Čo je hypokaliémia? Môže ťa až paralyzovať, preto nepodceňuj jej symptómy!

Čo je hypokaliémia? Môže ťa až paralyzovať, preto nepodceňuj jej symptómy!

Nevidíme ich, no prijímame ich každý deň v strave, prípadne prostredníctvom výživových doplnkov. Minerály sú pre procesy v organizme kľúčové a ich nedostatok spôsobuje zdravotné problémy a ťažkosti. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste minerály priebežne dopĺňať. Nedostatok draslíka v tele tiež nie je práve ideálny stav. Prečítajte si o funkciách tohto minerálu a o následkoch v prípade, že vám chýba.

Draslík toho ovplyvňuje veľa

Aj keď by sa taký minerál ako draslík mohol zdať dosť nepodstatný, je to veľký omyl. Draslík ovplyvňuje mnohé procesy v tele a správne fungovanie orgánov. Stará sa o to, aby správne fungovali svaly, najmä ich sťahovanie, ale aj nervové funkcie či regulácia ideálneho množstva tekutín v tele. Výskumy ukázali, že väčšina ľudí trpí nedostatkom draslíka v tele, za čo môže jedálniček ochudobnený o čerstvé ovocie, zeleninu, orechy a strukoviny a naopak jedálniček plný fast foodov.

Inšpiruj sa: Ako zostať motivovaná, aj keď sa ti práve nedarí? Nič nie je nemožné!

príznaky hypokaliémie

Zdroj: Shutterstock®

Symptómy hypokaliémie

Normálna hladina draslíka v tele sa pohybuje niekde v rozmedzí 3,6 až 5,2 milimólov na liter. Mierne znížené hodnoty draslíka v krvi, ktoré sú navyše len krátkodobé, sa nemusia nijako prejaviť. Dlhodobo znížené hodnoty draslíka, známe sú aj pod názvom hypokaliémia, však môžu spôsobiť nasledujúce ťažkosti:

 • únava a celková slabosť;
 • svalové kontrakcie a bolestivé kŕče, ktoré môžu viesť až k rozkladu svalového tkaniva;
 • tráviace ťažkosti, ktoré môžu viesť k zápche a až k celkovej paralýze, respektívne nepriechodnosti čriev;
 • búšenie srdca vedúce až k zlyhaniu srdca;
 • brnenie v končatinách, prípadne necitlivosť;
 • problémy s dýchaním;
 • zmeny nálad.

Ak hladina draslíka dlhodobo klesá pod hodnotu 2,5 až 2,2 milimólu na liter krvi, hrozia problémy so smrteľnými následkami, ako napríklad: nepriechodnosť čriev, rozklad svalových tkanív, zlyhanie srdca, zlyhanie dýchania či paralýza tela.

zdroje draslíka

Zdroj: Shutterstock®

Ako doplniť draslík?

Ako ste sa mohli dovtípiť, nízka hladina draslíka v tele môže byť pre človeka veľmi nebezpečná. Preto je vhodné svoj jedálniček obohatiť o potraviny, ktoré obsahujú draslík. Denne by ste tohto minerálu mali prijať až 4 700 miligramov. Pomerne vysoké množstvo draslíka nájdete v banánoch, zemiakoch všetkých druhov, strukovinách, a to najmä vo fazuli, ale aj v avokáde či v rybách a v už spomínaných orechoch.

Pozri aj: Ako jazdiť na kruhových objazdoch s dvoma pruhmi? Je to jednoduché!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 25.05.19 08:08

ĽŠ
karma
100.00

Hypokaliémiou som si prešla z dôvodu nevstrebávania a nie je to naozaj nič príjemné. Draslík je veľmi dôležitý, tak ako i mnohé iné minerály.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 25.05.19 20:48

JK
karma
100.00

O tomto ochorení čítam prvý krát

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.05.19 15:58

MM
karma
100.00

znova sa opakujem, pestrá strava je najdôležitejšia

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 27.05.19 12:29

AK
karma
100.00

je to veľmi nebezpečné

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní