Kúzelné čítanie plné vedomostí a zábavy: Kde vznikla myšlienka tvorby hovoriacich kníh?

Kúzelné čítanie plné vedomostí a zábavy: Kde vznikla myšlienka tvorby hovoriacich kníh?

Dnes sa stretávame s rôznymi metódami výchovy a vzdelávania dieťaťa. Mnohí moderní rodičia dávajú prednosť montessori výchove, kde učia deti samostatnosti a väčšej zodpovednosti. No nevyhýbame sa ani rôznym technikám a pomôckam, ktoré výchovu a vzdelávanie detí uľahčujú. U nás v redakcii si naše deti – Lucinka a Dorotka, zamilovali vzdelávanie prostredníctvom hovoriacej ceruzky, vďaka ktorej každý deň zažívajú kopec zábavy. Ide o vzdelávanie formou hry, pričom sa stále učia novým veciam a spoznávajú nové predmety vo svojom okolí. Kde však celá myšlienka hovoriacej ceruzky vznikla a ako dlho trvá vytvoriť edukačné knihy? Vyspovedali sme tvorkyne Kúzelného čítania – Katarínu Kočutovú a Moniku Boďovú.

Albi Kúzelné čítanie

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Niektorí čitatelia, najmä z radov rodičov, určite Kúzelné čítanie poznajú. Ako by ste ho predstavili tým, ktorí o ňom doposiaľ nepočuli?

Kúzelné čítanie pozostáva z tlačenej knižky a elektronickej ceruzky, ktorá po priložení číta hovorené slovo a zvuky ukryté v ilustráciách. Tento unikátny koncept tak spája vizuálny a sluchový vnem do jedného. Dieťa lepšie chápe nové informácie a dokáže si ich aj ľahšie zapamätať. To znamená, že „čítať“ môžu i deti, ktoré vlastne čítať text ešte nevedia. Týmto spôsobom chceme dieťa zaujať, zabaviť a povzbudiť k ďalšej zvedavosti. A nielen dieťa, často sú do čítania vtiahnutí i starší súrodenci či rodičia. Knižky sú krásne ilustrované a nahovorené známymi slovenskými hercami a umelcami.

Kde a ako vznikla myšlienka vytvorenia takéhoto vzdelávacieho konceptu pre deti?

ALBI sa už roky venuje vlastnému vývoju spoločenských hier pre všetky vekové kategórie. Chceli sme prísť s niečím novým, stále hravým a zároveň vzdelávacím. Stavali sme na myšlienke, že každá hra je pre dieťa aj učením. A tak vznikol koncept hovoriacej knihy, ktorý dnes poznáme pod značkou Kúzelné čítanie. Nadšenie tých, ktorí na projekte robili a nadšenie prvých zákazníkov potvrdili, že je to ten správny smer.

Hra do auta od Albi

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Pre aké deti (vekovo) je Kúzelné čítanie určené? Sú knihy vhodné aj pre dospelých?

Knižky sú vhodné pre detičky už od 2 rokov. Ponuku knižiek a ich náročnosť pre detského čitateľa sa snažíme mať pestrú, aby si z nej vedel vybrať každý. Pre tých najmenších máme krásne ilustrované miniknižky plné riekaniek, piesní a rozprávok. Pre predškolákov a malých školákov máme v ponuke aj edukačne zameraný obsah, kde sa môžu deti hravou formou naučiť prvé písmená, čísla, farby, tvary, hodiny a všetky základné vedomosti, ktoré k tomuto veku určite patria. Ale neobišli sme ani staršie deti či dospelých, ktorých určite zaujmú obsahovo nadupané knižky o vesmíre, ľudskom tele, slovenských dejinách, prírode, dinosauroch, či atlas sveta alebo knižky na učenie cudzích jazykov.

Základom je teda elektronická ceruzka, ktorá je kompatibilná s knihami. Koľko kníh aktuálne na trhu ponúkate?

V ponuke máme 51 kníh a hier a 5 štartovacích balení knižky s elektronickou ceruzkou. Knihy sú zamerané na rôzne témy. Jedna elektronická ceruzka číta všetky produkty označené logom Kúzelného čítania. Stačí mať ceruzku a už len rozširovať svoju zbierku. :) A nie sú to len knihy, ktoré fungujú so šikovnou ceruzkou. V ponuke máme pexesá, stolové hry, 3D model Betlehemu alebo vianočný Adventný kalendár s otváracími okienkami.

Zaujme ťa: Inšpirácia na darček pre mladomanželov: Praktický i vtipný

Kúzelné čítanie - knihy pre deti

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Má elektronická ceruzka okrem hovorenia aj iné zaujímavé funkcie, o ktorých možno deti/rodičia nevedia?

So všetkými funkciami sa oboznámite hneď po kúpe ceruzky, všetko sme zhrnuli do prehľadnej príručky a video návodu. Elektronická ceruzka funguje aj ako MP3 prehrávač, čo iste ocenia najmä staršie deti – dá sa do nej nahrať akákoľvek obľúbená hudba, rozprávka alebo podcast či prednáška. Do ceruzky sa dajú zapojiť slúchadlá a využiť tak počúvanie napríklad počas dlhšieho cestovania. Ďalšou funkciou, s ktorou sa deti stretnú aj v niektorých knižkách, je možnosť nahrávania. Ceruzka obsahuje mikrofón, takže si deti môžu nahrať napríklad svoj vlastný spev alebo básničku a potom si to, samozrejme, vedia aj vypočuť.

Zaujímavosť je fakt, že knihy nahovorili rôzni populárni interpreti. Prezradíte, ktorí z nich prepožičali knihám svoje hlasy? Nahovoril jeden interpret viaceré knihy alebo sa ich snažíte obmieňať?

Od začiatku tvorby Kúzelného čítania sme spolupracovali s mnohými umelcami a hercami a všetky spolupráce boli perfektné. Na samotné nahrávanie sa vždy veľmi tešíme, lebo okrem toho, že je to naša práca, je to aj zábava. Častokrát musia herci napodobniť rôzne zvuky, vtipné hlasy, alebo nahovoriť detské postavy, čo je vždy veľmi úsmevné. Na vymenovanie všetkých umelcov, s ktorými sme spolupracovali, by sme potrebovali asi veľa riadkov, tak spomenieme spoluprácu z posledných mesiacov, kedy sme nahrávali s UsmievAnkou, Kristínkou Tormovou, Ľubošom Kostelným, Mirkom Nogom, známou hereckou rodinou Kaprálikovcov, Baškou Švidraňovou, Jurom Šokom Tabačkom, talentovanými detskými hercami Sárou Suchovskou a Dominikom Budinským, Lukášom Latinákom či Luciou Vráblicovou a mnohými ďalšími. K niektorým umelcom sa radi vraciame, no snažíme sa spoluprácu obmieňať, aby boli naše knižky pestré a vždy niečím výnimočné.

Albi hovoriace pero

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Vytvorenie knihy plnej vedomostí si určite vyžaduje množstvo času a príprav. Ako dlho zvyčajne trvá, kým nová kniha pre deti uzrie svetlo sveta?

Knižky pre najmenšie detičky s menej náročnou ilustráciou vznikajú ľahšie a ich výroba trvá približne 1 rok. Máme ale aj veľa titulov, ktoré nám pripravujú odborní garanti, prípadne špeciálni pedagógovia  a do procesu tvorby vstupuje viacero ľudí. Každý titul vyžaduje vytvorenie konceptu, oslovenie autorov a samotnú tvorbu knihy až po jej vytlačenie. Je to pomerne zdĺhavý výrobný proces. Tieto knihy vznikajú väčšinou 2 roky. A netreba zabudnúť, že vyrobiť hovoriacu knihu nie je to isté ako vyrobiť štandardnú knihu. Zvukový rozmer a prepojenie s technológiou čítania elektronickou ceruzkou výrobný proces, samozrejme, predlžuje.

Na aké nové knižné tituly Kúzelného čítania sa môžu najmenší čitatelia najbližšie tešiť?

Aj tento rok je plný prekvapení a kúzelných kníh! 

Pre najmenšie deti sme nedávno uzatvorili edíciu ročných období, pred prázdninami vyšla v poradí štvrtá knižka Leto. Deti tak môžu mať kompletnú zbierku a spolu s Jonáškom a Magdalénkou prejsť krásami všetkých ročných období.

Pre trošku staršie deti sme spustili edíciu o povolaniach a ako prvé sme predstavili knihy Hasič a Lekár. Veríme, že táto téma je pre deti atraktívna a dozvedia sa množstvo nových zábavných vecí.

V čase prázdnin sme predstavili novinku vhodnú na cesty. Ide o prvú hovoriacu samolepkovú knižku, ktorú si zo samolepiek môže vyskladať každé dieťa po svojom. Už prvé ohlasy na knihu sú výborné! Dieťa sa perfektne zabaví, zasmeje a možno aj trošičku vystraší, pretože názov knihy je Strašidlá! Ide ale, samozrejme, o veľmi milé strašidlá, ktorým svoj úžasný hlas prepožičali Lucia Vráblicová a Lukáš Latinák. 

Neprehliadni: Aj vy strávite leto doma? Takto z neho vyťažíte maximum

ALBI hravá angličtina pre deti

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Mnohí rodičia nás žiadali o angličtinu pre najmenších. My na ich želaniu vyhoveli a pripravili detskú angličtinu, s ktorou sa šikovníci hravo naučia pomenovať veci okolo seba, slovíčka používať vo vetách, môžu si zaspievať originálne pesničky a zahrať zábavné kvízy. Ide o knihu My first English vytvorenú podľa celosvetovo uznávanej metódy Helen Doron, ktorá učí angličtinu prirodzene a dosahuje tie najlepšie výsledky.

Niekto má rád psíkov a niekto mačičky. Na svoje si príde ten i ten. Pre najmenších drobcov sme pripravili oba tituly, Pes aj Mačka. V knižkách nájdu aj veselé piesne. Veríme, že sa im budú páčiť.

Začala jeseň, čo znamená že finišujeme s výrobou vianočných noviniek, ktorými budú  Vianočné spievanky s UsmievAnkou plné detskej radosti, zimnej nálady a predvianočných príprav, nádherne ilustrovaná Detská Biblia s pútavými textami a chytľavými piesňami. No a napokon naša doposiaľ najväčšia a obsahovo najrozsiahlejšia novinka pre staršie deti  Encyklopédia pre školákov, ktorá prevedie deti 17 kapitolami ľudského poznania. 

Máme, samozrejme, ešte množstvo nápadov na knihy, ktoré by sme v budúcnosti chceli čitateľom priniesť. Často nám aj rodičia posielajú rôzne skvelé námety. Každý nápad, pochvala ale aj konštruktívna kritika od detí i dospelých je u nás vítaná, posúva nás ďalej a my za to veľmi pekne ďakujeme.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Katarína Konečná 23.09.21 09:09

KK
karma
109.00

Keď porovnám život dnešných detí s mojím detstvom, tak to moje detstvo mi pripadá také bezstarostnejšie, dnes sa mi zdá, že tie deti preťažujú či v škole, alebo aj rodičia. Držím palce všetkým deťom, lebo to majú v tejto covidovej dobe ťažké a prajem im veľa takýchto krásnych knižiek.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 24.09.21 07:25

ĽŠ
karma
100.00

Výborná forma vzdelávania.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní