Choroby slávnych: Čo skrývali za svojou genialitou a konaním?

Choroby slávnych: Čo skrývali za svojou genialitou a konaním?
  • 03.10.2019
  • Michaela Kožáková

Vraví sa, že smrť nechodí po horách. A ani choroby. Keď niekoho z rodiny či z priateľov postihne vážna choroba, tak sa mnohokrát pýtame, prečo práve on, prečo to muselo postihnúť jej dcéru, veď lepšieho človeka nepoznám. Bohužiaľ, tak to v živote chodí a choroba si nevyberá. Či je človek mladý, matkou troch detí, skvelým svokrom, najlepšou priateľkou, chudobným susedom, opustenou tetou alebo bohatým a bezohľadným podnikateľom.

I slávni ľudia majú svoje problémy a trpia rôznymi chorobami, ktoré niekedy ani všetky ich peniaze, moc či známosti nemôžu vyriešiť. Alebo ani medicína, ktorá v danej dobe nebola na tak vysokej úrovni, aby im mohla pomôcť. A možno práve postihnutie, ktorým trpeli, ich podnietilo ku krásnym skladbám, pokrokovým myšlienkam a umeleckému nadaniu. 

Pozri aj: Najkrutejší vodcovia v dejinách ľudstva: Pozri sa, čo spôsobili!

choroby

Zdroj: pinterest.com

Klinická depresia, bipolárna porucha, Aspergerov syndróm

Veľa z nás vôbec netušilo, že i slávni ľudia, ako napríklad skladateľ Mozart, americký prezident Abraham Lincoln, spisovateľ Charles Dickens, trpeli rôznymi ochoreniami. Pravdaže, choroba nie je tým, čím by sa ľudia chválili, práve naopak. Veľa osobností v dejinách ľudstva trpelo depresiami, duševnými poruchami, autizmom. Boli príčinou ich chorôb gény, nepríjemné detstvo, rodičia alkoholici? Alebo sa takýmto spôsobom vyrovnávali so slávou? Dnes počúvame, ako sa tá speváčka predrogovala, tamten herec prepil, zmieta sa v depresiách alebo si siahol na život. 

Edgard Allan Poe, autor zvláštne tajomných literárnych diel, pred tým, ako ho našli mŕtveho, mal halucinácie, nezrozumiteľne si mrmlal, chodil v oblečení niekoho iného. Americký vynálezca Thomas Edison trpel vysokým stupňom autizmu. Tento génius sa aj napriek vysokému IQ nevedel zaradiť do spoločnosti. Tridsiaty druhý americký prezident Franklin D. Roosevelt si napriek obrne zachoval zmysel pre humor. 

Rakúsky neurológ a zakladateľ psychoanalýzy (klinickej metódy liečby psychopatológie prostredníctvom dialógu medzi pacientom a psychoanalytikom) Sigmund Freud napriek tomu, že bol odborníkom v oblasti psychológie, mnoho rokov trpel periodickou depresiou a únavou, apatiou, neurotickými príznakmi, a to vrátane záchvatov úzkosti. Dokonca užíval kokaín ako pravidelnú liečbu. 

Zatiaľ čo sovietsky diktátor Josif Stalin patrí medzi tých najkrutejších tyranských vodcov, vedci ho diagnostikovali na paranoidnú a narcistickú poruchu osobnosti. 

Čítajte ďalej a dozviete sa o ďalších osobnostiach v dejinách, ktoré trpeli rôznymi chorobami.

1 z 9

Wolfgang Amadeus Mozart

Tento slávny rakúsky skladateľ zložil niekoľko nádherných a zložitých skladieb. Tí, ktorí sa o neho viac zaujímajú, vedia, že jeho listy a neoficiálne kompozície sú plné vulgárnych odkazov a komentárov o výkaloch, exkrementoch, zadku. Vedci skúmajúci Mozartove správanie spojené s hlasovými a motorickými tikmi prišli i na to, že trpel tzv. Tourettovým syndrómom. Ide o vrodené neurologicko-psychiatrické ochorenie, ktoré postihuje mozog a ovplyvňuje pohyblivosť a správanie človeka. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Slováková 03.10.19 07:53

MS
karma
118.00

Zaujímavý článok.Niekde som čítala, že za každou dušou umelca sa skrýva duša blázna.

  • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 03.10.19 07:54

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, choroba si nevyberá, no možno naozaj práve postihnutia, ktorým trpeli slávni, ich podnietilo ku krásnym skladbám, pokrokovým myšlienkam a umeleckému nadaniu.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 03.10.19 16:23

MC
karma
109.00

Ak je narušená rovnováha ,tak sa to väčšinou prejaví nejakým problémom.

  • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 04.10.19 12:10

NL
karma
105.00

Zaujímavé. Každý má nejaký osud...

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 04.10.19 23:33

MM
karma
107.00

Zaujímavý článok.

  • 0
Odpovedať

Jozef Chmelár 05.10.19 22:59

JC
karma
-1.00

Zaujímavý článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní