Ateroskleróza je postrachom pre naše cievy. Ako sa pred ňou chrániť?

Ateroskleróza je postrachom pre naše cievy. Ako sa pred ňou chrániť?

  • Zdieľaj:
 • 7

Ateroskleróza patrí medzi civilizačné ochorenia, ktoré v súčasnej dobe postihujú čoraz mladších jedincov. Najčastejšie narúša veľké a stredne veľké tepny a má veľmi dlhý priebeh. V začiatku nemusí postihnutý pociťovať žiadne príznaky, no v neskorších štádiách sa môže vyskytnúť množstvo zdravotných problémov. Prinášame vám tie najdôležitejšie informácie o tejto zákernej chorobe. Dozviete sa, ako sa ateroskleróza prejavuje aj aká je prevencia tohto ochorenia.

O aké ochorenie ide?

Ateroskleróza je ochorenie, postihujúce tepny človeka. Ohrozené pritom môžu byť rozličné druhy ciev, napríklad mozgové cievy, tepny v dolných končatinách alebo dokonca aorta. Na začiatku rozvoja tohto ochorenia dochádza k poškodeniu vnútornej výstelky steny ciev. V takto narušených miestach sa následne ukladajú tukové látky, napríklad cholesterol. To zapríčiňuje postupné zužovanie vnútorného priemeru tepien, čo má negatívny dopad najmä na prietok krvi.

Okrem toho, že môže dochádzať napríklad k tvorbe krvných zrazenín, nastáva i nedostatočné okysličovanie a zásobovanie buniek a tkanív krvou. Ateroskleróza sa vyvíja veľmi dlhú dobu, pričom postupom času zvyčajne ovplyvňuje funkciu celého organizmu. V prípade, že je slabo prekrvovaný srdcový sval, môže dôjsť k rozvoju ischemickej choroby srdca. Ak dochádza k zužovaniu mozgových ciev, výsledkom môže byť zase zhoršená činnosť centrálnej nervovej sústavy.

Odporúčame: Toto potrebuješ ovládať: Ako predísť mikrospánku a únave za volantom?

vznik aterosklerózy

Zdroj: Shutterstock®

Niektoré rizikové faktory ochorenia sa dajú ovplyvniť

V minulosti sa táto choroba považovala za degeneratívne ochorenie, ktoré sa bežne vyskytuje u starších jedincov. Hoci ani v súčasnosti nie sú úplne známe príčiny aterosklerózy, vieme o mnohých rizikových faktoroch, ktoré sa podieľajú na vzniku tejto choroby. Vo všeobecnosti ich pritom vieme rozdeliť na ovplyvniteľné a neovplyvniteľné. Ovplyvniteľné rizikové faktory sú tie, ktoré sa dajú eliminovať zdravým životným štýlom či vhodnou liečbou.

Proces vzniku aterosklerózy výrazne urýchľuje vysoká hladina lipidov v krvi aj porucha metabolizmu týchto látok. Viac ohrození sú fajčiari aj osoby s nadváhou alebo obezitou. Cievy taktiež poškodzuje vysoký krvný tlak. Rovnako nepriaznivo na ne vplýva dlhodobý stres a nedostatok pohybu. Niektoré rizikové faktory aterosklerózy však ovplyvniť nevieme. Zaraďujeme medzi ne najmä dedičnú predispozíciu, ale aj vek či pohlavie. Toto ochorenie častejšie postihuje starších jedincov, pričom v strednom veku sú pacientmi vo vyššej miere muži.

prejavy aterosklerózy

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy aterosklerózy sú rôzne

Ateroskleróza sa zvyčajne v prvotných štádiách vôbec neprejavuje. Priemer ciev sa postupne zmenšuje a zásobovanie krvou je značne zhoršené, čo však postihnutý nemusí pociťovať. Kôrnatenie ciev totiž môže takto prebiehať i celé roky. Rozličné príznaky sa začínajú prejavovať až v neskorších štádiách, kedy dochádza k poškodeniu orgánov. V organizme tak nastávajú zmeny, ktoré sú často nezvratné.

Prejavy aterosklerózy sa pritom odlišujú podľa toho, kde a na akom veľkom úseku je tepna poškodená. Ak problém nastal napríklad v mozgových tepnách, môže dôjsť k psychickým zmenám. Časté sú i poruchy pamäti. Postihnutie tepien v oku zase narušuje zásobovanie zrakového nervu, čo môže viesť k zhoršenému videniu až slepote. Pri zasiahnutí tepien dolných končatín jedinec pociťuje bolesť a je náchylnejší na poranenia, ktoré sa následne ťažšie hoja.

prevencia aterosklerózy

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia je skutočne dôležitá

Ak dôjde pri ateroskleróze k akútnemu zúženiu cievy, prípadne k jej upchatiu, vzniká život ohrozujúci stav. Keďže sa toto ochorenie zvyčajne v počiatočných štádiách ani neprejavuje a k jeho diagnostike často dochádza neskoro, je veľmi dôležité dbať na prevenciu. Tá v sebe zahŕňa elimináciu všetkých rizikových faktorov, ktorým sme sa venovali vyššie. Dôležité sú pritom správne stravovacie návyky. Jedálniček by mal byť pestrý, plný zeleniny aj ovocia. Potrebné je sledovať množstvo prijatých tukov.

Súčasťou stravy by mali byť najmä zdravé tuky, napríklad nenasýtené mastné kyseliny. K zdravej strave by sa mal pridať dostatok pohybu. Telo pritom ocení aj pol hodinu rýchlejšej chôdze denne. Skoncovaním s cigaretami sa znižuje nielen riziko vzniku aterosklerózy, ale aj mnohých ďalších chorôb. Rovnako je vhodné eliminovať nadmerné požívanie alkoholu. Nevyhnutné je tiež čo najviac eliminovať stresové situácie, prípadne sa naučiť lepšie zvládať stres.

Odporúčame: Saturejka záhradná: Pozri, ktoré neduhy ti pomôže rýchlo odstrániť!


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 22.06.18 07:52

ĽŠ
karma
100.00

Prevencia je skutočne dôležitá, aj keď dedičnú predispozíciu, ale aj vek či pohlavie ovplyvniť nevieme.

 • 2
Odpovedať

Anna Kristova 22.06.18 10:20

AK
karma
100.00

Hlavne zdravé tuky a ovocie zelenia a máme vyhrané

 • 1
Odpovedať

Zoran Majkovic 22.06.18 19:35

ZM
karma
87.00

Nevieme ? Ale vieme ! A dlho to vieme ! Je za tym geneticka porucha, ktora nam ludom brani vyrobit si vitamin C ! Nikto nevie, preco si C-cko dokazu vyrobit vsetky cicavce, vtaky ... ale clovek nie ! Pritom C vitamin je (okrem ineho) nevyhnutny pri tvorbe kolagenu - latky, ktora drzi telo "pokope". Ak je C-vitaminu malo, potom je tvorba kolagenu obmedzena a/alebo ma nedostatocnu kvalitu. Dokazom / dosledkom su strie a/alebo rozchadzajuce sa, neporiadne zhojene jazvy ! Samozrejme prejavi sa to aj na tepnach - su malo pevne, netesne a telo to riesi upchavanim dier cholesterolom !

 • 3
Odpovedať

Mária Maxianová 22.06.18 19:42

MM
karma
100.00

mám obavy z takýchto chorôb, radšej ani na ne nemyslím, horšie, keď sa objavia

 • 1
Odpovedať

Mária Liščinská 23.06.18 01:21

karma
132.00

Všetko v konečnom dôsledku (s výnimkou dedičnosti) súvisí so ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM. Nech už ide o stravovanie, príjem tekutín, pohyb, požívanie alkoholu a príjem nikotínu z cigariet... všetko má svoje pre-aj proti.

 • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 23.06.18 19:37

JP
karma
100.00

veľakrát sa hovorí o genetickej poruche, ale veľa krát sa dáva do úzadia aj to, že zmena na zdravý životný štýl vie uškodiť. Preto odporúčam robiť všetko pod dohľadom. Pri zmene zo dňa na deň kedy som upravila stravu a papala veľa zeleniny a ovocia, zdravé mäsko, vynechala cukry a sladké nasadila som športové aktivity badminton a plávanie sa moje telo zachovalo zvláštne a formou metabolickej poruchy. Veľa vitamínu K mi spôsoboilo zahustenie krvi a tvorby trombov až som skončila s pľúcnou embóliou v nemocnici. Kilá šli dole čo bolo fajn, cítila som sa super ale liečim sa už druhým rokom a možno doživotne. Netreba všetko preháňať a treba robiť s mierou

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.06.18 18:50

JK
karma
100.00

Čoraz častejšie postihuje mladšie ročníky

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní