Macko Uško, verzatilky, céčka: Pamätáš si na retro predmety z minulých čias?

Macko Uško, verzatilky, céčka: Pamätáš si na retro predmety z minulých čias?
 • 30.08.2020
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 10

Rubikova kocka a veža, farebný mončičáci, Večerníček, kakao Zora, rozprávka Kremienok a Chocholúšik, cigarety Sparta, spoločenská hra Hop, Klobúčik!, pracie prostriedky Tix, Azur, Biomat, šumienky, obväzová vata. Toto sú krásne spomienky na detstvo a časy minulé.

Ako sa vtedy žilo? Nikto si nič nezávidel, pretože pomaly v každej domácnosti bola tá istá kuchynská linka či obývacia stena. Dostupnosť niektorých druhov tovarov bola obmedzená a ťažko sa mnohé z nich zháňali. Kočíky čakávali zaparkované pred obchodmi. Keď dieťa začalo plakať hociktorí okoloidúci ho utíšil a pokračoval ďalej. Pracovali všetci. Žiadna pečiatka o zamestnaní v občianskom preukaze znamenala väzenie. A mnohí tvrdia, že vtedy sa žilo lepšie. Kvalitnejšie potraviny, mladomanželské pôžičky, sociálne istoty, súdržnejšia spoločnosť, ľudia si menej závideli. Na druhej strane však boli obmedzené možnosti cestovať, cenzúra, obmedzovanie slobôd či spomínané problémy so zásobovaním.

Nuž, každý, kto v tej dobe žil, má svoj názor na to, ako to vtedy všetko fungovalo a či to tak bolo dobré. Nikto z mladších ročníkov a tých, ktorí neboli ešte ani na svete nemôžeme objektívne povedať, či sa vtedy žilo lepšie. No mnohí z nás máme stále doma predmety z týchto čias. Poďme si spolu niekoľko z nich pripomenúť a zaspomínať si.

Pozri aj: Vtipné hlášky rodičov: Vráť sa s nami do detstva

Retro kuchyňa

Zdroj: pinterest.com

Retro kuchyňa

Naše mamičky, babičky by nám vedeli rozprávať aké jedlá varili a aké pomôcky používali. Vzorované tapety, voskované obrusy, ktoré sa ľahko utierali, umakartové jadro oddeľujúce kuchyňu od kúpeľne, legendárna červená rohová lavica s úložným priestorom, ktorú sme väčšinou používali na igelitové tašky a k nej samozrejme dve stoličky, na strope neonová lampa – typická kuchyňa.

Kuchynská linka bola väčšinou červenej, oranžovej alebo slonovinovo bielej farby. Používali sa spotrebiče, ktoré boli zväčša domácej výroby. Najčastejšie to boli značky ETA, Mora, Tesla, Emgeton, Orava, Calex. Pili sme kakao z hrnčekov zdobených kvetmi alebo s menami, sirupovú vodu z nezničiteľných farebných pohárov, jedli sme parené buchty či omastený chlieb s cibuľou a počúvali sme popritom „magič".

Kúpeľna

Zdroj: pinterest.com

Čistota pol života

Pralo sa v „tatramatkách," maminy si vlasy sušili s ETA fénom, používal sa zásyp Batole ani Alpa nesmela doma chýbať. Holilo sa so štetkou a žiletkou, v panelákoch bol všade umakart, prípadne biele kachličky s čiernym špárovaním a dlaždice na zemi, umelé poličky i elektrický ohrievač so šnúrkou nad dverami. Fungovalo spoločné sušenie bielizne v práčovni alebo na šnúrach pod oknami riadiace sa pravidlom: Kto skôr operie, ten suší. Jednoduchý a funkčný dizajn, ktorý nikto nikomu nezávidel, lebo ho mal každý.

Hračky

Zdroj: pinterest.com

Deti, hračky, škola

Výchovná hra Inspiro, stavebnica Merkur, stolný futbal, Abeceda, hračkárska kuchyňa, karty Čierny Peter – tieto hry a hračky nemohli chýbať v žiadnej detskej izbe. Deti sa hrávali na ihriskách pod oknami, skákali gumu, hojdali sa, trávili čas na preliezkách, chodili na cukrovinky do stánku, kreslili škôlku kriedou na chodník, súťažili o céčka. Ach, to boli časy. Aj vy ste si vzdychli?

Do školy sa nosili vrecúška, ktoré väčšinou ušila mama zo zvyškov látky – jedno na telesnú s ultrakrátkymi červenými alebo modrými kraťaskami, bielym tričkom a cvičkami, druhé na výtvarnú, tretie na prezuvky a štvrté s hygienickými potrebami. Okrúhle vodové farby, tuš, zošity s pijakom, robenie okrajov dva a pol centimetra od kraja strany, verzatilky, skladacie ceruzky, stojany na učebnice, vysúvacie farbičky, voskové pastelky, knižky Danka a Janka, O psíčkovi a mačičke. 

V galérií pod článkom môžete nájsť ešte niekoľko ďalších retro kúskov. Máte aj vy nejaké predmety, ktoré vo vás vyvolávajú spomienky? Neváhajte nám zanechať komentár.

Pozri aj: Naj(ne)užitočnejšie rady, aké si kedy počula: Zasmej sa s nami!

- Retro predmety
1 z 22

  • Zdieľaj:
 • 10
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Mária Chromíková 30.08.20 19:45

MC
karma
109.00

Na hodne veci si dobre pamätám , Hlavne na Holandské kakao.

 • 3
Odpovedať

Tomáš Kamenár 30.08.20 20:01

TK
karma
105.00

pamätám si :)

 • 4
Odpovedať

Daniela Bieliková 30.08.20 20:15

DB
karma
113.00

To boli časy, veľa si z toho pamätám :-)

 • 3
Odpovedať

Ľubica Šťastná 30.08.20 23:06

ĽŠ
karma
100.00

Krásne spomienky!

 • 2
Odpovedať

Simona Káčerová 30.08.20 23:36

SK
karma
108.00

Ja si pamätám len zopár vecí, a to hlavne zdedených. Ale milujem retro veci.

 • 2
Odpovedať

Elena Švachová 30.08.20 23:48

karma
111.00

Už len spomienky.Všetko je pravda,čo sa píše v článku.Veľa vecí ešte máme doma a je mi to ľúto vyhodiť.Život bol vtedy pokojnejší,bez stresu.Nepoznali sme drogy,neboli bezdomovci,je toho veľmi veľa,o čom by sa dalo písať.Ale každá doba má svoje plusy,aj mínusy...

 • 6
Odpovedať

Katarína Konečná 31.08.20 09:14

KK
karma
121.00

nádherné spomienky, Hop, Klobúčik! sme hrali každý deň

 • 3
Odpovedať

Marika Michálková 31.08.20 09:19

MM
karma
103.00

pamätám

 • 3
Odpovedať

Milka Damašková 01.09.20 00:56

MD
karma
132.00

Najkrajšie časy :) Tú premietačku sme mali aj my, bavila nás viac než telka. Otec nám vždy večer premietal rozprávky a zaujímavo ich komentoval. Ktovie či by zaujala aj dnešné deti...

 • 5
Odpovedať

Mária Reibergerová 02.09.20 19:54

MR
karma
104.00

no tie spotrebiče Eta, Mora a iné boli aj kvalitné, dlho vydržali

 • 4
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023
Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek
Vlasy

Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek

 • 0
 • 28.10.2022
Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!
Telo

Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!

 • 0
 • 26.10.2022