Aké sú prejavy chudokrvnosti? Toto môže poukazovať na anémiu!

Aké sú prejavy chudokrvnosti? Toto môže poukazovať na anémiu!

  • Zdieľaj:
 • 7

Keď sa povie chudokrvnosť, každému pravdepodobne príde hneď na um nedostatok železa. Hovorí sa, že ak je človek chudokrvný, skrátka mu chýba železo. Nie je to však vždy tak. V prvom rade môžeme povedať, že anémia, čo je chudokrvnosť alebo málokrvnosť, je definovaná znížením koncentrácie hemoglobínu na hodnotu nižšiu ako 135 g u mužov a nižšiu ako 120 g u žien, a to v 1 litri periférnej krvi. Je sprevádzaná poklesom počtu erytrocytov, teda červených krviniek. Existujú pritom rozličné príčiny anémie. Chudokrvnosť môže skutočne vzniknúť v dôsledku nedostatku železa, no spôsobiť ju môže aj nedostatok vitamínu B12 či deficit medi, taktiež rôzne ochorenia, poruchy krvotvorby, zvýšený rozpad erytrocytov či zvýšené krvné straty. 

Liečba anémie závisí spravidla od toho, čo ju spôsobilo. Napríklad pri chudokvrnosti z nedostatku niektorých látok je liečba zameraná hlavne na ich doplnenie, napríklad stravou či výživovými doplnkami. V súvislosti s konkrétnymi druhmi anémie tiež môžeme pozorovať rozličné prejavy tohto zdravotného stavu. V dnešnom článku sa však pozrieme na symptómy, ktoré sú pre chudokrvnosť vo všeobecnosti charakteristické. Ako ju spoznať?

Pozri aj: Trápi ťa časté krvácanie z nosa? Pozri, čo všetko môže byť príčinou!

ako sa prejavuje anémia

Zdroj: Shutterstock®

Bledosť kože

Pri anémii dochádza k poruchám prenosu kyslíka tkanivám, čo spôsobuje nedostatočné okysličovanie a následný rozvoj rozličných ťažkostí. Ľudí s anémiou je možné neraz rozpoznať na prvý pohľad. Chudokrvnosť sa totižto v mnohých prípadoch prejavuje v prvom rade výraznou bledosťou kože. Bledé bývajú aj sliznice či nechty. Človek skrátka môže vyzerať, akoby stratil farbu. Niekedy dokonca chytá pokožka žltkastý nádych, žltkasté tiež môžu byť očné bielka, a to najmä pri anémii sprevádzanej rozpadom červených krviniek. 

Nadmerná únava

Chudokrvnosť bežne sprevádza aj nadmerná únava. Človek sa môže cítiť stále unavený a bez energie, a to aj napriek dostatočnému spánku. Objaviť sa môže nadmerná spavosť. Jedinec s anémiou môže pociťovať celkovú slabosť, máva problémy so sústredením a koncentráciou. Niekedy sa tiež môžu dostaviť závraty a točenie hlavy, prípadne bolesti hlavy či hučanie v ušiach. Pre niektoré druhy anémie sú tiež bežné problémy s pamäťou, zmätenosť či emočná nestálosť.

Búšenie srdca a dýchavičnosť

Pri problémoch s chudokrvnosťou sa spravidla dostavujú aj ťažkosti spojené s kardiovaskulárnym  či respiračným systémom. Príznakom anémie býva u niektorých pacientov napríklad nepravidelný tlkot srdca, pocity búšenia srdca, zvýšenie pulzu aj bolesť na hrudi. Sprievodným príznakom tiež býva dýchavičnosť, jedinec sa môže aj pri bežnej činnosti rýchlejšie zadýchať a lapať po dychu. Vo vážnych prípadoch môže dôjsť ku kolapsu. 

studené nohy

Zdroj: Shutterstock®

Studené končatiny

Pri anémii dochádza v dôsledku nedostatku hemoglobínu a červených krviniek k nedostatočnému okysličovaniu buniek, čo okrem vyššie spomínaných ťažkostí môže tiež spôsobiť neustále pocity chladu. Chudokrvní jedinci bývajú často zimomraví. Problémy so studenými nohami a rukami môžu mať mnohé príčiny, a okrem iného môže za nimi stáť práve spomínaná anémia. 

Nechutenstvo

Ďalej sa pri chudokrvnosti môžu objaviť problémy súvisiace s tráviacou sústavou. Niektorých pacientov napríklad trápi nechuť do jedla, čo môže ďalej viesť k stratám hmotnosti a neprospievaniu. Niekedy sa tiež môžu častejšie dostaviť tráviace problémy, ako zápcha či naopak hnačka. V niektorých prípadoch sa však u pacienta taktiež môžu objaviť pomerne zvláštne chute a najmä nutkanie konzumovať hlinu, ľad a rôzne nepotravinové predmety. Môže k tomu dôjsť najmä pri sideropenickej anémii, čo je anémia z nedostatku železa. 

Lámavé nechty

Na anémiu môže v kombinácii s vyššie spomínanými problémami poukazovať aj zhoršená kvalita nechtov. Nechty bývajú krehké a lámavé, môžu sa na nich objavovať ryhy a môžu byť prehĺbené v strednej časti. Problémy s nechtami sa neraz objavujú hlavne v súvislosti s anémiou z nedostatku železa. Podobne sa tak môžu dostaviť problémy s vlasmi, najmä nadmerné vypadávanie a lámavosť vlasov. Pri niektorých druhoch anémie sa tiež môže objaviť pálenie jazyka. 

Odporúčame: Vzácna izovalerová acidémia: Aké príznaky má táto genetická porucha?


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 29.03.21 07:07

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok, existujú naozaj rozličné príčiny anémie!

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 29.03.21 11:33

PV
karma
110.00

Chodím pravidelne na preventívne prehliadky. Bohužiaľ aj mne doktorka povedala, že trpím chudokrvnosťou . Predpísala mi magnezium a vitamín B.. Mávam niekedy aj tie príznaky, bolesti hlavy, lámanie nechtov a ryhy na nich , studené končatiny :-(

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 29.03.21 12:23

MS
karma
112.00

Raz som sa vybrala darovať krv ale až tam som zistila, že kvôli anémii nemôžem. Dostala som lieky a krvný obraz sa mi behom niekoľkých týždňov upravil.

 • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 29.03.21 19:46

PP
karma
96.00

Je veľmi dobré poučiť sa z nejakého odborného článku, ale to neznamená, že pri nejakom príznaku si automaticky určíme diagnózu. Vždy je potrebné navštíviť lekára, ktorý jediný môže potvrdiť, či vyvrátiť naše domnienky.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 29.03.21 20:04

KK
karma
124.00

poučný článok

 • 0
Odpovedať

Renáta Gallerová 30.03.21 22:11

RG
karma
108.00

Poučný článok, ani som nevedela, že studené nohy alebo búšenie srdca môžu byť príčinou chudokrvnosti...Budem musieť asi zvýšiť príjem železa a vitamínu B12...

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.04.21 13:16

ZS
karma
100.00

Dobry članok

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Správne čistenie zubov je dôležitejšie, než si myslíte. Objavte tajomstvo s modernou technológiou
Rodina

Správne čistenie zubov je dôležitejšie, než si myslíte. Objavte tajomstvo s modernou technológiou

 • 0
 • 08.09.2022
Film Princezná rebelka nesie krásne posolstvo!
Rodina

Film Princezná rebelka nesie krásne posolstvo!

 • 0
 • 24.07.2022
Hrdinov filmu DC Liga superzvierat si zamilujete!
Voľný čas

Hrdinov filmu DC Liga superzvierat si zamilujete!

 • 0
 • 24.07.2022
TOPlist