v konečnom dôsledku, s ukrutnými bolesťami.

ako bojovať proti bolesti nôh

Zdroj: Shutterstock®

Vysoké podpätky áno, ale nie príliš často

V žiadnom prípade vás však nechceme desiť, skôr inšpirovať k zamysleniu sa nad tým, či predsa len u vás neexistuje zdravšia miera, pokiaľ ide o nosenie vysokých podpätkov. Myslite, milé dámy, v prvom rade na svoje zdravie, a to aj v prípade obuvi. Vysoké podpätky sú síce krásnym doplnkom outfitu a dokážu zvýšiť ženské sebavedomie, ale nezabúdajte na to, že menej je niekedy viac.

Narážame na odporúčanie odborníkov – že zdraviu prospešná výška podpätku je do štyroch centimetrov. Uznávame, takýto podpätok nepôsobí dvakrát exkluzívne a je to možno výška, ktorú nosíte bežne na domácich papučkách, ale naše nohy si nezaslúžia byť len krásne, ale v prvom rade zdravé. Spomeňte si na to najbližšie, keď si budete obúvať svoje desaťcentimetrové ihličky a pôjdete v nich pretancovať celú noc!

Svoju úlohu tu však zohráva aj hrúbka podpätku – aj tu platí, že čím tenší, tým väčšia záťaž na telo. Riešením je teda príležitostné nosenie vysokých podpätkov a uprednostnenie pohodlnej obuvi na bežný deň. Vyskúšate?

- Anketa

AKÝ TYP TOPÁNOK NOSÍTE NAJČASTEJŠIE?

Odpovedalo 226 ľudí  

Vysoké podpätky
2%
Nízku pohodlnú obuv
93%
Je to tak 50 na 50
5%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Elena Švachová 26.05.18 22:53

karma
109.00

Vysoké podpätky nenosím vôbec,dávam prednosť pohodlným topánkam,alebo športovej obuvi... najmä,ked do práce chodím bud peši,alebo na bicykli.

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 13.06.18 11:27

MR
karma
109.00

opätky iba príležitosne.. do práce mám najradšej obuv na rovnom..

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní