Prečo by ľudia trpiaci úzkosťou mali meditovať?

 Prečo by ľudia trpiaci úzkosťou mali meditovať?
  • 10.02.2016
  • Vladimíra Drábiková

Ľudia trpiaci pocitom úzkosti majú veľmi obmedzený život.

Pýtate sa prečo? Je to jednoduché. Napriek krátkej radosti, ktorú pociťujú z ľudského objatia, vydareného stretnutia alebo novej pracovnej ponuky, majú neustály pocit strachu a napätia, ktoré telo priam terorizujú. Práve preto sú aj bežné životné situácie pre nich extrémne náročné. Váhajú urobiť akýkoľvek životný krok v obave o následok.

Meditácia je veľmi obľúbená na východnej pologuli, presnejšie v Ázií. Nemusíte síce praktizovať práve budhizmus, aby ste našli duševnú rovnováhu, ale stačí len meditácia, ktorá vás zbaví práve nášho západného stresu a obáv. V praxi si musíte nájsť pokojné miesto, kde nájdete rovnováhu vo svojom vnútri a vaša myseľ sa úplne naladí na iné myslenie. Zo začiatku to môže byť náročnejšie a možno bez okamžitého výsledku, avšak praxou sa všetko zmení. Následne, po pár meditáciách, môže nastať dramatická zmena stavu vašej mysle a vaše telo sa úplne uvoľní. 

Odporúčame prečítať: 5 potravín, ktorých pozitívne účinky ešte len spoznáte

meditácia, pokoj, úzkosť, volny čas

Zdroj: Shutterstock®

Meditácia - mantra

Mantra je meditácia, ktorá je veľmi známa pre svoje upokojujúce schopnosti. Tento proces meditácie je založený na opakovaní upokojujúceho slova, podľa vlastného výberu - alebo mantru. Práve tie sú navrhnuté tak, aby vytvorili vibrácie v hlase, ktoré majú upokojujúci účinok. Opakovanie vašej mantry vám napomôže na koncentráciu výlučne na jeden smer/slovo a ostatné myšlienky tak zostanú uzatvorené. 

Odporúčame prečítať: 4 jogové pózy, ktoré pôsobia lepšie ako zázračný krém

meditácia, pokoj, úzkosť, volny čas

Zdroj: Shutterstock®

Vedomá meditácia

Práve vedomá meditácia je kľúčová pri snahe o zníženie pocitu úzkosti. V samotnom jadre, a teda hlavnou myšlienkou, je práve „bytie.“ Vaše telo a myseľ je v pokoji a vôbec sa neutieka ani do minulosti, ani do budúcnosti. Aby ste sa dokázali naozaj upokojiť, existuje niekoľko dýchacích techník a praktík na správne upokojenie sa a koncentrovanie. Práve hlboké nádychy totižto dokážu upokojiť telo a zrelaxovať myseľ. Pri tomto druhu meditácie neexistujú žiadne obmedzenia, všetko je len o vašej mysli, ktorá žije len v prítomnosti. Pokojne praktizujte pózu lotos v obývačke, alebo si len ľahnite. Vedomá meditácia sa môže praktizovať aj pri chôdzi či plnom vnímaní krásy záhrady. 

Odporúčame prečítať: 9 prekvapujúcich rutín, ktoré pomáhajú vašej pleti

meditácia, pokoj, úzkosť, volny čas

Zdroj: Shutterstock®

Uvoľnenie svalov

Tento proces meditácie je zameraný na pravidelné striedanie napnutia a uvoľnenia. Hneď od začiatku si môžete všimnúť, ako vaše telo pôsobí v napnutom a ako naopak v uvoľnenom stave. Pri tomto spôsobe relaxácie bude vaša myseľ automaticky uvoľnená. Takže si napokon nielen otvoríte myseľ, ale aj upokojíte telo a zameriate sa na vnútorného ducha.

Aby ste správne praktizovali uvoľnenie svalov, postupujte nasledovne. Niekoľkokrát sa nadýchnite. Ak sa cítite upokojení, tak urobte veľký nádych a napnite všetky svaly tela...výdych a následne uvoľnenie. Niekoľkokrát to zopakujte. Hlavne zo začiatku sa budete pravdepodobne cítiť unavení, a preto sa považuje aj za účinnú cestu k rýchlemu spánku.

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 10.02.16 07:27

SK
karma
114.00

bolo by dobre sa naucit meditovat v tejto rychlej dobe

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní