Ako doplniť telu životnú energiu? Odpoveď pozná tradičná čínska medicína!

Ako doplniť telu životnú energiu? Odpoveď pozná tradičná čínska medicína!

Nejedna krajina má súbor svojich vlastných receptov tradičnej ľudovej medicíny, ktoré sa využívajú už od nepamäti. Silu prírody jednoducho poznali už naši predkovia a mnohé recepty sa postupne dedili z generácie na generáciu. Dnes si predstavíme jednu rastlinu, ktorá je ako liečivá bylinka súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Tá ju charakterizuje ako silný životabudič a zároveň všeliek na mnohé neduhy. Ako doplniť telu životnú energiu alebo sa zbaviť nejakých zdravotných problémov pomocou jednej bylinky, ktorá u nás nie je až tak známa, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Poznáte rehmániu?

Rehmánia lepkavá, latinsky Rehmannia glutinosa, je vytrvalá rastlina z čeľade gesnériovité, ktorá dorastá do výšky asi 30 centimetrov. Jej domovinou je Ázia, a to najmä niektoré čínske provincie či oblasti stredného Mongolska. Rehmánia je pomerne odolná rastlina, ktorá prežije i mierne zimy a darí sa jej aj v pôdach chudobných na živiny. Charakteristická je tmavohnedým členitým koreňom a väčšími kopijovitými listami, ktoré majú ozubené okraje.

Rehmánia má krásne trúbkovité kvety, ktoré bývajú sčasti žlté a sčasti červené až tmavo purpurové. Na liečebné účely sa však využíva práve podzemná časť rastliny, ktorá sa zbiera zvyčajne na jeseň, kedy obsahuje najvyšší podiel účinných látok. Koreň sa následne opatrne suší a je hojne využívaný najmä v receptúrach čínskej a ajurvédskej medicíny. Na liečebné účely sa dnes rehmánia pestuje nielen v Číne, ale aj v Japonsku, Vietname či ďalších ázijských oblastiach.

Odporúčame: Vieš, ako rozprúdiť lymfu? Je to dôležitejšie, než si myslíš!

koreň rehmánie

Zdroj: Shutterstock®

Ako pôsobí na naše telo?

Rehmánia vo svojom koreni ukrýva množstvo účinných látok, a to napríklad glykozidy, cerebrozidy a rehmaglitín, aminokyseliny či cenné flavonoidy. Liečivá droga z tejto rastliny celkovo posilňuje organizmus a pôsobí omladzujúco a mierne afrodiziakálne. V tradičnej čínskej medicíne je rehmánia bylinkou na doplnenie dôležitej životnej sily a energie. Okrem toho rastlina posilňuje imunitný systém a ukázala sa nápomocná i pri liečbe mnohých neduhov.

Sušený koreň rehmánie lepkavej našiel uplatnenie pri ochoreniach močového ústrojenstva, menštruačných ťažkostiach a problémoch s plodnosťou, ale aj pri zápche či nevoľnostiach. Pomáha i pri nočnom potení a vypadávaní vlasov. Rehmánia prečisťuje pečeň a podporuje jej správnu funkciu. Osožiť môže i pri horúčke, krvácaní či kožných ochoreniach a ranách.

čaj z rehmánie

Zdroj: Shutterstock®

Ako ňou podporiť svoje zdravie?

Rehmániu lepkavú, respektíve jej koreň v sušenej forme, zoženiete v lekárňach, na internete či v špecializovaných predajniach so zdravou výživou a sušenými bylinami. Pri príprave nápoja zo sušenej drogy sa môžete držať postupu na obale produktu, no zvyčajne je odporúčaná dávka 5 až 10 gramov denne. Stanovené množstvo koreňa 10 minút povarte v pol litri vody a odvar podávajte v dvoch dávkach. Doprajte si ho pri poruchách menštruácie či menštruačných kŕčoch, alebo ak vás trápi vysoký krvný tlak, horúčka či iný zdravotný problém, ktorý sme spomínali vyššie.

Nápoj podporuje funkciu metabolizmu, odvádza z tela nadbytočnú vodu a povzbudzuje telo. Z rehmánie sa dá u nás zohnať i tinktúra, ktorá pôsobí podobne ako sušená droga. Pri jej používaní dodržiavajte odporúčané dávkovanie uvedené na obale. Rehmániu sa odporúča používať skôr krátkodobo, a to približne asi 3 až 4 mesiace vkuse. Následne je vhodné dopriať si pauzu.

Pozri aj: Poznáš kalonji semená? Neuveriteľné, no toto dokážu aj s tvojím telom!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 13.09.19 07:43

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé; ďakujem za článok!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní