„Tichý” zabijak: Neuhádneš, čo ovplyvňuje kvalitu života každý deň!

„Tichý” zabijak: Neuhádneš, čo ovplyvňuje kvalitu života každý deň!

Na zdravie človeka pôsobí negatívne veľa aspektov. Od znečisteného ovzdušia, ktoré nám do tela prenáša toxíny, až po globálne otepľovanie ohrozujúce celú planétu. Toto všetko sú témy, o ktorých sa veľa hovorí a píše, no existuje ešte jeden „tichý” zabijak, ktorý ovplyvňuje kvalitu života každý jeden deň a nie v dobrom slova zmysle. Možno sa pýtate, prečo je slovo tichý v predchádzajúcej vete aj v titulku článku v úvodzovkách. Lebo v skutočnosti vôbec tichý nie je.

Keď hluk zabíja

Napadlo vám niekedy, že pes, ktorý u susedov šteká takmer nepretržite alebo frekventovaná cesta plná áut pod vaším domom môže vášmu zdraviu uškodiť? Zrejme nie. Nové rozsiahle štúdie však ukazujú, že hluk, ktorému sme vystavovaní každý deň, je naozaj tichým a najmä neviditeľným zabijakom. Na ľudské zdravie môže pôsobiť hlasná hudba, ale aj zvuk premávky, krik, štekot a všetky zvuky okolo nás. Ticho totiž lieči a keď ho nemáme dostatok, môže sa z toho vykľuť kardiovaskulárne ochorenie, porucha mozgu, dýchania a všeobecne narušenie spokojného života.

Pozri aj: Všetky vodičky, pozor! Viete, ako šoférovať bezpečne a zdravo?!

merač hluku

Zdroj: Shutterstock®

Na decibeloch záleží

Vedci dokonca problém s hlukom, ktorého je v súčasnosti akosi priveľa, nazvali „znečistením” a vysvetľujú, pri akej intenzite si je potrebné dávať pozor. Dlhodobé vystavovanie sa zvukom s intenzitou 85 decibelov začína byť pre človeka nebezpečným, vystavovanie sa zvukom s intenzitou 120 decibelov pôsobí deštruktívne už krátkodobo. Aby sme vás dostali do obrazu, šepkanie vydáva asi 30 decibelov, chladnička 40, klimatizácia asi 60. Vlak môže vydávať hluk okolo 100 decibelov a približne 120 decibelov vydáva siréna sanitky. Pomyselná hranica 85 decibelov je napríklad intenzita zvuku kosačky.

ako bojovať proti hluku

Zdroj: Shutterstock®

Boj s hlukom

Premávku zrejme nezastavíte a ak žijete v meste, tak sa hluku áut nevyhnete. Nie je veľa možností, ako bojovať so znečistením hlukom, niekoľko opatrení však urobiť môžete. Napríklad môžete investovať do zvukotesných okien, ktoré hluku prepustia len veľmi málo a investovať môžete aj do spotrebičov, ktoré vydávajú menej hluku. Tento údaj má každý jeden spotrebič uvedený na energetickom štítku. Chrániť sa môžete aj pomocou moderných technológií. Intenzitu hluku dokážu merať aplikácie v smartfónoch.

Zaujme ťa: Známa bylina na ochorenia obličiek aj farbenie vlasov: Poznáš ju?

- Anketa

AKO BY STE OPÍSALI VAŠE VYSTAVOVANIE SA HLUKU?

Odpovedalo 69 ľudí  

Katastrofa!
43%
Trpím ho každý deň, ale dá sa to.
30%
Veľa hluku okolo seba nemám.
25%
Hluk nepoznám!
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 24.09.19 07:09

ĽŠ
karma
100.00

Na decibeloch skutočne záleží.

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 25.09.19 08:17

MR
karma
109.00

hluk mi vadí, našťastie ho okolo seba veľa nemám

  • 0
Odpovedať

Martin Klingac 25.09.19 10:47

karma
-1.00

iste ze na tom velmi zalezi ake hlucne je prostredie

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 25.09.19 15:07

AS
karma
108.00

bývam na križovatke, takže viem čo je hluk, až sa steny trasú

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní