Alergia na zvieratá: Neriskuj ani s tými bez srsti!

Alergia na zvieratá: Neriskuj ani s tými bez srsti!

Alergia na zvieratá, ako všetci vieme, je mimoriadne nepríjemná, no najmä obmedzujúca vec. Môžete akokoľvek túžiť vlastniť štvornohého miláčika, ale vaše zdravie vám to jednoducho nedovolí. A vedzte, že alergia na zvieratá je skutočne časté ochorenie, pričom až v 80% prípadov je to genetická záležitosť. Pozreli sme sa preto bližšie na to, čo to vlastne znamená – žiť s alergiou na zvieratá.

Hneď na úvod sa však pozrime na to, čo treba rozumieť pod slovom alergia. V zásade ide o poruchu imunitného systému, ktorá zapríčiňuje chronickú zápalovú reakciu na sliznici alebo na koži. Ak hovoríme konkrétne o alergii na zvieratá, alergénom sú tu čiastočky, ktoré sa zo zvierat uvoľňujú do ovzdušia. Sú prítomné predovšetkým vo výlučkoch zvierat – slinách, moči, pote, výkaloch, srsti aj krvi.

Pozoruhodné je, že alergiu spôsobujú aj zvieratá bez srsti. Ak vás teda kamarátka ubezpečila, že tá špeciálna „antialergická“ mačka bez srsti alebo extra vyšľachtený psík „naháč“ bude pre vás ako alergičku skvelá voľba, nuž, nebude.

Neprehliadni: Natrhaj si brezové lístky a dopraj telu jarný detox!

alergia na mačky

Zdroj: Shutterstock®

Žiadne kompromisy tu neexistujú

Aj v prípade, že ste alergické na zvieratá, no vaše ratolesti rok čo rok píšu Ježiškovi prosbu o živé zvieratko, nebuďte tým obetným baránkom, pretože sa vám to nepekne vypomstí. Nielenže budete trpieť sústavnými alergickými reakciami, ešte sa budú tieto vaše ťažkosti aj postupne zhoršovať. Vtedy sa k týmto problémom zvykne pridružiť aj astma a nie, nespoliehajte sa na to, že môžete alergiu na zvieratá potláčať tabletkami a pritom sa veselo „mojkať“ s milovaným maltezáčikom. Nepomôže, žiaľ, ani pravidelné vysávanie či dezinfikovanie domácnosti.

alergia na srsť

Zdroj: Shutterstock®

Rozhodne nechceme šíriť paniku, no nezabúdajte na to, že silné alergické reakcie vedia v najhorších prípadoch končiť aj smrťou. Tu jednoducho žiadne kompromisy neexistujú. Hoci život so zvieratkom je veselší a rozhodne pestrejší, vedzte, že zvieracie alergény patria medzi tie najagresívnejšie. Majú schopnosť udržovať sa na povrchu nábytku, kobercov, záclon, predmetov, oblečenia, jednoducho všetkého, čo je súčasťou domácnosti.

Ak alergiou na zvieratá trpíte aj vy, vôbec nemusíte prísť do priameho kontaktu so zvieraťom, úplne vám postačí krátky pobyt na mieste, kde sa zviera bežne zdržuje a alergická reakcia je na svete. Dokonca niekedy stačí kontakt s človekom, ktorý zviera chová. Nuž, zvieracie alergény majú naozaj veľkú silu. 

Pozri aj: Ako správne pripraviť zeleninu? Týchto chýb sa vyvaruj!

deti a zvieratá v dome

Zdroj: Shutterstock®

Alergia na zvieratá ako vec genetiky

Už sme spomenuli, že alergia na zvieratá je vecou genetiky, preto, ak touto alergiou trpíte vy, je až 50%-ná pravdepodobnosť, že ju zdedí aj vaše dieťa. Ak je alergikom aj váš partner, potom sa váš potomok tomuto problému, s najväčšou pravdepodobnosťou, nevyhne. A ako sa vlastne alergia na zvieratá prejavuje? Príznaky sú pomerne totožné s inými druhmi alergií: kýchanie, upchatý nos, sťažené dýchanie, svrbenie očí, prípadne aj kožné problémy. Zdrojom najagresívnejších alergénov sú mačky, bez ohľadu na rasu, ďalej hlodavce, ako škrečkovia, králiky alebo morčatá a následne psy, predovšetkým rasy, ako boxer, fúzač a jazvečík.

zvieracie alergény

Zdroj: Shutterstock®

Výrazným zdrojom zvieracích alergénov sú tiež vtáky a dokonca aj kone. Šokujúce však je, že ani akváriá nie sú dostatočne bezpečné, hlavne ak nebývajú pravidelne čistené. Vtedy v nich vznikajú plesne, čo je len krôčik k podnieteniu alergie. Na záver ešte jedna zaujímavosť. Zistilo sa, že náchylnejší na alergiu na zvieratá sú ľudia, žijúci v meste, so sedavým zamestnaním a klimatizovanou kanceláriou, bez obľuby v športe a s nezdravými stravovacími návykmi.

Našli ste sa? V tom prípade dočítajte tento článok a s jablkom v ruke sa vyberte na prechádzku (aspoň do parku). :-)

- Anketa

TRÁPI VÁS ALERGIA NA ZVIERATÁ?

Odpovedalo 215 ľudí  

Áno, je to môj prípad
21%
Nie, toto sa mi našťastie vyhlo
79%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 10.04.18 08:13

ĽŠ
karma
100.00

Našťastie môj prípad to nie je, žiaľ, poznám zopár ľudí, ktorí sa tomuto problému nevyhli a nie je to nič príjemné.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 10.04.18 22:02

karma
113.00

Nemám alergiu na zvieratá.Doma sme mali psíkov,škrečka,morské prasiatko,andulky aj akváriá.Našťastie nikto z mojej rodiny nie je alergik.

  • 0
Odpovedať

kristýna ryglová 30.09.20 19:22

KR
karma
-1.00

My chováme králiky vonku v králikárni, pretože je manžel alergický. Nedokážem si predstaviť, že by sme ich mali mať doma. Okolo klietky by bol neustále neporiadok a to nehovoriac o zápachu. Smozřejmě, že králikáreň čistím, ale to by som nesmela robiť nič iné.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní