Cholín: Túto látku potrebujeme všetci. Kde ju nájdeme?

Cholín: Túto látku potrebujeme všetci. Kde ju nájdeme?

  • Zdieľaj:
 • 6

Aby bol človek zdravý, potrebuje prijímať dostatočnú dávku všetkých živín, vitamínov, minerálnych látok či stopových prvkov.

Veľmi dôležitou látkou pre ľudský organizmus je aj cholín. Má totiž vplyv na nervovú sústavu a podporuje schopnosť sústrediť sa. Cholín chráni človeka pred stresom, a dokonca napomáha upokojovať spánok.

Jeho nedostatok môže v organizme spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti. Zistite, prečo je cholín taký dôležitý, a ktoré potraviny sú jeho zdrojmi.

Prečo cholín potrebujeme?

Cholín je bioaktívna látka, ktorá je súčasťou acetylcholínu vplývajúceho na činnosť nervového systému a svalov. Zaradiť ho môžeme spolu s karnozínom či inozitolom pod pomenovanie vitamín B8. Všetky tieto látky nie sú pravými ľudskými  vitamínmi, no i napriek tomu boli pridelené pod vitamíny skupiny B. Ide skôr o akési vitagény, ktoré majú pre organizmus význam aj ako stavebné a energetické zdroje. Priemerný denný príjem cholínu by mal byť okolo 450 mg, ale vhodné je prijímať 1 až 3 gramy tejto látky denne.

Dostatočné množstvo cholínu v tele zlepšuje pamäťové funkcie, podporuje u človeka schopnosť sústrediť sa a zlepšuje koncentráciu. Taktiež obmedzuje nežiadúce stavy, ako podráždenosť, náladovosť či stres. Dokonca napomáha redukovať cholesterol a v pečeni uľahčovať detoxikáciu toxických látok. Jeho nedostatok môže viesť k vysokým hladinám cholesterolu a vysokému krvnému tlaku, poruchám pamäti, nesústredenosti či k zhoršeniu svalovej koordinácie. Predávkovanie cholínom nebolo zistené. Jeho dlhodobý nadbytok v tele však môže zapríčiniť bolesť svalov či zapáchanie potu.

Pozri aj: Neuveriteľné zistenie: Páperové prikrývky (ne)škodia nášmu zdraviu!

listová zelenina a pšeničné klíčky

Zdroj: Shutterstock®

Najlepšie zdroje cholínu:

1. Zelená listová zelenina

Pri správnej výžive by sa nemalo stávať, že telo trpí nedostatkom cholínu. V prírode totiž existuje množstvo zdrojov. Cholín napríklad doplníte akoukoľvek listovou zeleninou. V 100 gramoch hlávkového šalátu nájdete okolo 15 mg, v keli približne 50 mg a v čínskej kapuste do 10 mg tejto látky. Okrem toho listová zelenina predstavuje zdroj veľkého množstva vitamínov a celého radu minerálov.

2. Pšeničné klíčky

Niekoľkonásobne vyššie dávky cholínu sa ukrývajú v pšeničných klíčkoch. Tie síce nejeme v tak vysokých množstvách, no i malá dávka zabezpečí tučný prísun dôležitej látky. Sto gramov klíčkov totiž obsahuje cez 2500 mg cholínu. Skúste si z nich trochu nasypať, napríklad na šalát z listovej zeleniny.

arašidy a pečeň

Zdroj: Shutterstock®

3. Arašidy

Plné cholínu sú aj arašidy. Stogramová porcia ukrýva cez 1000 mg spomínanej látky. Okrem toho sú arašidy plné omega 3 a 6 mastných kyselín, kyseliny listovej, vitamínu E, selénu, železa či horčíka. Zdroj cholínu však predstavujú aj ďalšie druhy orechov, napríklad chutné pistácie.

4. Pečeň

V 100 gramoch pečeni môžeme nájsť v priemere okolo 800 mg cholínu. Záleží na tom, či si na tanier naservírujeme kuraciu alebo bravčovú pečeň. Tieto vnútornosti sú navyše dobrým zdrojom železa, fosforu a horčíka, aminokyselín, enzýmov a vitamínov.

žĺtka a strukoviny

Zdroj: Shutterstock®

5. Žĺtka

Vajíčka patria v rôznych domácnostiach snáď medzi tie najpoužívanejšie suroviny. Preto je výbornou správou, že ich žĺtok je taktiež zdrojom cholínu. Stogramová porcia vaječného žĺtku obsahuje pokojne až cez 500 mg dôležitej látky. Praženica na raňajky je teda ideálny spôsob, ako svoje telo zásobovať cholínom.

6. Strukoviny

Strukoviny sú s obsahom cholínu na tom podobne ako zelenina. Obe kategórie potravín majú síce o niečo nižšie dávky dôležitej látky, no zato by mali tvoriť značnú časť nášho jedálnička. To znamená, že do tela sa aj napriek tomu dostane nielen dostatok cholínu, ale aj ďalších vitamínov a minerálov. Strukoviny sú tiež bohaté na bielkoviny a vlákninu.

Bude ťa zaujímať: Vianočné korenie: Tieto nesmú u teba chýbať! Používaš ich?


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 11.12.17 08:44

SK
karma
113.00

práve dnes idem robiť k obedíku kuracie pečienky...

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 11.12.17 11:44

MC
karma
109.00

arašidy aj zelené šaláty máme v jedalníčku , pečienke z dnešných veľkochovov sa vyhýbam.

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 11.12.17 16:20

MF
karma
106.00

zaujímavé čítanie, pečienku inak zbožňujem :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 11.12.17 17:29

MM
karma
106.00

ako vždy, základom je pestrá strava

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 17.12.17 18:21

AK
karma
100.00

oriešky zbožňujem

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 28.03.18 21:49

JK
karma
100.00

Všetko toto mám rada a papám no že je aj cholín to čítam prvý krát

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najstarší otcovia v Hollywoode: Neuveríš v akom veku mali deti!
CELEBRITY

Najstarší otcovia v Hollywoode: Neuveríš v akom veku mali deti!

 • 1
 • 23.01.2023
Ktoré hollywoodske hviezdy museli o svoju životnú rolu vo filme doslova zabojovať?
CELEBRITY

Ktoré hollywoodske hviezdy museli o svoju životnú rolu vo filme doslova zabojovať?

 • 0
 • 22.01.2023
Lily Collins ako Emily v Paríži: Koľko si zarobí za jednu epizódu?
CELEBRITY

Lily Collins ako Emily v Paríži: Koľko si zarobí za jednu epizódu?

 • 0
 • 11.01.2023