Rakovina pľúc prichádza nenápadne. Toto by sme o nej mali vedieť!

Rakovina pľúc prichádza nenápadne. Toto by sme o nej mali vedieť!

Rakovina pľúc patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy rakoviny. Toto ochorenie je o to zákernejšie, že sa zvyčajne dlhú dobu vôbec neprejavuje. K jeho diagnostike často dochádza náhodne, napríklad pri röntgenovom vyšetrení pľúc. Za príčinu tohto ochorenia sa považuje prevažne fajčenie, no na jeho rozvoji sa môže pokojne podieľať množstvo ďalších faktorov. V článku sa dozviete tie najdôležitejšie informácie o rakovine pľúc. Prezradíme vám, prečo vzniká aj ako sa prejavuje.

Čo by sme mali vedieť o rakovine pľúc?

Rakovinu pľúc v súčasnej dobe zaraďujeme medzi najrozšírenejšie rakovinové ochorenia. O niečo častejšie sa vyskytuje u mužov, pričom viac ohrození sú najmä starší jedinci. Priemerne totiž k rozvoju ochorenia dochádza medzi 55. až 60. rokom života. Rakovina pľúc zvyčajne začína priamo v pľúcach, kde sa bunky v pľúcnom tkanive, v dôsledku určitých vplyvov, nekontrolovateľne množia. Toto rakovinové ochorenie sa dlho rozvíja a prechádza viacerými štádiami. Charakteristické je, že u pacienta sa dlhú dobu nemusia vyskytnúť žiadne príznaky.

Existuje množstvo druhov rakoviny pľúc. Rozlišujeme napríklad nemalobunkový a malobunkový karcinóm. Nemalobunkový karcinóm postihuje väčšinu pacientov, ten malobunkový je zriedkavejší, no o to agresívnejší. Rakovina pľúc sa diagnostikuje pomocou mnohých vyšetrení. Jedinec môže podstúpiť RTG hrudníka, bronchoskopiu či histologické vyšetrenie podozrivého tkaniva. Následne lekár, v prípade potreby, pristúpi k vhodnej liečbe. Tá sa môže v závislosti od druhu ochorenia líšiť. 

Pozri aj: Jačmenný slad: Naozaj to je zdravšia náhrada cukru? Zisti pravdu!

rizikové faktory rakoviny pľúc

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príčiny ochorenia?

Podnietiť vznik rakoviny môžu viaceré rozličné faktory. V súvislosti s týmto ochorením sa najčastejšie hovorí práve o škodlivosti cigariet. Dlhodobé a nadmerné fajčenie je skutočne jednou z hlavných príčin rozvoja rakoviny. Veľkú časť pacientov tvoria práve fajčiari. Pľúca pritom negatívne ovplyvňuje aktívne i pasívne fajčenie. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí aj prašné prostredie. Viac ohrození sú jedinci, ktorí vykonávajú povolanie na mieste, kde sa vo vyššej miere nachádza prach a nečistoty.

Rizikové je i dlhodobé vystavovanie sa škodlivým látkam, ako je napríklad azbest, radón, ťažké kovy či niektoré plyny, ktoré môžu vznik nádoru urýchliť. Určitú rolu zohráva aj stres, ktorý sa môže podpísať na imunite jedinca. Do ohrozenej skupiny patria tiež osoby s chronickými chorobami dýchacích ciest. Zabudnúť nemôžeme ani na dedičnosť. Vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc majú jedinci, u ktorých sa v rodinnej anamnéze toto ochorenie už vyskytlo.

vyšetrenie u lekára

Zdroj: Shutterstock®

Tieto príznaky neignorujte:

Rakovina pľúc je charakteristická tým, že vo väčšine prípadov sa dlhú dobu rozvíja bez akýchkoľvek príznakov. O to dôležitejšie sú pravidelné prehliadky u lekára, aby nedošlo k diagnostikovaniu ochorenia neskoro. Tento druh rakoviny sa veľmi často začne prejavovať až v neskorších štádiách, kedy je aj liečba oveľa náročnejšia. Mali by sme teda dávať pozor na akékoľvek zjavne bezdôvodné zmeny vo svojom zdravotnom stave. Medzi prvé zreteľné príznaky rakoviny pľúc môžeme zaradiť kašeľ, ktorý však množstvo ľudí jednoducho prehliada.

Ku kašľu sa postupne pridávajú problémy s prehĺtaním či bolesť na hrudi. Postihnutého môžu taktiež trápiť ťažkosti s dýchaním. Typickým prejavom rakoviny tohto druhu je aj vykašliavanie krvi či chrapot. Najmä v neskorších štádiách ochorenia sa môže pridať množstvo ďalších symptómov, ktoré nesúvisia s dýchacím ústrojenstvom. Pacient pociťuje únavu a slabosť. Typická je i strata chuti do jedla a následne aj zníženie hmotnosti a svalovej hmoty.

Odporúčame: Tai Chi: Čínske bojové umenie, ktoré ťa rozhýbe! Prečo ho vyskúšať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Elena Švachová 23.05.18 22:44

karma
109.00

V našej rodine sa táto choroba vyskytla.Môj švagor zomrel pol roka po diagnostikovaní rakoviny pľúc.Bol fajčiar... :-(

  • 1
Odpovedať

Dušan Varga 31.08.18 22:05

DV
karma
103.00

Uff, zle sa to číta, nieto ešte niečo také prežiť

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 22.11.18 11:15

DB
karma
114.00

rakovina je veľmi ťažká choroba.je smutné.že sa ťažké choroby len ťažko,ak vôbec dajú liečiť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní