Ženy, viete prečo slávime svoj deň?

Ženy, viete prečo slávime svoj deň?
  • 08.03.2017
  • Nana Topoľská

8. marec. Deň, kedy od svojho drahého dostaneme čokoládu, kvietok alebo aspoň gratuláciu. Možno nám dnes dokonca výnimočne pomôže s varením alebo upratovaním...

Ako veľmi je však takéto gesto milé, nie je hlavnou podstatou tohto sviatku. Viete, kedy a prečo sa spomínaný Medzinárodný deň žien vlastne začal sláviť?

Všetko sa to začalo okolo roku 1907, kedy ženy zvádzali tvrdé boje za svoje práva. Právo voliť, študovať a vôbec, slobodne sa rozhodovať.... Na jednom z medzinárodných zjazdov padol návrh, aby sa vždy v jeden deň v roku zišli a spoločne tieto práva požadovali. 

Prvý takýto zjazd sa uskutočnil hneď nasledujúci rok, kedy ulicami New Yorku pochodovalo asi 40-tisíc krajčírok. Protestovali proti zlým pracovným podmienkam a bojovali za zrušenie desaťhodinovej pracovnej doby a zvýšenie platov. Od toho času sa v USA každú poslednú februárovú nedeľu slávil tzv. Národný deň žien.

Odporúčame prečítať: MDŽ - šik v červeno-bielej kombinácii

MDŽ

Zdroj: Shutterstock®

K nám do Európy tento sviatok zavítal až trochu neskôr a to v roku 1910 na návrh Clary Zetkinovej, zakladateľky ženského robotníckeho hnutia.

Po prvej svetovej vojne, presnejšie 23. februára, vplyvom demonštrácií v Petrohrade, dočasná vláda konečne schválila volebné právo žien. Ale prečo ho teda oslavujeme 8. marca? Podľa výpočtov gregoriánskeho kalendára je totiž 23. február vlastne 8. marec.

Dnes je MDŽ oficiálne uznaný v mnohých krajinách po celom svete a niekde sa dokonca ctí dňom pracovného pokoja. A ako ho budete oslavovať vy?

PRAJEME VÁM KRÁSNY DEŇ ŽIEN :)

8 marec MDŽ

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Kelemenová 08.03.17 07:28

SK
karma
86.00

táákk si užime tento skvelý deň, tešme sa zo života...budme lúbené a milované

  • 2
Odpovedať

Monika Filípková 08.03.17 19:43

MF
karma
56.00

Tento deň nejako zvlášť neoslavujem.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 08.03.17 22:09

SK
karma
113.00

dostala som maličký sladký darček, môj manžel nikdy naň nezabudne

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní