Agresívne a zriedkavé nádorové ochorenie: Kedy vzniká mezotelióm?

Agresívne a zriedkavé nádorové ochorenie: Kedy vzniká mezotelióm?

 • 85
 • 2

Naprieč celým svetom a hlavne vyspelými krajinami je rakovina hrubého čreva jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich druhov zhubných ochorení. Žiaľ, Slovensko sa nachádza na prvých priečkach v zozname krajín, ktoré sú touto chorobou najviac postihnuté. K častým nádorovým ochoreniam tiež patrí rakovina pľúc či rakovina prsníka. Mnohé iné sú však naopak zriedkavé, niekedy málo preskúmané, často veľmi agresívne a neraz ťažko liečiteľné. Do tejto kategórie radíme aj takzvaný mezotelióm. Ako sa prejavuje toto zriedkavé nádorové ochorenie, čo je jeho príčinou a je vôbec možná liečba? 

Čo je mezotelióm?

Pojem mezotelióm označuje vzácne nádorové ochorenie, ktoré postihuje mezotel, čo je tenká vrstva buniek pokrývajúcich niektoré orgány ľudského tela. Mezotelióm pritom zvyčajne vychádza z buniek pohrudnice, prípadne popľúcnice. Pohrudnica predstavuje tenkú blanu, ktorá pokrýva zvnútra hrudnú stenu. Prechádza na povrch pľúc, pričom tu je nazývaná ako popľúcnica. Skôr zriedkavo vzniká toto ochorenie ešte z osrdcovníka, čo je obal srdca, alebo z buniek pobrušnice, ktoré vystielajú brušnú dutinu. Kým pri iných druhoch rakoviny sa často nedajú určiť presné príčiny vzniku ochorenia a hovorí sa len o rizikových faktoroch, v prípade mezoteliómu sa primárne hovorí o jednej príčine choroby.

Tou je dlhodobé a pravidelné vystavovanie organizmu karcinogénnej látke zvanej azbest. Ten sa do tela dostáva vdychovaním. Mezotelióm je často označovaný za chorobu z povolania. Najviac ohrozené sú osoby, ktoré boli v dlhodobom kontakte s touto látkou, najmä zamestnanci tovární, kde sa spracovávala, taktiež baníci a podobne. Tieto osoby ďalej môžu ohrozovať aj rodinných príslušníkov, ktorí môžu byť vystavený azbestovým vláknam na ich oblečení. Riziko stúpa aj pri pobytoch v starých budovách, v ktorých bol kedysi azbest používaný ako nehorľavý materiál.

Pozri aj: Prečo je soľ potrebná pre život človeka? Tomu neuveríš!

prejavy mezoteliómu

Zdroj: Shutterstock®

Ochorenie spôsobuje dýchacie ťažkosti

Kým ochorenie po pravidelnom kontakte s azbestom prepukne, môžu prejsť celé desiatky rokov. Je dôležité pritom povedať, že ochorenie môže prebiehať dlhú dobu bez akýchkoľvek príznakov. Pri mezotelióme sa vyskytujú hlavne problémy s dýchacou sústavou človeka. V neskorších štádiách je zvyčajne prvým prejavom kašeľ. Ten je spravidla suchý a dráždivý. K tomu sa pridáva bolesť na hrudníku, často aj dýchavičnosť a celkovo sťažené dýchanie. Samozrejme, tieto ťažkosti sprevádzajú mnoho iných ochorení dýchacieho traktu, preto je dôležité pri diagnostike najskôr vylúčiť tie.

Počas toho, ako mezotelióm rastie, poškodzuje postupne aj okolité orgány. Okrem toho môže vznikať v pohrudnicovej dutine tekutina. Tá časom tlačí na pľúca. Spomenúť však môžeme aj príznaky typické pre nádorové ochorenia vo všeobecnosti. U postihnutého sa môže objaviť nechutenstvo, značný úbytok na váhe, celková slabosť a strata síl či nadmerné potenie.

liečba mezoteliómu

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Diagnostika mezoteliómu nemusí byť úplne jednoduchá. Táto choroba sa vyskytuje skutočne zriedkavo a vyvoláva podobné ťažkosti ako aj zápal pľúc, zápal pohrudnice či iné respiračné ochorenie. Práve preto by mal lekár pri zisťovaní pôvodcu ťažkostí vedieť o prípadnom kontakte s azbestom. V opačnom prípade by podozrenie na vzácny mezotelióm mohlo prísť neskoro. Následne sa už pri diagnostike ochorenia využíva napríklad CT vyšetrenie či röntgen hrudnej a brušnej oblasti. Takto je možné odhaliť prípadný nádor. Pre potvrdenie sa odoberajú aj vzorky tkanív pre ďalšie vyšetrenia.

Ak sa ochorenie potvrdí, lekár stanoví liečbu vhodnú pre daného pacienta. Veľmi záleží na tom, v akom štádiu sa ochorenie odhalí. Spravidla je nevyhnutné chirurgické odstránenie nádoru, následne sa pristupuje k rádioterapii a chemoterapii. Prognóza mezoteliómu vo všeobecnosti nie je veľmi dobrá. Ak sa ochorenie odhalí neskoro, je značne menej možností, ako k liečbe pristupovať a zároveň sa výrazne znižuje jej úspešnosť.

Odporúčame: Najprv žiadny príznak, neskôr bolesť - to je zákerná rakovina kostí


 • 85
 • 2
Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Ľubica Šťastná 20.01.20 06:44

ĽŠ
karma
106.00

Zákerné nádorové ochorenie!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 20.01.20 23:21

karma
133.00

Azbest sa v minulosti používal dosť často napr. aj strechy sa robili z neho.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zdravie

TOP bylina na zvýšenie fyzickej sily a odolnosti voči stresu: Poznáš ju?

 • 77
 • 2
 • 17.08.2020
Domácnosť

Trendy bytové dekorácie so vzorom listov: Podľahla si im aj ty?

 • 53
 • 4
 • 07.09.2020
Inšpirácie

Čo s bohatou jahodovou úrodou? Máme skvelé tipy, ako spracovať jahody

 • 53
 • 1
 • 10.07.2020
TOPlist