Baktérie v jedle: Z ktorých potravín ti môže byť poriadne zle?

Baktérie v jedle: Z ktorých potravín ti môže byť poriadne zle?

Stáva sa pomerne často, že v médiách zachytíme sťahovanie určitého produktu z predajných pultov. Aj keď to možno vždy nie je na Slovensku, veľmi ľahko sa takáto potravina môže dostať aj ku nám a preto by sme mali tieto správy brať s absolútnou vážnosťou. Baktérie v jedle totiž spôsobujú, že namiesto toho, aby si ľudia z jedla užívali pôžitok, presedia niekoľko dní na toalete, prípadne sa dostanú až na nemocničné lôžko či do súkromnej karantény. Otravy jedlom sú naozaj veľmi časté a preto je dobré vedieť, na ktoré potraviny by ste si mali dať väčší pozor.

Inšpiruj sa: Ako poraziť jojo efekt? Drž sa týchto 5 zásad a kilá sa už nevrátia!

prečo si dať pozor na surové mäso

Zdroj: Shutterstock®

Surové mäso

Hneď prvým adeptom, ktorý môže do vášho tela vniesť nepríjemnú baktériu, je mäso, obzvlášť kuracie, hovädzie, morčacie a bravčové. Asi sa zhodneme, že presne toto sú druhy mäsa, ktoré aj najčastejšie konzumujeme. Aby sme sa vyhli tomu, že z nás urobí baktéria z mäsa chodiacu mŕtvolu, pripravujme ho správne. Vyhýbajte sa najmä surovej a nedovarenej hydine. Ak vidíte, že sa kura poriadne neprepieklo, radšej ho vráťte späť na pekáč, je to tak istejšie.

Najobávanejšou baktériou mäsa je E.coli, ktorá spôsobuje človeku nemalé črevné problémy. Preto, ak neviete, odkiaľ mäso pochádza, radšej si ten medium steak odpustite a spravte si ho well done. Niekedy je menej viac! E.coli, salmonelóza a podobné ochorenia tak u vás nebudú mať šancu.

Čerstvá zelenina

Keď vás mama alebo babka odmalička učila, že všetko ovocie a zeleninku treba pred konzumáciou umyť, mala pravdu. V dnešnom bakteriálnom svete to platí niekoľkonásobne. Čerstvé ovocie a zelenina predsa prišli z niekoho záhrady a v jej blízkosti sa môžu pásť kravy a iné prenášače baktérií. Preto zeleninu a ovocie poriadne umyte, ak ich idete jesť surové. Odborníci však odporúčajú radšej tepelné spracovanie čerstvej zeleniny, kedy je riziko nákazy takmer nulové.

baktérie vo vajciach

Zdroj: Shutterstock®

Mliečne výrobky a vajcia

O tejto kategórii ste zrejme vedeli aj bez toho, aby sme vám ju museli pripomínať. Opakovanie je matka múdrosti a mliečne výrobky z nepasterizovaného mlieka môžu niesť baktériu Salmonella, E.coli, listéria a iné, ktoré vám môžu spôsobiť črevné problémy. Pozor si dávajte aj na čerstvé syry, aj keď sú z pasterizovaného mlieka, ako je syr brie, feta a vyhýbajte sa aj čerstvým jogurtom, ktorých pôvod nepoznáte.

V tejto kategórii spomenieme aj vajcia. Odporúča sa nejesť ich surové a nedovarené, už vôbec nie, ak sa vám nezdá ich vôňa alebo ak bola škrupinka narušená. Ušetríte si tak nepríjemnú salmonelózu, z ktorej sa nemusíte dostať niekoľko týždňov.

ako spoznať dobré slávky

Zdroj: Shutterstock®

Morské plody

Poslednou rizikovou kategóriou, ktorá je veľmi aktuálna najmä teraz v čase prímorských dovoleniek, sú morské plody alias „potvory z moře vytažený”. Odporúča sa ich kozumovať len naozaj čerstvé a teda zo zdroja, o ktorom viete, že ich z mora vytiahol práve v ten deň a po celý  deň sa o plody aj staral - mal ich na ľade. Ak sa vám reštaurácia nezdá, radšej sa jedlám s plodmi vyhnite. Zo zlých morských plodov bývajú črevné koliky veľmi často.

Najrizikovejšou skupinou sú čerstvé slávky, ktoré často nesú baktérie, spôsobujúce nepríjemné žalúdočné problémy. Nikdy nekonzumujte zatvorené slávky, slávky, ktoré mierne páchnu a majú čudnú farbu, inak riskujete dovolenku na záchode vášho prímorského apartmánu.

Neprehliadni: Záder na nechtoch? Môže to byť celkom nebezpečné!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 02.09.18 09:35

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobrý článok, je dobré vedieť, na ktoré potraviny by sme si mali dať väčší pozor.

  • -1
Odpovedať

Soňa Krátka 02.09.18 19:45

SK
karma
114.00

o morských plodoch by som veru vedele rozprávať, mám zážitky a veru nie dobré, tak sa im radšej vyhýbam

  • 0
Odpovedať

Jana Dz 23.09.18 16:41

JD
karma
108.00

surove maso ani morske plody nemam v oblube, takze sa im viem celkom dobre vyvarovat, co sa tyka ostatnych asi clovek nikdy nevie..

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 27.09.18 17:09

karma
127.00

mal som žiaľ zlú skúsenosť, nakazil som sa z kuriacieho mäsa z obedového menu. už tam nechodím jesť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní