Trápi ťa časté krvácanie z nosa? Pozri, čo všetko môže byť príčinou!

Trápi ťa časté krvácanie z nosa? Pozri, čo všetko môže byť príčinou!

S krvácaním z nosa sa aspoň párkrát za život stretne asi každý. Zvyčajne pritom nejde o žiadny vážnejší zdravotný problém. V našej nosnej dutine je množstvo žíl a kapilár, ktoré, okrem iného, slúžia aj na ohrev vdychovaného vzduchu. Ak dôjde k podráždeniu sliznice nosa, môže sa spustiť krv. V takom prípade zvyčajne stačí predkloniť hlavu, použiť studený obklad a chvíľu počkať.

Návšteva lekára väčšinou nie je potrebná. Ak sa však u človeka vyskytuje krvácanie z nosa veľmi často, môže to signalizovať problém. Naše telo nám môže týmto spôsobom dávať najavo, že niečo nie je v poriadku. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo všetko býva príčinou krvácania z nosa a kedy je potrebné zdravotný stav konzultovať s lekárom.

Čo stojí za krvácaním z nosa?

Krvácanie z nosa môže postihnúť akúkoľvek vekovú skupinu. Časté je aj u tehotných žien, u ktorých je príčinou väčšie prekrvenie slizníc, vplyvom hormonálnych zmien. Medzi najčastejšie dôvody krvácania však patrí mechanické podráždenie alebo poškodenie sliznice nosa, napríklad pri úraze. Mnohí jedinci dokonca majú kapiláry príliš krehké a na spustenie krvi postačí i špáranie v nose či silnejšie fúkanie.

Pozri aj: Toto potrebuješ vedieť: Vieš, čo robiť po uštipnutí hadom?

príčiny krvácania z nosa

Zdroj: Shutterstock®

Tento druh krvácania je ďalej sprievodným javom sennej nádchy a iných alergií či respiračných ochorení horných dýchacích ciest. Práve preto sa tento problém u mnohých častejšie vyskytuje počas zimy alebo na jar. Citlivú sliznicu nosa však môže neprimerane podráždiť i suchý vzduch vo vykurovanej miestnosti, prašné alebo chladné prostredie či nadmerné používanie nosových sprejov a kvapiek.

Príčinou opakovaného krvácania z nosa býva aj nedostatok látok, ktoré organizmus potrebuje pre správnu funkciu. Tento problém v prvom rade poukazuje na deficit vitamínu C, ktorý je nápomocný pri obnove krvných ciev. Táto látka podporuje správnu funkciu tkanív a bráni vysúšaniu slizníc. Za častým krvácaním môže stáť i nedostatok minerálnych látok, ako je napríklad železo či vápnik. Ďalšími príčinami sú tiež vysoký krvný tlak a stres.

vážnejšie príčiny krvácavosti z nosa

Zdroj: Shutterstock®

Príčiny môžu byť i vážnejšie

Opakované krvácanie z nosa v mnohých prípadoch spôsobujú lieky, ktoré jedinec pravidelne užíva. Rizikové sú pritom liečivá na riedenie krvi aj proti bolesti. Tento zdravotný problém sa tiež vyskytuje v súvislosti so zápalom prínosných dutín. Pravidelne sa opakujúce krvácanie je niekedy symptómom i hormonálnych porúch či ochorení štítnej žľazy. Oveľa častejšie však poukazuje na choroby, ktoré sú spojené so zníženou zrážanlivosťou krvi.

Môže ísť o ochorenia pečene či obličiek. Taktiež sem zaraďujeme hemofíliu. Ide o geneticky podmienené ochorenie, ktoré je charakteristické poruchou zrážanlivosti krvi. To sa navonok prejavuje chorobnou krvácavosťou a obmedzenou schopnosťou organizmu zastaviť únik krvi. Riziko krvácania zvyšujú aj narušené steny ciev, ktoré nedokážu dostatočne odolávať tlaku, k čomu môže dôjsť v prípade aterosklerózy. Medzi veľmi vážne stavy, ktoré sa prejavujú častým krvácaním z nosa, patrí leukémia a nádorové ochorenia v oblasti ústnej či nosovej dutiny.

konzultácia problému s lekárom

Zdroj: Shutterstock®

Kedy neodkladať návštevu lekára?

Ak sa vám spustí krv z nosa, nie je nutné hneď chytať paniku. Ako sme spomínali vyššie, spozornieť treba v prípade, že sa krvácanie objavuje veľmi často, prípadne je sprevádzané ďalšími symptómami. Krv z nosa by v bežnom prípade mala prestať tiecť do 10 minút. Ak krvácanie pretrváva dlhšie, ako 20 minút, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Lekára kontaktujte aj v prípade veľkej straty krvi alebo ak je krvácanie sprevádzané sťaženým dýchaním, závratmi, bolesťami hlavy či horúčkou.

Nežiadúcim javom sú i veľmi ľahko sa tvoriace modriny. Taktiež neignorujte krvácanie po úraze hlavy. Ak máte podozrenie, že častý únik krvi spôsobujú vaše lieky, prekonzultujte ich užívanie s doktorom. Rovnako mu váš zdravotný problém oznámte v prípade, že máte vysoký krvný tlak, trpíte anémiou alebo máte poruchy zrážanlivosti krvi.

Pozri aj: Rakovina žalúdka: Kto je najviac ohrozený? Tieto príznaky neignoruj!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Varhaníková 29.06.18 12:10

karma
110.00

Môj syn má citlivú sliznicu v nose a už sme to riešili aj užívaním Rutínu a vit. C, ktorý posilňuje steny ciev. Preto nemá odporúčané ani spraye do nosa, lebo môžu sliznicu narúšať. Bratranec mal vážnejší stav, ktorý riešili operačne.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 01.07.18 21:02

karma
115.00

Toto bol problém môjho manžela.Ked ho bolela hlava,užil Paralen a po viacerých dávkach sa mu spúšťala krv z nosa.Ked ho prestal užívať,krvácanie prestalo.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní