Ako sa prejavuje brušný týfus? Zisti, čo ho spôsobuje a ako sa lieči!

Ako sa prejavuje brušný týfus? Zisti, čo ho spôsobuje a ako sa lieči!

  • Zdieľaj:
 • 0

Baktérie by sme mohli v jednoduchosti rozdeliť na tie, ktoré sú neškodné či užitočné a potom na tie, ktoré môžu nášmu telu škodiť a spôsobovať aj nemalé zdravotné ťažkosti. Mnohé baktérie žijú i v našom tele a pre správnu funkciu organizmus sú nevyhnutné. Obrovské množstvo sa ich nachádza hlavne v zažívacom trakte človeka. A čo tie druhé baktérie, s ktorými by sme najradšej do kontaktu ani neprišli? Tie môžu spôsobovať mnohé ochorenia, príkladom je salmonelóza, záškrt, tetanus či borelióza. Do tejto kategórie patrí aj brušný týfus, o ktorom si dnes povieme niečo viac. Ktorá baktéria toto ochorenie spôsobuje, ako sa prejavuje a lieči?

Čo spôsobuje brušný týfus?

Brušný týfus predstavuje infekčné horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje tráviaci trakt človeka. Bežne je táto choroba označovaná ako brušná horúčka. Jej pôvodcom je baktéria Salmonella enterica, ktorá spôsobuje spomínanú salmonelózu, no konkrétne jej sérotyp typhi. Je patogénny iba pre človeka. Táto baktéria je odolná voči mrazom, no pri vyšších teplotách zakrátko hynie. Zdrojom nákazy je chorý jedinec, prípadne bacilonosič alebo aj stolica infikovaného jedinca. Človek sa môže nakaziť priamym stykom so zdrojom nákazy a taktiež cez kontaminovanú vodu, potraviny či predmety. 

Baktérie sa do tela dostávajú cez tráviaci trakt, hromadia sa v tenkom čreve, produkujú toxíny a spôsobujú zdravotné ťažkosti. U nás sa brušný týfus vyskytuje skôr zriedkavejšie, no častejší je v chudobnejších krajinách a oblastiach s nižšou úrovňou hygieny, v krajinách s teplým podnebím či s vysokou koncentráciou obyvateľstva. Prípady brušného týfusu možno hľadať v krajinách Strednej a Južnej Ameriky, v niektorých ázijských oblastiach, napríklad v Indii, taktiež v Egypte či Turecku. Rizikovým faktorom pre rozvoj ochorenia je tak hlavne cestovanie do daných oblastí a zároveň riziko zvyšujú zlé hygienické návyky jedinca.

Odporúčame: Kasia sennová: Zisti, s akými neduhmi ti pomôžu jej liečivé listy!

prejavy brušného týfusu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú charakteristické príznaky?

Inkubačný čas, čiže čas od nákazy po rozvoj príznakov a prepuknutie choroby, je v prípade brušného týfusu v priemere asi 14 dní. Príznaky sa však môžu objaviť v rozmedzí od jedného do viac ako troch týždňov. Spočiatku môžu byť príznaky len nešpecifické. Charakteristicky dochádza k schodovitému zvyšovaniu telesnej teploty a neskôr sa telesná teplota jedinca ustáli na vysokých hodnotách. Pridať sa môže bolesť hlavy či svalstva, nechutenstvo i nadmerná únava, pričom ochorenie môže byť kvôli svojím príznakom ľahko zamenené s  chrípkovým stavom. Postupne sa pridávajú hlavne rôzne tráviace ťažkosti, napríklad nevoľnosti či zvracanie, zápcha, pocity nafúknutia brucha aj bolesti v brušnej oblasti.

Častým prejavom je aj povlak na jazyku, ktorý má tvar písmena V. Taktiež sa môže objaviť bledoružová vyrážka na bruchu či hrudi. Ochorenie môže spôsobiť zväčšenie pečene či sleziny. Hlavne pri neliečení či nesprávnej liečbe sa môžu rozvinúť mnohé ďalšie sprievodné príznaky. Hrozí spomalenie srdcovej činnosti a ďalšie srdcové či dýchacie ťažkosti i strata telesnej hmotnosti. Brušný týfus však má viacero foriem. Niekedy má ochorenie ľahký priebeh, pričom sa nevyskytujú u jedinca žiadne komplikácie. Pri ťažkej forme však postihnutému hrozia vysoké horúčky, sepsa až ohrozenie života. 

prevencia brušného týfusu

Zdroj: Shutterstock®

Aká je liečba?

Brušný týfus je vážne ochorenie, ktorého liečbu nemožno podceňovať. Pri neliečení, nesprávnej liečbe či ťažkých formách ochorenia existuje riziko ohrozenia života pacienta. Okrem toho môže dôjsť k rozvoju mnohých komplikácií. Reč je hlavne o prederavení tenkého čreva a vytečení jeho obsahu do brušnej dutiny. Ďalšími komplikáciami sú krvácanie do čriev aj zápal žlčníka, pľúc alebo žíl. Pri diagnostike sa sledujú konkrétne príznaky pacienta a zisťuje sa možný kontakt so zdrojom nákazy, napríklad pri pobyte v rizikovej oblasti. Spravidla je potrebné vyšetriť krv, moč či stolicu. Keď sa ochorenie potvrdí, lekár stanoví vhodnú liečbu. Skorá diagnostika a následne dobre nastavená liečba zvyčajne zmiernia priebeh ochorenia a zabezpečia skoré vyliečenie. Pacientovi sa podávajú antibiotiká a je spravidla potrebná hospitalizácia na infekčnom oddelení, a to kvôli eliminácii rizika nákazy.

Možné je podávať lieky proti bolesti a na tlmenie horúčok, prípadne sa riešia ďalšie vzniknuté komplikácie. Potrebný je oddych na lôžku, úprava stravy a dostatočný pitný režim. Vďaka správnej liečbe sa zdravotný stav pacienta môže už po týždni zlepšovať. Aj po vyliečení je však jedinec sledovaný, aby sa odhalilo prípadné bacilonosičstvo. Pri brušnom týfuse je potrebné myslieť hlavne na prevenciu ochorenia. Pred cestovaním do rizikových ochorení je možné podstúpiť očkovanie, ktoré prebieha perorálne alebo injekčne. Vhodné je poradiť sa s lekárom. Okrem toho je nevyhnutné, napríklad pri cestovaní, dodržiavať hlavné hygienické zásady. Jedinec by nemal zabúdať na umývanie rúk aj jedla pred konzumáciou, tiež výber vhodnej pitnej vody či tepelnú úpravu potravín.

Odporúčame: Ignorovať prejavy syfilisu sa nevypláca: Môže sa to skončiť zle


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Značka Balenciaga opäť prekvapila: Cena tašky, ktorá vyzerá ako balík zemiakových lupienkov ťa prekvapí!
Inšpirácie

Značka Balenciaga opäť prekvapila: Cena tašky, ktorá vyzerá ako balík zemiakových lupienkov ťa prekvapí!

 • 1
 • 18.10.2022
Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin
Zdravie

Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin

 • 4
 • 04.12.2022
Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!
Voľný čas

Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!

 • 0
 • 23.01.2023