Ako posilniť imunitný a nervový systém? Tento prírodný liek to zvládne raz-dva!

Ako posilniť imunitný a nervový systém? Tento prírodný liek to zvládne raz-dva!

Poznáte bylinku s názvom šišiak bajkalský? Táto rastlina s krásnymi fialovými kvetmi je známa najmä vďaka svojmu blahodarnému vplyvu na imunitný i nervový systém človeka. Dokáže podporiť odolnosť organizmu aj potláčať nervové napätie. Okrem toho má množstvo ďalších účinkov, ktoré ocenia mnohí z nás. Objavte liečivú silu tejto bylinky v nasledujúcom článku. Prezradíme vám, ako vďaka šišiaku podporíte nielen svoj nervový systém a obranyschopnosť!

Poznáte šišiak?

Šišiak bajkalský je trváca liečivá bylina z čeľade hluchavkovité. Táto cudzokrajná rastlina má svoj pôvod v Ázii, a to najmä v Číne či oblastiach Bajkalu. Je súčasťou tradičnej čínskej, ruskej či dokonca indickej ľudovej medicíny. V súčasnosti je šišiak rozšírený na mnohých miestach po celom svete. Dorastá do výšky okolo 30 až 60 centimetrov a obľubuje najmä slnečné stanovištia a suchšie, pokojne i kamenisté pôdy. Šišiak je charakteristický štvorhrannou bohato vetvenou stonkou a listami kopijovitého tvaru. Jeho koreň je hrubší, zvonka hnedý a vo vnútri žltkastý. Kvety sa objavujú počas leta a majú modrú až purpurovo fialovú farbu. Na liečebné účely sa zberá koreň aj kvitnúca vňať šišiaka bajkalského.

Pozri aj: Čím je výnimočná čierna himalájska soľ? Toto dokáže s telom!

účinky šišáka bajkalského

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú jeho účinky na organizmus?

Šišiak bajkalský v sebe ukrýva množstvo cenný látok, vďaka ktorým má blahodarný vplyv na mnohé časti ľudského tela. Je zdrojom antioxidantov a flavonoidov, minerálnych látok, trieslovín, saponínov aj organických kyselín. Táto rastlinka má antiseptické i detoxikačné účinky a výrazne podporuje prečistenie celého tela od toxínov a odpadových látok. Známa je však vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na imunitný systém človeka. Prirodzene totiž zlepšuje obranyschopnosť organizmu.

Okrem toho napomáha aj pri tráviacich ťažkostiach či vysokom krvnom tlaku. Ďalšou známou vlastnosťou šišiaka bajkalského je jeho blahodarný vplyv na nervový systém človeka. Táto bylina zmierňuje nervové napätie a napomáha telu lepšie zvládať stres, únavu, nervozitu a celkovú psychickú záťaž. Rovnako podporuje dobrý a kvalitný spánok i sústredenosť a upokojuje myseľ. Užitočná je pri nespavosti aj neurózach. Šišiak tiež môže byť účinný pri migrénach či dokonca silných menštruačných kŕčoch.

čaj zo šišáka bajkalského

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho správne užívať?

Sušenú vňať alebo koreň šišiaka bajkalského zoženiete na internete, v lekárňach aj špecializovaných predajniach so zdravou výživou. Z oboch častí rastliny si môžete veľmi ľahko a rýchlo pripraviť liečivý čaj. Zvyčajne stačí jedna malá lyžička sušenej drogy na 250 ml vriacej vody. Zápar nechajte lúhovať okolo 15 minút a sceďte. Denne si pri vyššie popísaných zdravotných ťažkostiach môžete dopriať 2 až 3 šálky šišiakového nápoja.

Pri tejto bylinke si však dávajte pozor na dodržiavanie odporúčaného dávkovania, čo je maximálne 10 g sušenej drogy denne. V lekárni či na internete sa rovnako môžete poobzerať po tinktúre zo šišiaka bajkalského. Tá je rovnako účinná pri strese a nadmernej vyčerpanosti organizmu. Zlepšuje sústredenie a podporuje dobrý spánok. Pri užívaní tinktúry sa vždy držte dávkovania, ktoré je uvedené na obale produktu či v príbalovom letáčiku. Nakoniec ešte spomenieme, že používanie tejto rastliny nie je vhodné pre tehotné ženy!

Odporúčame: Afektívne záchvaty u detí: Vieš, čo je ich najčastejšou príčinou?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 29.04.19 07:03

ĽŠ
karma
100.00

Šišiak nepoznám, ďakujem za článok!

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 29.04.19 09:20

MM
karma
100.00

rada by som si zasadila túto rastlinu na záhrade, kde ale zohnať semienka

  • 1
Odpovedať

Anna Kristova 29.04.19 09:53

AK
karma
100.00

o tejto rastline počujem po prvý raz

  • 2
Odpovedať

Lucia Kobíková 29.04.19 19:57

LK
karma
100.00

Bylinky ma zaujímajú, tento článok ma potešil :)

  • 2
Odpovedať

Marika Michálková 29.04.19 21:22

MM
karma
107.00

Túto rastlinu som nepoznala

  • 1
Odpovedať

Jana Tonhauserová 30.04.19 10:51

karma
104.00

Zase sme sa dozvedeli niečo nové , dakujeme za článok

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 21.05.19 10:27

JK
karma
100.00

Zas som sa dozvedela niečo nové a túto bylinku nepoznám

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní