Nastanú zmeny vo zverokruhu? Spoznaj trináste znamenie Hadonos!

Nastanú zmeny vo zverokruhu? Spoznaj trináste znamenie Hadonos!

Či už človek číta alebo nečíta horoskopy, minimálne so svojím znamením zverokruhu je pravdepodobne väčšina z nás viac či menej stotožnená. Počiatky zverokruhu, respektíve zvieratníka pritom siahajú tisícky rokov dozadu, a to ešte do staroveku. Systém zverokruhu s dvanástimi znameniami založili ešte babylonskí astrológovia. Jednotlivé znamenia sú pritom pomenované podľa súhvezdí, s ktorými sa v minulosti čiastočne kryli. Zvieratníkových súhvezdí je však dokopy trinásť, no po jednom sa nenazýva žiadne znamenie zverokruhu. Ide o takzvaného Hadonosa. Už ste o ňom počuli? V poslednej dobe sa internetom šíria informácie o Hadonosovi ako o novom znamení, ktoré NASA zaradila do zverokruhu. Je potrebné báť sa zmien v klasickom zverokruhu, ako ho poznáme?

Odporúčame: Šatka ako tričko?! Inšpiruj sa nápadmi, ako ju uviazať!

znamenia zverokruhu

Zdroj: Shutterstock®

NASA predstavila iné rozloženie znamení vo zverokruhu

Ako sme už poznamenali v úvode, tradičný zverokruh, ako ho poznáme dodnes, sa formoval pred dvomi až tromi tisíckami rokov. Je teda poriadne zastaralý a v súvislosti s ním sa v súčasnej dobe poukazuje na niekoľko problémov a nezrovnalostí. Ako prvé je potrebné spomenúť, že súhvezdia už nie sú v rovnakej polohe ako pre tisíckami rokov a aktuálne postavenie Slnka nezodpovedá znameniu zverokruhu podľa daného dátumu. Je vždy približne o znamenie dozadu. Druhým problémom je, že Slnko počas roka neprechádza iba dvanástimi znameniami, ale až trinástimi. Medzi zvieratníkové súhvezdia totiž patrí aj takzvaný Hadonos. Ten bol pri vytváraní zverokruhu pred tisíckami rokov jednoducho vynechaný, predpokladá sa, že z praktických dôvodov. Starí Babylončania totižto rozdelili zverokruh na dvanásť úplne rovnakých častí, aby to odpovedalo počtu mesiacov v roku a pridelili k nim dvanásť súhvezdí.

Pri vyraďovaní padla voľba práve na Hadonosa, ktorý sa im, pravdepodobne, hodil najmenej. Do tretice je problém s tradičným zverokruhom aj v tom, že Babylončania rozdelili zverokruh práve na dvanásť rovnakých častí. Jednotlivé zvieratníkové súhvezdia však nemajú na oblohe rovnakú šírku, majú iný tvar a rôznu veľkosť. To znamená, že Slnko neukazuje na každé znamenie rovnako dlho a nie je možné prideliť nejaké znamenie konkrétnemu mesiacu. Kým na niektorých znameniach sa Slnko zdrží aj cez 40 dní, na Škorpiónovi zotrváva len 7 dní. V NASA využili vedecké a matematické poznatky dnešnej doby a vypočítali nové dátumy pre zverokruh, ktoré zodpovedajú súčasnosti.

Nové rozloženie znamení vo zverokruhu podľa NASA:

Baran: 18. apríl – 13. máj
Býk: 13. máj – 21. jún
Blíženci: 21. jún – 20. júla
Rak: 20. júl – 10. august
Lev: 10. augusta – 16. september
Panna: 16. september – 30. október
Váhy: 30. október – 23. november
Škorpión: 23. november – 29. november
Hadonos: 29. november – 17. december
Strelec: 17. december – 20. január
Kozorožec: 20. január – 16. február
Vodnár: 16. február – 11. marec
Ryby: 11. marec – 18. apríla

Hadonos

Zdroj: Shutterstock®

Kto je Hadonos?

Hadonos, latinsky Ophiuchus, je jedným z 13 zvieratníkových súhvezdí a tiež patril medzi Ptolemaiových 48 súhvezdí. Ide o rozsiahle súhvezdie, ktoré je jediným ekliptikálnym súhvezdím, podľa ktorého nenesie v zvieratníku názov žiadne znamenie. Slnko ním pritom prechádza od 29. novembra do 17. decembra (niektoré zdroje tiež uvádzajú rozmedzie 30. 11. – 17.12.). Na oblohe je toto znamenie pomerne ťažké nájsť. Leží na Mliečnej ceste v oblasti bohatej na hviezdy, prechádza ním svetový rovník. Jeho najjasnejšie hviezda je alfa Ras Alhague.

Hadonos je pritom zobrazovaný ako silný muž držiaci veľkého hada. V gréckej mytológii šlo o syna boha Apolóna, ktorý sa volal Asklépios. Stal sa slávnym lekárom a práve had mu podľa bájí pomáhal hľadať liečivé bylinky. Osoby v znamení Hadonosa si rozumejú s vodnými aj vzdušnými znameniami. Sú charizmatické, cieľavedomé, no neraz manipulatívne. Riskujú a obľubujú adrenalín. Milujú flirtovanie, no často je ich problémom žiarlivosť. Keď sa Hadonos zamiluje, stáva sa z neho ochranca a skvelý partner. Hadonos je bystrý, desí sa stereotypu a môže prudko reagovať. Potrebuje výzvy a vývoj. 

zmeny vo zverokruhu

Zdroj: Shutterstock®

Bude sa meniť zverokruh?

Je teda dôvod obávať sa toho, že si po celých rokoch svojho života budeme musieť zvykať na to, že sme nejaké úplne iné znamenie? Ak by totiž začalo oficiálne platiť nové rozmiestnenie znamení vo zverokruhu spolu s novým trinástym znamením, znamenalo by to zmenu znamenia pre drvivú väčšinu ľudí. Treba však povedať, že obavy nie sú opodstatnené. Správy o tom, že NASA chce zmeniť doteraz zaužívaný zverokruh, sú len hoaxy, ktoré sa internetom pravidelne šíria už zopár rokov.

O novom a pre dnešnú dobu reálnom rozložení jednotlivých znamení vo zverokruhu aj spomínanom Hadonosovi totiž NASA hovorila ešte v roku 2016 v jednom popularizačnom článku pre deti. Článok mal pritom poukázať na rozdiely medzi astronómiou ako vedou a astrológiu, ktorá vedou naopak nie je. NASA správy o tom, že zmenila alebo má v úmysle zmeniť zaužívané dátumy znamení zverokruhu, opätovne vyvrátila aj nedávno na svojom Twitteri. Nie je preto dôvod obávať sa toho, že si budeme onedlho čítať horoskopy nejakého iného a pre nás nového znamenia. 

Zdroj: nasa.tumblr.com, usatoday.com

Pozri aj: Poznáš účinky bambuckého masla? Tu je 7 tipov na jeho použitie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 05.08.20 06:46

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé čítanie!

  • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 05.08.20 09:45

KK
karma
109.00

to dúfam, že sa nebude meniť, lebo moje znamenie zverokruhu zodpovedá mojej povahe na 90%

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 06.08.20 18:29

MM
karma
100.00

ja som typický Býk, ale tu ma zaraďujú k Baranovi, čo vôbec nesedí

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní