Existuje recept na šťastie? Byť šťastnou je ľahšie než si myslíš.

Existuje recept na šťastie? Byť šťastnou je ľahšie než si myslíš.
 • 02.12.2017
 • Simona Kostková

  • Zdieľaj:
 • 3

Pojem šťastie vyvoláva u každého z nás niečo iné. Niektorým stačí teplo domova a rodina, iní potrebujú hmotné veci, aby boli šťastní. Niektorých robí šťastnými pomoc druhým, iných teší utrpenie.

Ako byť šťastný? Podľa gréckeho filozofa Epikurosa je šťastie neprítomnosť strasti. Podľa najnovších psychologických výskumov je šťastie niečo, čo máme zakódované v sebe a nedokážeme to nijako ovplyvniť. Prinášame vám zaujímavé poznatky o šťastí, ktorými sa zaoberá „veda o šťastí".

Pozri aj: Ananásová šťava: Zisti, aké skvelé účinky má na organizmus!

Gény šťastia

„Nikdy som nemala na nič šťastie," alebo: „Šťastie ma stále obchádza." Vety, ktoré sme si povedali už veľakrát v živote. Podľa vedcov to nie je pravda. Nové výskumy potvrdili, že skoro 60% šťastia máme zakódované v DNA. Objavené boli zatiaľ iba tri úseky DNA, ktoré majú priamy súvis so šťastím a na jeho plnom prejave sa podieľa veľké množstvo génov. Najdôležitejším génom je FAAH, ktorý má rovnaký vplyv na organizmus ako THC z marihuany – posilňuje pozitívne vnemy a tlmí bolesť.

Rodičia, ako pôvodní nosiči nášho budúceho šťastia, majú šťastia menej. Aj keď rodičovstvo je zmyslom života mnohých ľudí. Paradoxne, výskumy potvrdzujú, že bezdetné páry sú šťastnejšie ako partneri s deťmi. Na odpoveď prečo to tak je si budeme musieť ešte počkať.

Inšpiruje ťa: Fotografka fotí zachránené zvieratá a vytvára nádherné príbehy

šťastie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Kde nájsť šťastie?

Časť zo šťastia v našom živote, ktoré môžeme ovplyvniť, je prostredie v ktorom sa nachádzame. K pozitívnym miestam patrí pobyt na čerstvom vzduchu a v otvorenom priestore, a naopak, pobyt v uzavretých budovách nám ho odoberá. Vedci na základe jednoduchej aplikácie Mappiness, zaznamenávali kde sa ľudia cítia najlepšie a výsledky boli jednoznačné – v pobrežných oblastiach, na horách a v lesoch.

Podľa iných prieskumov, sú ľudia šťastnejší pri teplote 13,9°C (a v tomto ohľade je vhodnou oblasťou Grécko, ktoré spĺňa obe podmienky). Mimo teploty a prostredia, zohráva dôležitú úlohu na ceste ku šťastiu aj pohyb. Pohybom sa uvoľňujú endorfíny, známe ako hormóny šťastia. Na ich vyplavenie vám bohato postačí dlhšia prechádzka, nemusíte sa hneď vrhať do posilovne. Leniví ľudia sú až dvakrát smutnejší než tí, ktorí sa hýbu pravidelne.

Odporúčame: Vianočná ruža: Vieš, ako sa o ňu treba starať?

šťastné miesta

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Pozitívna nákaza

Nedávno odhalené poznatky zo sveta tvrdia, že šťastie je nákazlivé. Pokiaľ máte kamaráta, ktorý je šťastný, máte šancu byť o 25% šťastnejší aj vy. Šťastný kamarát vášho kamaráta vás môže zvýšiť štastie až o 15% šťastím a ďalší kamarát dvoch predchádzajúcich kamarátov vám môže zdvihnúť radosť až o 10%. Pokiaľ by ste chceli byť denne obklopované takýmito ľuďmi, ktorí vás „dobijú", presťahujte sa na sever – Dánsko, Švédsko a ostatné severské krajiny majú najviac FAAH génu. Vyhnúť by ste sa mali Hong Kongu a Iraku.

S pozitívnou nákazou súvisí aj ďalší poznatok, a to taký, že ľudia ktorí pomáhajú druhým, sú až o 16% šťastnejší. Pomáhaním myslíme dobrovoľníctvo. Stačí sa mu venovať jeden deň v mesiaci, aby ste pocítili výsledky.

úsmev ako dar

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Zaujímavosťou je aj to, že šťastie si na rozdiel od lásky alebo zdravia, kúpiť môžete! Ak si kúpite niečo, čo vás poteší a pozriete sa na to o mesiac, či o rok, vždy si spomeniete na radosť, ktorú ste mali pri kúpe. To by vám malo zaručiť dlhotrvajúce šťastie alebo to môže byť majákom nádeje pri smutných dňoch

Milé dámy, pokiaľ chcete byť šťastné, obklopte sa šťastnými ľuďmi, chodievajte na prechádzky do lesa, pomáhajte iným a obdarujte sa raz za čas drobnosťou, ktorá vás bude dobíjať pozitívnou energiou, keď to budete potrebovať. A nezabudnite, už ste sa šťastné narodili a svoje šťastie máte len a len v sebe!

Musíš vidieť: Príjem vitamínov: Konzumujeme viac ovocia a zeleniny, no nestačí to!

chcem byť šťastný

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Marianna Rajniaková 03.12.17 07:24

MR
karma
108.00

zaujímavý článok, určite pravdivý..

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 11:41

SK
karma
113.00

už len pozerať na tieto obrázky je krásne a vyvoláva to vo mne krásny pocit

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 20.12.17 19:22

JK
karma
100.00

Je tu kus pravdy a hlavne úsmev na tvári hneď je svet krajší

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?
Zdravie

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?

 • 1
 • 13.10.2022
ORIGINÁLNE oblečenie pre deti: Objavte s nami nové trendy pre vaše ratolesti. Vyberie si určite každý
LIFESTYLE

ORIGINÁLNE oblečenie pre deti: Objavte s nami nové trendy pre vaše ratolesti. Vyberie si určite každý

 • 0
 • 23.11.2022
Jesenné dekorácie z tekvíc: Vykúzli si doma tú pravú atmosféru s týmito nápadmi
Voľný čas

Jesenné dekorácie z tekvíc: Vykúzli si doma tú pravú atmosféru s týmito nápadmi

 • 3
 • 04.10.2022