Dávaj si pozor! Obhrýzanie nechtov môže mať vážne zdravotné následky

Dávaj si pozor! Obhrýzanie nechtov môže mať vážne zdravotné následky

Obhrýzanie nechtov je prioritne detskou záležitosťou. Je to možno preto, že sa deti snažia nahradiť si cumlík a vrátiť sa tak do batoľatských čias. No deti z toho poväčšine vyrastú. Avšak, buďme k sebe úprimní – nájdu sa medzi nami aj dospeláci, ktorí tomuto zvyku holdujú. Najčastejšie sa to stáva pri liečbe zo závislosti. Niekedy sa však z obhrýzania nechtov môže stať bežná rutina, preto občas stretneme aj na ulici niekoho s prstami v ústach. Avšak nejde len o zvyk, ale o chorobu.

Onychophagia (onychofágia) predstavuje nekontrolovateľné, ba dokonca chorobné obhrýzanie nechtov. A práve takéto chorobné obhrýzanie môže mať vážne zdravotné následky. Odhliadnuc od toho, že vaša manikúra v tomto prípade nevyzerá dokonalo, obhrýzanie nechtov sa môže odraziť aj na vašom zdravotnom stave. Asi si teraz hovoríte, ako to je možné?! Čítajte ďalej a dozviete sa to!

Bude sa ti páčiť: Bolesti v okolí panvy: Vieš, ktoré vážne choroby signalizujú?

chorobné obhrýzanie nechtov

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné problémy, spôsobené obhrýzaním nechtov

 • Kožná infekcia – v prvom rade, pri obhrýzaní nechtov si pod nechty môžete jednoducho zaviesť rôzne baktérie, ktoré spôsobujú infekciu, nazvanú aj paronychia. Tá môže spôsobiť začervenanie, opuch alebo vytvoriť hnis pod nechtami.
 • Artritída – ak dôjde v dôsledku obhrýzania nechtov k vzniku infekcie, ktorá bude neliečená, zápal sa môže presunúť aj na kĺby rúk, čo môže mať za následok vznik artritídy.
 • Deformácia nechtov – chronické obhrýzanie nechtov môže poškodiť maticu nechtov a tým prispieť k ich celkovej deformácii. Dokonca, nechty môžu prestať úplne rásť,  a to natrvalo.
 • Poškodenie zubov – zlomené predné zuby alebo ich opotrebenie je často vídané u pacientov, ktorí si obhrýzajú nechty. Takéto obhrýzanie nemusí hneď prispieť k zlomeniu zubov, ale môžu vďaka tomu praskať. A mimochodom, platí to aj pri porcelánových zuboch a zubných náhradách. Tie sa opotrebovávajú rovnako v dôsledku tohto zlozvyku.
 • Zápal ďasien – občas môže dôjsť k tomu, že sa úlomky nechtov zapichnú do ďasien, čo spôsobuje zápal ďasien a infekciu v ústnej dutine.
Ako sa odnaučiť obhrýzať si nechty?

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa zbaviť tohto zlozvyku?

Keby ste sa opýtali našich rodičov alebo starých rodičov, tak by ste narazili na rôzne praktiky, vďaka ktorým sa snažili svoje deti odnaučiť od obhrýzania nechtov. Štipľavé korenie (najmä čili), ocot, rukavičky, rýchloobväz – to všetko sú praktiky, ktoré síce zabránia obhrýzaniu nechtov, ale daný problém v konečnom dôsledku nevyriešia.

Preto je dôležité odpozorovať situácie, v ktorých si vy alebo vaše deti obhrýzajú nechty. Následne je potrebné tieto situácie obmedziť. Rovnako tiež pomáha, ak svoje ruky zamestnáte alebo zamestnáte svoje ústa žuvaním žuvačky.

Tiež pomôže, ak svoje nechty ostriháte nakrátko, aby ste v podstate nemali čo obhrýzať. V prípade, ak žiadny trik nepomáha, tak navštívte psychológa, ktorý vám pomôže tento problém vyriešiť, pretože častokrát môže súvisieť s traumou z detstva.

Pozri aj: Lieky po záruke: Ktoré si môžeš nechať a pri ktorých už neriskovať? ​


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Blažena Sádovská 13.08.18 13:23

BS
karma
100.00

Už som si všimla zopár ľudí v mojom okolí s takými nechtami, neviem čo tým riešia...

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 13.08.18 16:01

JK
karma
100.00

Fúú ešte že tento zlozvyk nemám

 • 1
Odpovedať

Zdena Paňková 15.08.18 08:37

ZP
karma
100.00

Ako dieťa som sa nevyhla tomuto zlozvyku, ale predpokladám, že to nebolo z nejakej traumy, skôr si myslím, že niečo chýbalo v strave.

 • 1
Odpovedať

Angela Gavlasová 19.08.18 00:01

AG
karma
105.00

Ešte že som s tým v mladosti sekla :)

 • 1
Odpovedať

Stanislav Kučo 20.08.18 09:47

SK
karma
-1.00

Poznam niekolko takych ludi

 • 0
Odpovedať

Robert Jurčák 20.08.18 14:51

RJ
karma
100.00

výborný článok priznám sa aj ja som mal kedysi problém s ohrýzaním nechtov....a nevedel som sa toho zbaviť...našťastie som už s tým skončil....je to veľmi zlý zlozvyk....

 • 1
Odpovedať

Patrícia Hettešová 31.08.18 13:43

PH
karma
-1.00

od detstva mam tento problem.. mam obdobie, ked si neohryzam, potom pride obdobie stresov a znova. teraz som to vyriešila gelovým nechtami :)

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní